PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1048}

Skazani na Shawshank

The Shawshank Redemption
8,8 922 564
oceny
8,8 10 1 922564
7,9 51
ocen krytyków
Skazani na Shawshank
powrót do forum filmu Skazani na Shawshank

Ilu z was

ocenił(a) film na 10

Ilu z was moi kochani, którzy daliście ocenę 10,9,8 - zasłużoną oczywiście - czytało opowiadanie Kinga. Tak z ciekawości :D

ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Ja czytałem ; J

ocenił(a) film na 10
Starigniter

I podobał Ci się bardziej film, czy książka?

Igrek_filmaniak

ja czytałem

ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Opowiadanie bardzo fajne jest, ale w filmie jest zastosowanych kilka zmian, które sprawiają, że jest lepszy.

ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Trochę spoileruję, uprzedzam z gory tych, którzy filmu nie widzieli ;).

Przeczytalem i obejrzałem tego samego dnia.

Na początku byłem pełen podziwu, jak wierne odzwierciedlono w filmie treść opowiadania - wiernie cytowane dialogi, itd.

Później scenarzyści dołożyli sporo od siebie, ale w sumie to zaskoczyło mnie to, że historia nic na tym nie straciła.

Też się zastanawiałem, co podobało mi się bardziej.

Moim zdaniem, wszystkie filmowe dodatki, zmiany i ubarwienia wyjątkowo nie przeszkadzaly. Zazwyczaj wszelkie próby kreatywnej interpretacji książek przez scenarzystow koncza się lukami w fabule, albo po prostu tym, ze historia nie trzyma się kupy. W tym wypadku takiego wrazenia nie mialem.

Moim zdaniem najważniejszą zmianą był brak rotacji wśród naczelników. Scenarzyści dali widzowi czas, żeby znienawidzić tego jednego, uniknięto też problemów z zyskiwaniem przywilejów u nowej kadry (jeden naczelnik - szybko zyskana przychylnosc - rozwiazany problem z pojedyncza cela).

Watek z "proba ucieczki" Tommy'ego też mi w zasadzie nie przeszkadzał. Naczelnik miał przynajmniej powód, żeby popełnić samobójstwo (jak rozumiem przerazajaca byla jednak wizja odpowiedzialnosci za morderstwo, niz za wałki finansowe), co z kolei sprawiło, że jedyna osoba, która musiała znać nową tożsamość Andy'ego przestała być zagrożeniem.

Finał i intryga z pieniedzmi naczelnika moim zdaniem ciekawsze niż historia z inwestycjami przyjaciela z zewnatrz.

Dlatego chyba jednak troche bardziej podobal mi sie film.

A jak u Was?

ocenił(a) film na 10
konrass

Szczerze. Jest to chyba jeden z nielicznych filmów, który pomimo tylu niezgodności z książką dalej w mojej ocenie jest wybitny. Tym niemniej ja go traktuję jako arcydzieło filmowe osobne, bo jako adaptacja jest dla mnie przeciętnie - wyznaję zasadę, że jak jest na podstawie opowiadania to niech będzie wierne.
Jednak troszkę bardziej przemówiła do mnie książka. Wiele wątków jest tam wyjaśnionych przez Reda z kilku stron rozumowania, co poszerza obraz.
Jednakże uwielbiam obie pozycje, każdą na swój własny unikalny sposób. Chociaż rozumiem Kinga, że mu się film nie podobał. Sam się stukam w głowę, czemu tyle zmienili. Ale filmowi jako filmowe dzieło, nie mam nic do zarzucenia.

ocenił(a) film na 10
konrass

Mi też bardziej podoba się film, zwłaszcza ze względu na końcówkę z naczelnikiem oraz rozbudowany wątek Brooks'a i Reda

użytkownik usunięty
Igrek_filmaniak

Ja nie będę kłamać że przeczytałem bo nigdy tej książki na oczy nie widziałem.

Igrek_filmaniak

Nowsza ekranizacja książek Kinga jest niesamowita. Moim zdaniem takie filmy jak Skazani na Shawshank czy Zielona Mila lepiej obejrzeć niż czytać książkę. Troszke jest dodane do filmu, ale na dobre to wyszło.

Natomiast filmy starsze czyli "Lśnienie", "Smętarz zwieżąt" są gorsze niż książka. Tutaj widać tendencję do wycinania wątków.

To tylko moje zdanie. Książki zawsze warto czytać, tak samo jak warto oglądać dobre filmy, a najlepiej połączyć jedno z drugim :)

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Czytalem prawie wszystkie jego opowiadania, ale w tym przypadku najpierw ogladalem film

ocenił(a) film na 9
dziubas82

w moim przypadku również najpierw oglądałam a potem przeczytałam (chodzi o zieloną mile i skazani na shawshank)

ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Ja jako wierny fan Kinga nie mogłem nie przeczytać.

ocenił(a) film na 8
Igrek_filmaniak

Przeczytałam, ale dopiero po zobaczeniu filmu.

Igrek_filmaniak

Czytałam i jest to nieliczny z przypadków gdy film podobał mi się bardziej niż książkowy pierwowzór. Dodatkowe wątki w ekranizacji niesamowicie ją uatrakcyjniły co rzadko się zdarza. Nawet sam King powiedział w jednym z wywiadów, że to jego ulubiona ekranizacja i podobała mu się bardziej niż jego opowiadanie :D

ocenił(a) film na 10
e_w_a_

Naprawdę, bo ja czytałem gdzieś, że King krytykuje każdą ekranizację i żadna jak dotąd mu się nie podobała.

e_w_a_

Spróbuję w wolnej chwili odszukać ten artykuł, jak mi się uda, to zalinkuję :)

ocenił(a) film na 8
Igrek_filmaniak

Ja czytałem. I niestety ale film jest zdecydowanie lepszy (Jeden z nielicznych przypadków kiedy film jest lepszy od książki, rzadko tak się zdarza) Ale tutaj film znacznie ulepszył i rozszerzył wątki z książki a także zmienił narrację Reda na bardziej mmmm... ,,epicką" (Chociaż zachowali mnóstwo z oryginalnych słów powieści)

ocenił(a) film na 10
Igrek_filmaniak

Czytałem. Jest krótkie, a film je świetnie dopowiedział.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones