PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 173 170
ocen
7,6 10 1 173170
7,6 49
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Może niektórym ludziom otworzą się oczy. Oczywiście nie można generalizować, ale prawda jest taka, że kościół często zamiata ten trudny dla siebie temat pod dywan. Film dobrze zagrany i mimo 2 godzin nie czułem się znużony.

siLk_2

"(...) w Polsce osadzonych za pedofilię jest 1468 osób, z czego około 100 odbywa aktualnie karę za inne przestępstwa i kara za pedofilię będzie egzekwowana w dalszej kolejności.

Z tej liczby 900 osób nie posiadało wyuczonego zawodu,
70 wykonywało zawód murarza,
40 było pracownikami dorywczymi,
30 ślusarzami,
30 rolnikami,
25 mechanikami samochodowymi.
Takie zawody jak - inżynierowie, lekarze, pedagodzy, księża katoliccy, wychowawcy - wykonywały pojedyncze osoby."

źródło: http:// www.fronda.pl/a/pedofilia-ksiezy-jakie-sa-prawdziwe-dane-w-p olsce,32729.html

brzask_8

Jasne, bo ksiedza w Polsce osadzali bez problemu

Ogram

Sprzeczność: nagonka na Kościół i księży jest ogromna - widać to wszędzie na całym opiniotwórczym, i nie tylko, świecie - więc skoro tych złych księży jest tak wielu, to powinni masowo zapełniać więzienia bez żadnego oporu społeczeństwa. Bo krzywdy jakie wyrządzają dzieciom są nie do opisania.

brzask_8

Równość wobec prawa a co za tym idzie jest jedną z pięknych zasad ale rzeczywistość jest nieco inna. Łatwiej jest dostać wyrok w zawieszeniu lub wręcz uniknąć odpowiedzialności ( zatuszować sprawę) osobom majętnym i ustosunkowanym - do takich zalicza się ziemskie sługi boże. Nagonka.... Kościół ma za uszami wiele brudu.... Skanale pedofilskie które raz na jakiś czas wybuchają są tego dobrym przykładem. Nie mówię już o przekrętach finansowych... Nie mówię o takich nazwiskach jak Mengele i Eichmann, Skorzenny którym udało się po II wojnie światowej znaleźć bezpieczne życie wolne od odpowiedzialności poza granicami Niemiec właśnie dzięki kościołowi. Masowe pozwy przeciwko instytucjonalnej pedofilii składają ludzie - setki skrzywdzonych dzieci - i nie jest to raczej nagonka. To dochodzenie sprawiedliwości . Ziemskiej. Chyba , że nie powinno się o tym mówić by nie uderzać w kler? Niech robią swoje dalej z małymi chłopcami i dziewczynkami. O to chodzi?

Ogram

Ale wiesz że w ucieczce Mengelemu i Eichmannowi pomagał biskup który został zwerbowany przez wywiad iii rzeszy, przez co zdradził organizacje do której przynależał? (tak poza tym został następnie zmuszony od wycofania się z życia aktywnego w kościele po ujawnieniu całej prawdy) Radzę przeczytać Nothing Sacred: Nazi Espionage against the Vatican lub jakąkolwiek inną lekturę dotyczącą tematu szpiegów w Watykanie podczas II wojny światowej.

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Obejrzałeś w ogóle ten film ?

ocenił(a) film na 10
brzask_8

Bardzo jesteś naiwny w swojej wymowie. Zauważ, że jest różnica między ślusarzem, rolnikiem, mechanikiem samochodowym a księdzem. Ta pierwsza grupa to tylko pioneczki, które można z łatwością pacnąć jak muchę i nikt się nie przejmie, ale księża - to co innego. Ksiądz głowa Kościoła, prawie jak Bóg - nietykalny za tym idzie potężna korporacja jakim jest Kościół i dziwi mnie jeśli ktoś naiwny twierdzi z uporem, że Kościół jest przecież taki nieskazitelny, miłosierny - no uwzięli się na nich. Otóż kur*a nie! Bardzo mnie wkurza takie naiwne rozumowanie, otwórzcie ludzie oczy. Ksiądz to zwykły człowiek, nie raz myślę, że ma sprany mózg. Jaki normalny człowiek może żyć w celibacie? On też ma hormony i chce mu się na bank bzykać. Podejrzewam, że tak z 70% albo 80% księży może być pedofilami, mieć zaburzenia na tle seksualnym lub zwyczajnie korzysta z usług prostytutek. A kościół to taka instytucja grabienia hajsu no bo jakby zaczęli mieć żony, to kto majątki by dziedziczył nie kościół a rodzina :) przemyśl. Zwykła sucha logika.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
klcw57

nie mieści Ci się to w Twoim ciasnym światopoglądzie. Film mnie nie zaskoczył bo wcześniej oglądałam dwa dokumenty na temat księży i były podane fakty. Tak się dzieje, ksiądz to nie święty - jeden z podanych filmów szacował ich milionowe konta bankowe, posiadają jedne z najdroższych kamienic w najdroższych miastach w Europie. Skąd na to mają? Weźcie się zastanówcie. Już w Polsce są dawno pierwsze doniesienia o pedofilii księży...

ocenił(a) film na 7
DoloresBrunilda

Dolores pamiętasz może tytuły tych dokumentów?

ocenił(a) film na 10
Snowi

https://www.youtube.com/watch?v=4JWlbgXJ7Oc ten jest o finansach, ale poruszany jest temat pedofilii wśród księży - tematyka powiązana ze sobą spójnie bo ukazuje wypłacane odszkodowania dla ofiar a co za tym idzie ogłaszanie upadłości parafii. Kiedyś oglądałam jeszcze jeden ale nie pamiętam tytułu i nie mogę znaleźć, polecam ten jeszcze https://www.youtube.com/watch?v=LWR4MMHDP1E oraz ostatnio znalazłam byłego polskiego księdza dosyć ciekawie temat przedstawia: https://www.youtube.com/watch?v=tcy-gWsBrz0

Snowi

polecam dokument "Legion Chrystusa"

Snowi

polecam dokument "Legion Chrystusa"

eb0303

Czytałam dziś artykuł. Straszne to. Ale otworzyło mi oczy, że "Spotlight" obejrzeć muszę.

ocenił(a) film na 8
inessa_k

I jak po seansie? Dla mnie to dobry film

ocenił(a) film na 1
DoloresBrunilda

Coś ty za jeden, że masz tyle nienawiści ?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
klcw57

Reprezentujesz poziom piaskownicy. Jesteś głupi , bo zabrałeś mi łopatke!(tupnięcie nóżką)

Snowi

Śmiem się nie zgodzić (że Kościół zostanie zepchnięty na margines), bo zawsze ktoś będzie wierzył. Szanuję Twoje zdanie i potrafię zrozumieć czemu tak uważasz, ale przykro mi tylko, że coś co dla wielu ludzi jest podporą życia nazywasz 'burdelem'. Widać nie bardzo zastanawiałeś się nad sensem swoich słów, ale przecież w internecie tak łatwo obrażać. Twoja wypowiedź jest - jakby to ująć - przejaskrawiona. Strasznie jednostronna. A przecież można być obiektywnym.
Ostatnio wyciekła afera z pedofilią u Żydów ( o muzułmanach nie trzeba wspominać), ale o tym raczej filmu nie zrobią ;)
Nie piszę tego, by bronić tych co zawinili - według mnie powinni zostać ukarani jak każdy inny człowiek - ale by prosić o uwzględnienie uczuć innych, czy w tym, czy w innym temacie ( no chyba, że uważasz, że każdy wierzący jest głupi i zły, ale chyba aż tak niemądrych ludzi tu raczej na szczęście nie ma), chociaż o co ja proszę. Przecież to internet.

ocenił(a) film na 7
Dziwna_Ja

Ależ oczywiście, że zostanie zepchnięty, to już się dzieje.Statystyki w krajach gospodarczo i cywilizacyjnie rozwiniętych mówią jasno - odpływ owiec z każdym rokiem jest coraz większy i to są fakty. Ludzie zyskują coraz większą świadomość i zaczynają widzieć wyraźniej czym jest kościół.
A jest on tylko maszynką do robienia pieniędzy na naiwnych ludziach.
Nie mówię, że kościół zniknie całkowicie, bo frajerów raczej nigdy nie zabraknie, ale jego rola zostanie drastycznie zminimalizowana. no chyba, że gruntownie przebuduje swoją skostniałą mentalność rodem ze średniowiecza, ale to raczej nie realne.

Snowi

I znowu. Wszystko uogólniasz i każdego wierzącego nazywasz frajerem. Nie mam więcej pytań, widać jaka z Ciebie osoba.
A Kościół cały czas się modernizuje (nawet w przeszłości->sobory, kontrreformacja), jako kontrast możesz sobie postawić Islam.

ocenił(a) film na 7
Dziwna_Ja

Islam czy katolicyzm jeden czort. Religia to nic więcej jak opium dla mas, oraz narzędzie do pozyskiwania pieniędzy i władzy dla "wybrańców Bożych".Amen

Snowi

Tak narzekasz, ale po Twoich wypowiedziach widać, że jesteś bardziej twardogłowy niż niejeden wierny. Nic nie dociera, wszystko uogólniasz. Dziękuję, dobranoc.

ocenił(a) film na 7
Dziwna_Ja

Jesteś jak mały pięcioletni Jasiu, który płacząc i tupiąc nóżkami krzyczy- Święty Mikołaj istnieje! Uwierz w to! Dlaczego nawet nie spróbujesz mi uwierzyć!!!

Snowi

Hahahaha ładnie siebie opisałeś! Ja kulturalnie sugeruję, by nie zamykać się na inne opcje, a każda Twoja wiadomość brzmi: opium dla ciemny, religia bee łeee, świadomość, opium, buu!

Podaj cytat, gdzie przekonywałam Cię, że Bóg istnieje i żebyś uwierzył, cwaniaku. No, podaj.

ocenił(a) film na 7
Dziwna_Ja

Nie musisz mnie przekonywać, bo ja w Boga wierzę i co Ty na to?
Nie wierzę w kościół katolicki, ani jakikolwiek inny, bo jak już pisałem to jest tylko maszynka do mielenia kapuchy.
Mylnie utożsamiasz otłuszczonych cwaniaków z sygnetami na łapach wożących dupska dobrymi samochodami z Bogiem. To podstawowy błąd. Oni właśnie chcą żebyś tak myślała. Że Bóg to oni. Wtedy jesteś już ich.
Otwórz umysł i przejrzyj na oczy. Instytucja pod tytułem kościół katolicki to nic więcej jak pasożyt żerujący na organiźmie jakim jest społeczeństwo.

ocenił(a) film na 8
DoloresBrunilda

Bez przesady, w filmie podają że to ok. 50% tylko...

DoloresBrunilda

Dokładnie. Księża, papieże, mnisi buddyjscy itd. to nie żadni nadludzie, tylko zwykli ludzie pełni słabości - jak każdy z nas i jak każdy z nas mają prawo do błędu czy grzechu. Zmądrzyjcie w końcu i to pojmijcie, bo wymagacie czegoś niemożliwego (i utopijnego) robiąc z nich nieskazitelnych "nadczłowieków".

aliiishia

"Podejrzewam, że tak z 70% albo 80% księży może być pedofilami" - ja podejrzewam, że nie masz pojęcia o ludzkiej psychice. Życie w celibacie nie ma wpływu na orientację.

ocenił(a) film na 10
aliiishia

Mój Drogi/ Droga, porównując Księży do Boga miałam na myśli, że ludzie wpatrzeni ślepo w kleryków uważają iż Ci są jakimiś stworzonymi Bóstwami chodzącymi po tej ziemi. Nie załapałaś/eś mojej ironii w wypowiedzi. Z resztą ten temat jest mocno kontrowersyjny i budzi wiele sprzecznych emocji, a ja nie bardzo mam czas i energię na dyskusje... zgadzam się z Tobą to są zwykli ludzie. Życie w celibacie uważam, że jest bez sensu bo jak zaznaczasz to Ty i inni skoro to są zwykli ludzie to posiadają swoje potrzeby - seksualne. Gorzej jak to się rozbuduje w złą stronę czyli dzieci. Jak mają kobity na bokach - niech mają, a co mnie to obchodzi. Niech każdy robi co chce ksiądz nie ksiądz, mam to gdzieś. Byle krzywdy dzieciom nikt nie robił.

ocenił(a) film na 7
brzask_8

Źli księża nie zapełniają więzień, bo gdy pedofilia księdza wychodzi na jaw jest przenoszony przez przełożonych i ślad po nim znika.
Spójrzmy prawdzie w pysk - instytucja pod tytułem kościół katolicki to wytwór szatana.

ocenił(a) film na 7
brzask_8

Prosty człowieku... Ksiądz to osoba szczególnego zaufania publicznego, ale widzę, ze tego nie ogarniasz swoim niepełnosprytnym rozumkiem, zresztą tak samo, jak nauczyciele czy policjanci. Różnica jest jednak ZASADNICZA - pedofila-księdza przenosi się do innej parafii i NADAL pozwala mu się czynić posługę. Policjant czy nauczyciel dostaje WYROK i jest dyscyplinarnie ZWOLNIONY.
Zaprzeczysz Raportowi Ryana o pedofili w irlandzkim kościele????
I na koniec - policjanci, lekarze czy nauczyciele przyłapani na pedofilii idą za kratki. Księdza przenoszą do innej parafii. Widzisz różnice?

ocenił(a) film na 7
brzask_8

fronda ?! - serio podajesz jako żródło frondę?

ocenił(a) film na 8
kinia76

Też mnie rozbawił :)

ocenił(a) film na 8
siLk_2

Ja też padłem:)

ocenił(a) film na 8
brzask_8

Podawać jako źródło Frondę i usprawiedliwiać Papierza Polaka XDDDDDDDDDDDDDDDDDD

ocenił(a) film na 8
Kij_z_tym

Na boga - papieża a nie papierza!

ocenił(a) film na 8
Janekkowalski2011

Sugerowanie, że JP był papieżem a nie papierzem XD

ocenił(a) film na 8
Kij_z_tym

Muszę się przyznać - co mi się bardzo rzadko zdarza - ale nie mam pojęcia co chcesz powiedzieć!? ;-)

ocenił(a) film na 8
Janekkowalski2011

prawdopodnie zwykly zart z JP2, jeden z wielu, ktore powstaly pare lat temu, kiedy Polska dowiedziala sie o dokumentach dotyczacych pedofilii w kosciele, ktore JP2 utajnil
ze niby pisanie niepoprawnie to umniejszanie JP2

ocenił(a) film na 9
Kij_z_tym

Wątpie. Bardziej nieuctwo i mały zasób słów.

ocenił(a) film na 7
brzask_8

Rzeczywiście - Fronda jako wiarygodne źródło informacji. Chyba zejdę z tego świata ze śmiechu :P

ocenił(a) film na 7
brzask_8

Myślę, że w Polsce skandale pedofilskie kościoła wyjdą na jaw, jak zmieni się mentalność ludzi, którzy póki co często bronią księży. A co do źródła, to Fronda jest beznadziejna, bardzo stronnicza i manipuluje informacjami, nigdy jej nie cytuj jeśli chcesz być brany na poważnie.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Bez urazy, ale Fronda akurat nie jest wiarygodnym źródłem - to raz.
Dwa - piszesz o osadzonych za pedofilię, a problem polega na tym, że księży za pedofilię się nie osadza, tylko przenosi do innej parafii.

brzask_8

w Polsce jest około 22 640 księży, nie licząc księży zakonnych i alumni diecezjalnych bo to kolejne 10 tyś. osób.
Jeżeli zrobimy symulację przez te marne 6%,bo mówi się o 10% w Polsce, to wychodzi jakieś 1358, podzielić przez 27 diecezji.......50 księży w twojej diecezji może być pedofilami ..... nie myślmy że to tylko w Stanach i Polski to nie dotyczy.....ZASTANÓWCIE SIĘ .......każdy z nas o takich zboczeńcach w swojej okolicy słyszał,........ nie 6%, a 10% jest bardzo realne!!!!

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Tu chodzi o tym kim jest pedofil czy o to jaka odpowiedzialność za czyn go spotka?

Film opiera się na faktycznej historii, znam ją z okresu studiów kiedy Palikot zaczął antyklerykalną karierę, a byłem na Teologii. Wtedy głośna była Irlandia, a wraz z czasem coraz więcej informacji się pojawiało w Polsce. Kościół katolicki przenosił pedofilów, zatajał zbrodnie, uciszał ofiary. Gdyby to był problem personalny to bym się sekundę zawahał, bo to mój przyjaciel, to rozumiem (bo bliski przyjaciel jest bardzo cenną osobą której nie chce się stracić), ale to zakrojona akcja sięgająca źródła. Dobrze dziś wiemy że Stolica Apostolska jest w posiadaniu danych o pedofilach w jej szeregach.

To sprawia że Kościół Katolicki traci autorytet, bo to jest przyzwolenie na szerzenie się potworności. Takie też filmy powinny się pojawiać i wywoływać dyskusję aby wierni KK zrozumieli że ksiądz to nie murarz. Murarza dopadnie policja i nikt nie będzie ukrywał, bo nawet jego ofiara będzie miała mniejsze poczucie że atakuje kogoś "dobrego", będzie chciała ukrócić pętle zbrodni, na którą całe społeczeństwo z chęcią przyklaśnie.

ocenił(a) film na 9
brzask_8

W/G danych Polacy średnio zarabiają 4 500 zł hehe daj spokój z danymi

brzask_8

Tymi danymi sam sobie odpowiedziałeś kto idzie siedzieć za takie przestępstwa, a kto nie. Podpowiem - odpowiednia kasa i odpowiedni papuga. Swiatem rządzi pieniadz. W wiezieniach siedzą głownie biedni przestepcy, bogaci zawsze się wybronią. I nie ważny jest rodzaj przestępstwa. Najlepszy przykład sprawa ewidentna Morderstwo byłej zony i kelnera przez O.J. Simpsona. Wszystkie slady, krew i brak alibi. Wybroniony przez super adwokatów bo miał hajs. To jest proste i logiczne.

ocenił(a) film na 8
brzask_8

Ale z ciebie naiwny ułomek.
Osoby majętne rzadko są oskarżane, a co dopiero skazane.
Osoby sławne mimo, że mają masę kobiet, bo kobiety dla takich stają się łatwymi szmatami to
też molestują, gwałcą, bo czują się lepsi od innych i bezkarni, tacy prawie nigdy nie są skazani.
A ty sobie piszesz o ludziach mało majętnych, którzy nie mają kasy, by się wybronić :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones