PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=225501}
6,8 208
ocen
6,8 10 1 208

Strzał
powrót do forum filmu Strzał

Starzy znajomi

ocenił(a) film na 8

Niezwykle ciekawy temat spotkań po latach i niezwykle problematyczny. Czy strzał był konieczny, czy mierniczy parcelując działki, słusznie poniósł karę za wypełnianie reformy rolnej. Tak jak powiedział w filmie młody Janczar, mało kto zdawał sobie sprawę z tego czym była owa reforma rolna i jakie były jej skutki. Przecież jakoś trzeba było się ogarnąć i próbować normalnie żyć. Podobny temat poruszony w filmie: "Złoto" i przez chwile wydawało mi się, że akcje filmów działy się równolegle. W obu filmach przewija się wątek agregatu i przywrócenia elektryczności.

filipmosz

To były czasy w których za odmowę takiego pomiaru stawałeś się wrogiem ustroju. Ba, gdyby jeszcze wyszło na jaw że uginasz się pod presją AK to jedziesz na syberię pierwszym wyruszającym tam składem. Pamiętajmy że akcja dzieje się w 44 roku. Wojna jeszcze trawa a na wszystkim łapę trzyma towarzysz Stalin. Czy strzał był konieczny ? Pewnie nie. Mierniczy niczym tu nie zawinił. Chłopaki z lasu chcieli jednak innej Polski, innego ustroju. Nikogo tak naprawdę nie można winić. Odpowiedzialni są jak zawsze, wielcy tego świata. Partyzant mógł jednak dziadkowi odpuścić. Urzędnik był jedynie wykonawcą. Mnie natomiast ciekawi co innego. Czy inżynier racjonalizator będący po latach w zupełnie innym miejscu Polski podwładnym pomocnika mierniczego ( to jego retrospekcje zaznamiajają nas z historią z przed 30 lat ) był faktycznie tym który wówczas strzelał ? Film tego nie mówi. Kończy się urywając wątek. Obraz bardzo dobry jak na polskie warunki 7/10. Muszę dodać że przypominał mi pod kilkoma względami Pasażerkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones