PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709354}
6,7 5 745
ocen
6,7 10 1 5745
6,9 12
ocen krytyków
Timbuktu
powrót do forum filmu Timbuktu

Dlaczego (gdzie?) biegły dzieci? Dlaczego ktoś (i kto to był) przywiózł żonę na miejsce egzekucji?

Dobraduszka

W Twoim pytaniu "dokąd biegły dzieci" zawarta jest odpowiedź! Zakończenie filmu, jego pointa to właśnie pytanie - DOKĄD? Dokąd to zmierza? Gdzie to wszystko doprowadzi? I jaką schedę dżihadyści pozostawią nadchodzącym pokoleniom, osieroconym i pozostawionym samym sobie i bez środków do życia dzieciom.
A żonę na miejsce egzekucji przywiózł człowiek, który na motocyklu dostarczał im wodę w baniakach (nie tylko im zresztą, taka była jego praca). Ja myślę, że ta postać to ktoś w rodzaju np. polskiego wiejskiego listonosza, odwiedzającego w jakimś rewirze domostwa i dostarczającego nie tylko listy (w tym przypadku - wodę), ale i wieści o tym, co się dzieje w miasteczku, u sąsiadów w okolicy itp. Postać anonimowa, a jednak ważna w codziennym życiu.

ocenił(a) film na 7
NowaZel

No tak.. dzięki... zastanowiło mnie, bo główny bohater przed egzekucją powiedział, że jego żona i_córka są już w raju. Czyli odebrałam to tak, że dżihadyści gonili ich, by zabić całą rodzinę (zgodnie z prawem krwi).

Dobraduszka

Oglądałem film z napisami angielskimi i tam ta kwestia była najwyraźniej przetłumaczona inaczej. Strażnik mówi „Mekka jest w tamtą stronę”. Główny bohater odpowiada „Wiem. Bo tam jest też moja córka i jej matka.” (chodzi oczywiście o ten sam kierunek, nie o Mekkę).

ocenił(a) film na 7
petru

No, mój zbyt wielki skrót (na gorąco, bez powtórek pisany). Po powtórce jednak śmiem wysnuć teorię, że jednak chodziło o Mekkę (Raj)- czyli miejsce, które wskazuje strażnik, a gdzie wg egzekutorów powinien zwrócić się zabijany, by (mimo wszystko - czyli jeśli kat się pomyli) skazany mógłby dostąpić zbawienia. :(

Dobraduszka

Strażnik wskazuje bohaterowi Mekkę, żeby wiedział, w którą stronę ma się zwrócić, by odmówić ostatnią modlitwę przed egzekucją. Takie są po prostu wymogi religijne, nie widzę tu uzasadnienia dla przywoływania „Raju” i „zbawienia”.

ocenił(a) film na 6
Dobraduszka

A co ma Mekka do Raju?

ocenił(a) film na 7
per333

Ano, w sumie to nic, tak mi się jakoś skojarzyło jedno z drugim :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones