PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=390573}

Siedmiu królów musi umrzeć

The Last Kingdom: Seven Kings Must Die
6,5 5 572
oceny
6,5 10 1 5572
Siedmiu królów musi umrzeć
powrót do forum filmu Siedmiu królów musi umrzeć

Upadek Krolestwa to rzadko spotykany przypadek serialu, w ktorym kazdy sezon jest lepszy, albo dotrzmuje poziomu poprzednikom. Nie jest jak w wiekszosci przypadkow gorszy (Moja indywidualna opinia. Jednakze sadzac po ocenach z roznych zrodel, to wiele osob uwaza podobnie).

Film sam w sobie jak dla mnie ma zbyt wiele nawiazan do serialu, zeby sie w pelni polapac. Mozna czasami czuc sie zagubionym w fabule (kto jest kto, dlaczego tak).

A opinia na temat filmu, to musze powiedziec, ze probowali zbyt duzo zmiescic w zbyt krotkim czasie. Troche za szybko sie to wszystko dzieje i lepiej byloby to upchnac w 3/4 odcinkowy miniserial (Rowniez moja prywatna opinia).

Dodatkowo dodalbym, ze brakuje kilku postaci, ktore znikaja calkowicie z filmu (bez zadnego wytlumaczenia), co tez nie do konca przypada do gustu. Mysle, ze to rowniez ma powiazanie z tym upychaniem, o ktorym napisalem wyzej.

Spoiler;

Co do watku homoseksualnego, to do osob krytykujacych: Juz za czasow starozytnej Grecji bylo duzo takich zwiazkow, ale nie obnoszacych sie z tym. Myslicie, ze krol, o ktorym nie ma zbyt wielu wzmianek, zeby mial jakiekolwiek dzieci, czy zony, tak bez powodu sobie wiodl taki zywot? Raczej nie bylo to przychylnie rozumiane przez spoleczenstwo. W czasach sredniowiecza rowniez byl homoseksualizm, ale ludzie sie z tym bardzo kryli, bo bylo to (mowiac oglednie) bardzo zle widziane przez kosciol (Nie znajdziesz zbyt wiele takich wzmianek w ksiazkach od historii). Takze wlasnie dlatego bardzo dobra jest hipoteza przedstawiona w serialu (A moze wielki krol Anglii, ktory ja zjednoczyl byl po prostu "lewoskrzydlowym"?).

Keyrol

Zgadzam się co do długości filmu. Oczywiście sam film był świetny, jednak ok. 12 lat rządów Aethelstana upchnięto w dwugodzinnym filmie... Niektóre wątki "rzucono", niektóre bardzo przyspieszono, żeby tylko zmieścić się w założonym czasie. Wielka szkoda, bo widziałam potencjał na znacznie dłuższe opowiadanie historii - przedstawienie panowania Aethelstana, armii Anlafa, co dalej z Finanem, dłuższe zakończenie dla Uhtreda... To była wspaniała opowieść na szósty sezon :) Nie wiem, z jakich względów zdecydowano się zrobić z tego film.

Czuję pewien niedosyt, ale oceniam film bardzo pozytywnie. Zaskoczył mnie Harry Gilby, który bardzo wiarygodnie kreował postać Aethelstana i aż się prosiło, żeby przedstawić jego historię bliżej i bardziej szczegółowo.

Co do wątku homoseksualnego - przeraża mnie fanatyzm osób, które zaniżają ocenę tylko z tego powodu.

ocenił(a) film na 6
Nastasja_Filipowna

No ja czekalem na ten film odkad zostal ogloszony i wlasnie bardzo sie balem, ze cos takiego zrobia (skroca historie). Niestety to zrobili i przez to pomineli kilka waznych i ciekawych watkow (Stiorre. Brak glebszego wytlumaczenia dlaczego przjaciel Athelstana wybral jednak druga strone, bez zadnych dylematow, etc.). Dalem poczatkowo 7/10, ale po chwili przetrawienia zmienilem na 6/10, ze wzgledu na to, ze serial naprawde byl super i zawsze wszystko wyjasnial. Przykladowo - Gdy juz w piatym sezonie myslalem - kurcze, zapomnieli calkowicie o najmlodszym dzecku Uhtreda. To nagle potrafili zaskoczyc i fajnie wyjasnic.

Jezeli dobrze pamietam, to Finan rowniez mial dzieci. Co sie z nimi nagle stalo? Tez zostaly zostawione na smierc glodowa? Troche malo rozpaczy z jego strony bylo po tej calej sytuacji (Wiem, nie bylo na to czasu w filmie - wlasnie dlatego uwazam, ze byl to blad, aby zrezygnowac z chociazby miniserialu wienczacego historie).

Akurat Uhtred odszedl tak jak chcial. Pozostawiajac po sobie spuscizne i wszystko w rekach czlowieka, ktorego wychowal, odchodzac samemu do Walhalli. Takze ten watek jak dla mnie nie najgorzej zamkneli.

Dodatkowo bym sie przyczepil do Aelswith. Wiem, ze juz byla wiekowa i raczej umarla w twierdzy Uhtreda, ale jednak jakas mini scena bylaby fajnym wtraceniem. Koniec koncow Uhtred w filmie powinien byc juz po 80 roku zycia. Przeciez od koronacji Alfreda do bitwy Brunanburh minelo 65/66 lat.

Keyrol

Poczytałam więcej na ten temat i mamy wyjaśnienie - miał być sezon szósty, który opowiadałby historię panowania Aethelstana i ostatecznego zjednoczenia Anglii. Niestety Netflix z tego zrezygnował, okroił też budżet (przez to w filmie nie pojawiły się niektóre postaci, w tym Aelswith, Eadith, dzieci Finana i Sithrica). Zgodzili się tylko na film, i cóż - twórcy mieli trudne zadanie, żeby w dwóch godzinach przedstawić tak wiele wątków.

Ja patrzę na ten film bardziej jak na dokończenie misji Uhtreda. Przysiągł pomóc w zjednoczeniu Anglii i całą historię pokazano z jego perspektywy. Od dzieciństwa do śmierci. Akurat w filmie, według mnie, to on jest na pierwszym planie, samo zjednoczenie Anglii to jakby tło dla jego historii.

Aczkolwiek chętnie zobaczyłabym cały sezon o zjednoczeniu Anglii i Aethelstanie.

ocenił(a) film na 6
Nastasja_Filipowna

Właśnie tak to sobie tłumaczyłem zanim przeczytałem twój post, bo Netflix jest znany z niedokończonych historii i kasowania dobrych seriali... Co do filmu przez to szybkie przechodzenie ze sceny do sceny to tylko ocenę 6 i to naciąganą można tutaj postawić, natomiast jedyny plus to faktyczne domknięcie historii uthreda i chociaż to się udało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones