PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=93020}

Teresa

Thérese
6,9 321
ocen
6,9 10 1 321
7,8 4
oceny krytyków
Teresa
powrót do forum filmu Teresa

Film bardzo piękny i poruszający. Bardzo wiernie odtwarza fakty z życia św. Tereski, nawet te mało znaczące. Można to odkryć czytając "Novissima Verba" czyli ostatnie rozmowy św. Teresy i książkę M. Van Der Meerscha o święte. Widać, iż reżyser filmu był zafascynowany radykalizmem Tereski. Sceny kręcone były w ciemnych pomieszczenia i ogólnie w półmroku. W filmie brak światła! Ale dlaczego? Nie ma również muzyki, czyli ścieżki dzwiękowej, dopiero w końcowej części filmu, właściwie dopiero na napisach końcowych, słyszymy śpiew chorałowy sióstr. Ktokolwiek oglądał ten film, a nie czytał jeszcze dzieł autobiograficznych św. Teresy, to zachęcam do lektury. Jeśli chodzi o aktorke grającą główną rolę, to jej podobieństwo fizyczne do świętej jest niewielkie, ale coś w niej jest, bo kiedy ogląda sie film, ma się wrażenie że gra w nim sama św. Teresa. Niesamowite odczucie.

E_r_n_a

skad masz ten film? i czy masz pol napisy do niego?

ocenił(a) film na 10
Speedy_10

Film kiedyś leciał na TVP3.
Natomiast polemizowałbym z tytułem topika bo ...
Film wcale nie jest wiernym odtworzeniem faktów.
Każdy kto przeczytał "Dzieje Duszy" wie co mam na myśli.
Na ekranie mało co widać bo reżyser uznał że w klasztorze panuje wielka ciemność a to uznałbym raczej za minus tego filmu.
Natomiast zgadzam się ze stwierdzeniem że coś jest w aktorce, która gra Tereskę. Oddaje cząstkę jej duszy.

ocenił(a) film na 8
E_r_n_a

Obejrzałam wcześniej wersję amerykańską, obie bardzo dobre, ale ta wydaje mi się bardziej artystyczna, i bardziej teatralna w dekoracji i grze.
Skromne wnętrza i cisza w której każdy dźwięk nabiera wyrazu, delikatne światło które tonie w mrokach i bardzo wiarygodnie przekazana postać św.Tereski.
Dla mnie jej fizyczne podobieństwo było zdumiewające ! Zupełnie utożsamiłam aktorkę z odtwarzaną postacią, nie było dla mnie żadnych wątpliwości, że to jest właśnie ONA.

panakeja

dla mnie amerykańska wersja jest do niczego, mogę powiedzieć, że poznałam dobrze św. Teresę od Dzieciątka Jezus, żyjąc niejako jej drogą przez kilka lat i widzę, że Amerykanie przedstawili ją bardzo cukierkowo. Polecam ksiażkę ,, Agonia Teresy", jest świetnym uzupełnieniem jej dzieła i ukazuje ją z innej strony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones