PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109657}

Straż nad Renem

Watch on the Rhine
6,4 182
oceny
6,4 10 1 182
Straż nad Renem
powrót do forum filmu Straż nad Renem

drewniane i zalatujace banalem i frazesami dialogi (niesamowite ze spod piora hammetta!), czarno-biale postacie, slabe aktorstwo i akcja ktorej nie ma (jeden z niewielu filmow, jakie widzailem, kiedy o wydarzeniach tylko i wylacznie sie mowi, a nie pokazuje). czego mozna chciec jeszcze, by film okreslic jako zly? jesli to wystarczy, to straz nad renem spelnia wszystkie kryteria zlego filmu. gdyby nie bette davis wysiedzenie prawie dwoch godzin byloby niemozliwe. co sklonilo ta swietna aktorke do zgarania w takim filmie?! w dodatku biorac pod uwage, ze jej rola sprowadza sie wylacznie do wspierania meza i bezgranicznego oddania. paul lukas jest co najwyzej poprawny, lucile watson ma kilka dobrych scen, zas dzieci z tego filmu powinni tepic tak samo jak tepili faszyzm. podobny wizeunek dzieci spotyka sie dzis tylko w sitcomach. tu - jak najbardziej powaznie. ten maly-dorosly testuje cala cierpliwosc widza... choc mozna sie przynajmniej posmiac.
postacie sa dobre albo zle. nic posrodku. przy czym ten zly - konczacy bardzo marnie - jest nielubiany przez absolutnie kazdego, lacznie z wlasna zona.
:(

Qmid

W pewnym stopniu się zgadzam- film ogólnie prezentuje niewysoki poziom, Betty jakoś szczególnie nie zabłysła- ale też z racji tego że w swej roli nie miała czym się popisać- była dobrą zoną wspierającą męża w jego misji.
Ale ale- rola którą odegrał pan Lukas całkiem słusznie została tak sowicie nagrodzona- jego kwestie mnie osobiście wbijały w fotel, uwierzyłam że on robi coś dobrego, że wierzy w to. Mnie akurat wzrusza jak ktoś robi coś dla innych, i choć tutaj była to walka z faszyzmem (która jakoś tak niekonieniecznie musi podchodzić Polakowi bo z faszyzmem walczy Niemiec) - to równie dobrze można to odnieść do wydarzeń politycznych z naszego kraju.
Poza tym czy to jest film propagandowy- a co jest przedmiotem propagandy? że są dobrzy Niemcy? czy że Niemcy walczą z faszyzmem? jestem w stanie w to uwierzyć. Hitler miał swoich zwolenników, ale i wielu było przeciw. przecież zdobył władzę siłą przez zastraszenie opozycji. Poza tym to był czas na takie historie- 43 rok.
A te dzieci... no cóż... chciałabym móc poznać recepturę na stworzenie takich potworów, aby móc uniknąć stworzenia czegoś podobnego w przyszłości

ocenił(a) film na 7
Qmid

Hmm... Nie, nie aż tak. Film jest nierówny i ogólnie kiczowaty (wina reżysera, jak sądzę), jednakże propaganda jest tu dawkowana dość umiarkowanie, w porównaniu do większości podobnych filmów z początku lat 40. A kilka scen potrafi zachwycić dojrzałym podejściem do tematu (pióro Hammeta?) - to już naprawdę rzadkość. Co do aktorów - Davis rzeczywiście się tu marnuje, ale Lukas i Watson są świetni. Zwłaszcza ta druga w typowej dla takich filmów roli "komediowego akcentu", spokojnie mogłaby Oscara zarobić, uważam. Na Oscara z kolei nie zasłużył Lukas, bo Bogart jednak dwa razy lepszy, ale charyzmą mógłby on połowę Sejmu obdarować... Coulouris też niezły był. Dzieciaki zaś istotnie źle zagrane. Pzdr.

ocenił(a) film na 6
Sqrchybyk

Zgadzam się z Tobą. Casablancę oglądałam już dość dawno, ale Bogart był o wiele lepszy niż Lukas, choć on też był dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones