PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=718586}

Takie są zasady

Takva su pravila
6,2 512
ocen
6,2 10 1 512
Takie są zasady
powrót do forum filmu Takie są zasady

wyciszony, skupiony na zwykłych codziennych czynnościach film. Niby nic odkrywczego, tak toczy się życie wielu ludzi. Niby nic odkrywczego, ale chwyta prawdziwością opisu i swoim przekazem. Powszedni spokój to rzecz względna i w każdej chwili może zamienić się w pasmo dramatów. Dramatów, które w zderzeniu z wszechobecnymi procedurami burzą dotychczasowy spokój zwykłej rodziny. A wtedy niestety możemy liczyć tylko na siebie. Niestety. Hasło, że "państwo zdało egzamin" to zwykły komunał. Dominuje zaś bezduszność i nasz zdeterminowany bohater bierze sprawy w swoje ręce. Bardzo ciekawy i poruszający film, który jest przestrogą bo gdy coś się zdarzy to możemy usłyszeć, że nic nie da się zrobić bo "takie są zasady".

ocenił(a) film na 6
pessoaa

Potwierdzenie, że zwykłe, ludzkie tragedie rozgrywające się za przysłowiową ścianą nie mają nic wspólnego z fajerwerkami. Film wciąga mimo nieśpiesznego tempa.

ocenił(a) film na 4
pessoaa

Gruba przesada. Film nie sięga nawet dobrego reportażu, o tyle lepszego od "Takich zasad", że właśnie "z życia". Filmy fabularne nie mają być "z życia" lecz "ze sztuki". Nie bądź naiwny i nie oceniaj filmu li tylko po treści.

ocenił(a) film na 9
Krzypur

"Nie bądź naiwny i nie oceniaj filmu li tylko po treści."
Nie bądź powierzchowny i nie oceniaj filmu li tylko po efektach i scenografii.
Od kiedy życie i sztuka nie mogą współistnieć w kinie? A włoski neorealizm, a francuska nowa fala, a czeskie kino końca lat sześćdziesiątych, a brytyjskie nowe kino też końca lat sześćdziesiątych, a kino amerykańskie początku lat siedemdziesiątych, a wreszcie polskie "kino moralnego niepokoju"? Wyrzucasz do kosza całą historię filmu. Te filmy były ważne i są dalej ważne bo były zaangażowane społecznie, politycznie czy obyczajowo. I kto tu grubo przesadza?

ocenił(a) film na 4
pessoaa

Ja o wozie, Ty o kozie. Piszę o tym konkretnym filmie, a nie o historii kina. Moje oceny biorą się z jednej generalnej zasady: film musi mi się podobać, a jego treść i forma winny być zrównoważone (coś jak Norwidowskie "odpowiednie dać rzeczy - słowo"). Przerost formy - w kinie artystycznym, czy treści - w kinie społecznym kończą się z reguły - przynajmniej dla mnie - porażkami.

ocenił(a) film na 9
Krzypur

Zachowując proporcje to Ty o kozie, ja o wozie.
Na historię kina składają się wszystkie wyprodukowane filmy. Te społeczne też, a było ich co niemiara.
Piszesz: „Przerost formy - w kinie artystycznym, czy treści - w kinie społecznym kończą się z reguły - przynajmniej dla mnie - porażkami.” Nie bardzo wiem, a pro po filmu „Takie są zasady”, o jakim przeroście treści mówisz? To stosunkowo prosty film o bezradności człowieka w obliczu machiny różnych procedur. Nie dość, że te zasady wyrządzają krzywdę konkretnemu człowiekowi to jeszcze ubezwłasnowolniają instytucje, które z samej swojej istoty powinny mu pomagać. Dają tym instytucjom alibi w postaci powtarzanej jak mantra formułki: takie są zasady, takie są procedury. Przyzwalają na bezmyślność i bezczynność. I z tym próbuje walczyć ojciec zabitego syna. I niestety jest bezradny. Takie są zasady. I nie widzę tu nigdzie przerostu treści. Widzę ból i bezradność. Obyś nie musiał nigdy usłyszeć: bo takie są zasady.
Na marginesie mi po seansie przypomniał się film "Złodzieje rowerów" i bezradność bohatera po kradzieży roweru.

ocenił(a) film na 4
pessoaa

Film nieudany.
Reżyser sam chyba nie wie o czym chciał nakręcić film. Jest tam kilka motywów, ale żaden z nich nie został ciekawie przedstawiony.
Relacje małżeńskie? Nie ma.
Relacje rodzice - dorastający nastolatek? Nie ma.
Reakcje po stracie najbliższej osoby? Nie ma.
A co jest? Godzina z okładem filmu o niczym. Są może ambicje pokazania czegoś, ale kompletnie niespełnione.
Może gdyby go skrócić o połowę, to może powstałaby ciekawa etiuda. Tylko na tyle starczyło w tym filmie scenariusza i pomysłów reżyserskich.

Jedyna zaleta - film jest o szarych ludziach, to wyróżnia go spośród codziennej sieczki w TV. To jednak za mało, aby się nim zachwycać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones