PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=776171}

Sicario 2: Soldado

Sicario: Day of the Soldado
6,9 38 182
oceny
6,9 10 1 38182
6,2 14
ocen krytyków
Sicario 2: Soldado
powrót do forum filmu Sicario 2: Soldado

O czym właściwie jest film?
- Fabuła przeskakuje od sprowadzenia jednego muzułmańskiego terrorysty aby dokonał zamachu bombowego wraz z kolegami – amerykanami zamieszkującymi New Jersey. Pierwotnie wydaje się, że każdy z nich został przemycony, co zwraca uwagę rządu na meksykańskie kartele narkotykowe. Temat muzułmańskich terrorystów znika z fabuły.

- Rząd chce doprowadzić do wojny pomiędzy dwoma meksykańskimi kartelami. W tym celu dokonuje paru zabójstw i porywa córkę bossa jednego z nich.

- Dochodzimy tutaj do podstawowego pytania. Co właściwie widzimy oglądając film?
Dlaczego do rozgrywki wybrano właśnie bossa kartelu, króla podziemia Reyes?
Film nic na ten temat nie mówi, a to jest kluczowe dla zrozumienia sprawy. Przecież kartel Reyes’a nie przemycał ludzi przez granicę i był od niej odcięty.
Widzimy za to pięknie pokazane przenikanie oficjalnej władzy reprezentowanej przez prezydenta i rząd i tzw „shadow state”, którego przedstawicielem jest Graver.

Mamy następującą sytuację:
- zawodowi „contractors”, aby było śmieszniej w części rosjanie, ubrani w amerykański sprzęt wojskowy stacjonują sobie w amerykańskiej bazie wojskowej w Terasie. Nikt ich nie niepokoi, robią co chcą.
- rząd reprezentowany przez sekretarza Ridley chce wywołać wojnę karteli aby… nie wiadomo, nie powiedzieli tego wprost ale „kontrolować” sytuację.
- zawodowcy i Graver lekceważą sobie otwarcie sekretarza Ridley’a i podejmują własne decyzje niezgodne i oficjalnymi i nieoficjalnymi rozkazami.

Trochę historii „wojny” usa z narkotykami
- służby amerykańskie kontrolują praktycznie wszystkie narkotykowe kartele.
Jest na ten temat mnóstwo dowodów poczynając od afery Iran- contras w której usa pozwalało „contras” i Norieg’e na przerzut narkotyków.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Contras
http://www.polskatimes.pl/artykul/zdjecia/941301,od-mrocznego-sojuszu-do-snowden a-to-oni-ujawniali-ciemne-tajemnice-amerykanskich-sluzb-galeria,2144552,id,t,zid .html

Mike Harari, agent mosadu był doradcą Noriegi i uważa się, że mosad miał ¼ zysków ze sprzedawanych przez Noriegi narkotyków. cia na to pozwalało ponieważ sami mieli resztę.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mike_Harari

kartel „los zetas” został stworzony przez byłych żołnierzy służb specjalnych wytrenowanych przez amerykanów do „walki” z narkotykami. Cały oddział przeszedł do podziemia a następnie założył własny kartel.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Los_Zetas

po zajęciu Afganistanu produkcja opium eksplodowała z 200 ton za talibów do 5000 ton w 2004 r. i 11 000 ton w 2015 r. Talikowie zakazali produkcji opium i karali za nią śmiercią co się teraz skrzętnie ukrywa.
http://www.bbc.co.uk/polish/worldnews/story/2004/11/041118_afghanistan_opiumland .shtml

Tak więc prawdziwe clou fabuły.

- Kartel Reyes’a się znarowił i nie chciał płacić cia „kryszy” czy wykonywać ich poleceń.
- zawodowcy kierowani przez Grawera porywają córkę nie po to aby wywołać jakąś wojnę ale po to aby mieć wpływ na Reyes’a i poprzez to skłonić go do uległości.
- dlatego mała Isabel nie zostaje zabita w czasie „sprzątania” i jest zabrana do usa.

ocenił(a) film na 5
Yodzinsky

Moim zdaniem wręcz przeciwnie, Graver dostał rozkaz i go wykonał.
Ktoś co podejmuje prawdziwe decyzje czyli deep state uznał, że jeżeli akcja z wojną karteli się powiedzie to sekretarz Riley nabierze zbyt dużego znaczenia i może zagrozić swoją samodzielnością tajnym operacjom cia.
Najwyraźniej ktoś uznał, że najemnicy i Graver się obronią lub przynajmniej nie zginą wszyscy.
Zakładnik hm... staje się mniej cenny i może zginie a może nie. Najważniejsze jest skompromitowanie Rileya i próba doprowadzenia go do sytuacji w której powie o dwa słowa za dużo.
Pełna kompromitacja była by gdyby do bitwy doszło w mieście przy granicy. Ale nikomu na tym nie zależało z powodów o których pisałem więc strzelano się na pustyni.

ocenił(a) film na 8
nawieczor

Czyli jednak ryzykowali. Muszę obejrzeć jeszcze raz, teraz może wyłapię jakieś detale. Ile razy oglądałeś?

ocenił(a) film na 5
Yodzinsky

Oglądałem raz ale jest już w netcie może zrobię powtórkę.

Wiadomo, że ryzykowali ale taka praca... gdy ten meksykański glina zaczął strzelać z wukaemu prosto w szybę przednią humvee to myślałem, że po nich.
Jednak szyna wytrzymała.

nawieczor

nie wiem co się ludzie podniecają 2 częścią dla mnie średniak 5/10 pierwsza część była jak dla mnie zdecydowanie lepsza. Czegoś zabrakło i wkurzało mnie już jak co chwile odbijają z rąk kartelu Isabela Reyes czyli (Isabela Moner) z reszta widać było już na końcu jak wygląda

ocenił(a) film na 6
michalmichal_filmaniak

masz racje druga cześć to czasami fajna muzyczka, i kilka fajnych akcji. Może na serial to był by dobry odcinek ;) a tak to marnie

ocenił(a) film na 8
nawieczor

Obejrzałem jeszcze raz i podtrzymuję zdanie - być może z premedytacją film jest niejasny żeby widz się zadumał nad tym czy na prawdę ogląda to co ogląda - a być może nie. Trza by się reżysera spytać :)

Wyłapałem jeszcze taki dialog gdy ta długowłosa baba ze służb opi****la Gravera za jatkę na pustyni - może to znaczyć wiele ale też może nic nie znaczyć:

- Mieliście zacząć wojnę z meksykańskimi kartelami, a nie z meksykańskim rządem. [baba]
- Właśnie dlatego nic się nie zmienia. [Graver]
- Myślałeś, że robiliśmy to dla zmian? Za długo to robisz, by wierzyć w te brednie. [baba]

Czyli że cała akcja jest jakimś tam przedłużeniem wewnętrznej polityki.

ocenił(a) film na 8
Yodzinsky

Do tego jeszcze Graver po uprowadzeniu małej ogląda w bazie rejestrację satelitarną przybycia policjanta, który zabija przykutych do aut ochroniarzy - każe namierzyć telefon gliniarza i adresata (szefa kartelu). Po co? Nic z tym dalej nie robi, nawet nie poznajemy w filmie tego bosa.

ocenił(a) film na 5
Yodzinsky

cały mój post, który pisałem dość długo jest o wewnętrznej polityce usa.

ocenił(a) film na 5
nawieczor

Jak się okazało opcja zabicia jest jednak odwracalna

ocenił(a) film na 3
nawieczor

Zgadzam się całkowicie. Film kompletnie bez sensu. Zaczął sie dobrze, skończył nie wiadomo gdzie. Kompletnie rozjechana fabuła i bezsensowne wątki.
Szkoda czasu.

ocenił(a) film na 6
nawieczor

To to jeszcze nic z tą polityką ;-) Powiedz mi chłopie jakim cudem postrzelony w policzek Benicio Del Toro w pół godziny na piechotę dostał się do zielonego auta, które dwa helikoptery goniły przez pół nocy!? ;-)

ocenił(a) film na 5
Janekkowalski2011

Robocop?
Replikant?
...

ocenił(a) film na 4
nawieczor

Scenarzyście się po prostu "pomyliły" kartele narkotykowe w Meksyku z gangami ulicznymi bronksu lat 50-tych... albo scenariusz był o gangach ulicznych, a ktoś na siłę przepisał go w obszar karteli meksykańskich...

nawieczor

Albo film jest bardziej przyjazny widzowi, i nie ma ukrytych wątków pomieszanych z teoriami spiskowymi, a po prostu opowiada historię, którą widzimy i słyszymy (a nie dopowiadamy wiadomościami z poza świata filmu):

https://www.cbr.com/sicario-hitman-gillick-origin-revealed/

ocenił(a) film na 5
lakiluk_2

Ciekawy wykład ale autorzy nawet nie zająknęli się o genezie akcji opisanej w filmie:
islamiści z Somalii- przemycani do Meksyku na statku Reyesa- przemyceni przez granicę przez kartel Matamoro- dokonują samobójczego zamachu w NY.
plus islamiści wysadzający się na południowej granicy usa pociągając do raju ze sobą służby, stanowili by stałe nowe zagrożenie dla sił zbrojnych usa.
Dlatego rząd usa zdecydował się na prowokację czyli wywołanie wojny pomiędzy kartelami pod fałszywą flagą.

Osobiste pragnienie zemsty przez Alejandro nie ma z tą opisaną powyżej motywacją nic wspólnego.

nawieczor

Głównym celem akcji było , zneutralizowanie szajki złodziei tornistrów , kierowanej przez niejakiego Waldemara S. "Kolczyka".
Waldemar S. został aresztowany i resztę życia spędzi w ZK . A dzieci , znów z radością , będą uczęszczać do szkoły , teraz już bez obawy o swoje tornistry.

nawieczor

Filmu nie oglądałeś.

Wybrali Reyesa bo jego firma obsługiwała statki na których przewiezieni zostali przez ocean terroryści.

Wojna między kartelami miała zostać wywołana na zasadzie DZIEL I RZĄDŹ. Matt przecież wyraźnie mówi UTNIJ ŁEB TO WYROŚNIE 50 KOLEJNYCH - czyli zabicie króla spowoduje tylko większy chaos.

Natomiast wojna między 2 kartelami to idealna sytuacja, bo zniszczą się nawzajem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones