PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=158}

Przełamując fale

Breaking the Waves
7,8 46 469
ocen
7,8 10 1 46469
7,7 31
ocen krytyków
Przełamując fale
powrót do forum filmu Przełamując fale

Wklejam z mojego bloga tekst o filmie:

Przeważnie dyskutuje się czy to film o miłości czy o poświęceniu, a może o poświęceniu w imię miłości itd.
IMHO jest to film o chrześcijaństwie, prezentujący karykaturę tej religii:
- kobiety mają się nie odzywać
- trzeba być ponurym, uciekać przed światem, jeśli tego nie robisz - jesteś grzesznikiem
- jeśli jesteś grzesznikiem, trzeba cię potępić
- o wszystkim decyduje rada starszych, męskich autorytetów
- także o tym, kto pójdzie do piekła a kto do nieba
- trzeba uważać na słowa i modlitwy, bo przyjdzie Bóg i Cię ukaże!
- jeśli Bóg zapomni cię ukarać to na pewno będzie o tym pamiętać rada starszych
- i nie ma dyskusji. jak ci się nie podoba to zjeżdżaj

Dodatkowo w filmie widać, że tak pojęte chrześcijaństwo prowadzi do tworzenia się w grupie nowych Chrystusów - jednostek dobrych i żyjących ideałami, którym za to, że odstają od reszty, należy się skopanie d... i wyrzucenie poza nawias.

mirror_mirror

Nie przesadzałbym z ekstremizowaniem antychrześcijańskiej wymowy tego filmu z kilku powodów: 1. Całe chrześcijaństwo nie zostało skarykaturyzowane, a jedynie jego odłam. Trier stworzył wspólnotę interpretującą filozofię chrześcijańską w sposób literalny, najbardziej przyziemny z możliwych. Nie chodzi mi tylko o purytanizm - zupełnie zapomnieli o takiej instytucji jak współczucie i przebaczenie stanowiące de facto światopoglądowy trzon wiary chrześcijańskiej 2. Według mnie ma to głębszy sens osiągnięty poprzez zarysowanie tła dla wyborów głównej bohaterki. Zauważmy, że sprzeciwia się ona wspólnocie, jej postanowieniom itd. To raczej pozytywny wybór, że zawierza swojemu uczuciu krytykując (nawet otwarcie: jej słowa w kościele) ten zbór.

Oczywiście można spierać się na ile jej miłość była chrześcijańska. Tutaj interpretacja finalnych dzwonów jest kluczowa. Jeśli przyjmiemy, że stanowią one znak od Boga, wtedy mamy do czynienia z kimś w rodzaju świętej. Jeśli przyjmiemy, że dzwony odzwierciedlają ironiczny stosunek reżysera do poświęcenia głównej bohaterki, to ta miłość też byłaby chrześcijańska, tyle tylko że tragiczna. Oczywiście można patrzeć też z perspektywy psychoanalitycznej. Już sama wielość możliwych interpretacji czyni ten film Wielkim.

ocenił(a) film na 10
fourswords

Wydaje mi sie,ze dzwony nic tu nie maja wspólnego z
Bogiem..To..uhonorowanie przez von Triera.."złotego serca"Bess..Jej miłości
do Jana..Ta scena..przywołuje radosć!Bess mówi w filmie,ze.lubi dzwony i
żałuje,że je zdjęli z wieży..I te dzwony posyła Janowi..z miejsca,gdzie
jest szczęśliwa-jako wiadomość dla niego..Znak dla niego,by nie cierpiał,bo
TAM ona ma wszystko,czego nie miała tu na Ziemi..

ocenił(a) film na 10
fourswords

cóż. uważam, że dzwony to kpina. ;)

bess nie żyje, ale już można o niej zapomnieć i żyć dalej, no bo przecież te dzwony...!
bess oddała życie w imię miłości i poszła do nieba, do "bozi"...!!! co za bullshit!!!
sami dajcie się okaleczyć w imię miłości i wtedy nazwicie to pięknem.

bess nie była "dobra". bess była chora.

o ile mnie pamięć nie myli, von trier jest ateistą

khedes_ona

ehh, a wystarczylo napisac krotki 7literowy komunikat "spoiler" na poczatku postu :(
jesli tak wlasnie konczy sie film:
"bess nie żyje, ale już można o niej zapomnieć..."
"bess oddała życie w imię miłości i poszła do nieba, do "bozi...""
to zycze ci, zeby ktos tobie ciekawy obraz tak "zepsul" ujawniajac bez ostrzezenia zakonczenie

ocenił(a) film na 10
khedes_ona

..coś w tym jest;wszak lekarz ją określał,że "nie była chora;była po prostu DOBRA"!Dziś..może to graniczyć z chorobą..:-)

ocenił(a) film na 10
mirror_mirror

Poszedłbym jeszcze dalej : cała ta historia to wielki sąd nad religią - to moje przemożne wrażenie świeżo po obejrzeniu tego wstrząsającego obrazu. Wygląda tu na zimną i skostniałą , w kontraście do gorącej miłości głównych bohaterów. A przecież "miłość" - to przecież sztandarowe hasło chrześcijaństwa.
Aż poświęcę kolejne 2,5 godz , aby sprawdzić czy mnie nie zwodzi intuicja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones