PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31121}

Ptasznik z Alcatraz

Birdman of Alcatraz
7,9 3 485
ocen
7,9 10 1 3485
7,0 3
oceny krytyków
Ptasznik z Alcatraz
powrót do forum filmu Ptasznik z Alcatraz

Są i minusy.

ocenił(a) film na 9

Minusem filu jest fakt zbytniego "wybielenia" postaci Roberta Strouda . Wkońcu był on nie tylko podwójnym mordercą ale takż groźnym psychopatą. Tymczasem Lancaster zagrał łagodnego człowieka i sami zadajemy sobie pytanie dlaczego on tam wogóle trafił ? , przecież jest łagodny jak baranek a cały świat robi mu pod górkę. Kolejny minusik to spoufalanie się więźniów ze strażnikami. Dotyczy to również osoby naczelnika. Często dochodzi do sytuacji gdy strażnik lub naczelnik jest sam na sam z więźniem i nie lęka się o swoje bezpieczęstwo. Przecież stykają się z najniebezpieczniejszymi przestępcami w kraju , którzy często mają wyroki dożywotniego więzienia i nic do stracenia.
To tyle. Gdyby nie te dwa minusiki i zmienianie autentycznych faktów dla potrzeb filmu była by dziesiątka.

neron4

Mozliwe tez, ze nie byl taki zly i zabicie straznika to bylo byc albo nie byc, a tego oprawce jego kolezanki prostytutki bylo w obronie.
Ptaszka nie zabil :)

ocenił(a) film na 9
FioletowaCzarownica

No tak ale morderstwo to morderstwo. Sugerowałem się też informacją z ciekawostek filmu gdzie strażnik pilnujący Strouda uważał go za złego człowieka i groźnego psychopatę. Takie "wybielanie" przestępców dla "dobra" filmu jest w Hollywood normą.

neron4

Wg. mnie nie został wybielony jak mówisz. Przez cały czas oglądania filmu nie żałowałam faceta, dopiero pod koniec gdy matka mu nie chciała pomóc. W filmie było widać jaki jest groźny, na początku ta postać była tak zła że jej nie cierpiałam, ta agresja praktycznie bez powodu ...
Samo zabicie faceta który Ci maltretuje dziewczynę mogę zrozumieć, nic nie wiemy z filmu jak to było- jeśli Stroud zrobił to w chwili gdy facet ją bił to było w afekcie, zaś jeśli ona mu się poskarżyła i ten poszedł do jej oprawcy "dać w ryj" (pozwolę sobie) to nie znaczy że chciał go zabić może chciał porządnie sprać a przesadził albo facet nadział się na coś itp. (to nie oznacza jeszcze bycia psychopatą) natomiast zabicie strażnika już pokazano i to + ta wcześniej opisana agresja ewidentnie w filmie oczerniła postać.
Później było widać że Strod się opanowuje, zaciska zęby aby nie wybuchnąć bo poddał się regułom gry jak sam w którymś momencie powiedział, walczył z ludźmi i systemem inteligentnymi środkami a nie siłą fizyczną.
Nie sądzę wobec tego, by go aż tak bardzo wybielono, pokazano po prostu przemianę człowieka po części dzięki zajęciu i rozwijaniu się na tym polu a po części przez upływ lat i nabieraniu mądrości życiowej.
Wg. mnie film był bardzo realny pod tym względem zaś jeśli chodzi o relacje Strauda i pracowników więzienia czy współwięźniów to kto z nas może wiedzieć jak było naprawdę między nimi i ogólnie jak było w więzieniach, czy jak jest obecnie? :)

ocenił(a) film na 10
neron4

Uwielbiam cofnąć się w czasie o oglądnąć arcydzieło z lat 60tych. Nie będę oceniać postaci Ptasznika. Był jaki był - a reżyser mógł to pokazać jak chciał - najważniejsze dla mnie , że stworzył taką atmosferę filmu, którą zapamiętam jeszcze długo. I sam nie wiem czym to jest spowodowane. Moze tym , że oglądałem ten film w nocy, sam w domu i jego klimat świetnie wpisał się w moje otoczenie. Polecam.

ocenił(a) film na 9
Disarm

Zgadzam się z tobą. Oglądanie klasyki filmowej z dawnych lat to jak podróżowanie do przeszłości. Inaczej się też takie filmy odbiera. Trzeba też mieć na uwadze czas w którym ten film powstał . Jedno jest pewne "Ptasznik ...." to bardzo klimatyczny film. Do filmowej przyszłości możemy podróżować (jak na razie) tylko oglądając filmy gatunku science fiction :)

ocenił(a) film na 10
neron4

Nie wątpię, że na potrzeby filmu mogli ponaginać fakty, ale faktem jest też, że jak człowiek w końcu znajdzie konstruktywne zajęcie, które mu wychodzi, to życie staje się znośniejsze.

ocenił(a) film na 9
neron4

Generalnie się zgadzam, ale nie całościowo. Jestem zdania, że spoufalanie się może wystąpić, ale chyba nie do tego stopnia, co w filmie - to jest, że zostawali by w celi 1-1.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones