PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8824}

Powrót do przyszłości II

Back to the Future Part II
7,5 183 143
oceny
7,5 10 1 183143
7,8 31
ocen krytyków
Powrót do przyszłości II
powrót do forum filmu Powrót do przyszłości II

Błąd logiczny?

ocenił(a) film na 8

Tak się zastanawiam nad jednym wątkiem. Stary Biff ukradł Deloreana i przeniósł się w przeszłość aby dać samemu sobie, po czym wrócił do 2015 roku i odstawił Deloreana w to samo miejsce. Jednocześnie w 1955 roku poinformował samego ciebie by wystrzegał się szalonego doktorka i małolata Marty'ego. Pytanie - po co odstawił Deloreana w to samo miejsce i umożliwił doktorkowi i Marty'emu powrót do 1955 roku, skoro mógł przenieść się w inny czas lub inne miejsce w 2015 roku (albo nawet i 2016 i później)? Gdyby nie oddał Deloreana to doktorek i Marty byliby uwięzieni i nie mogliby w ogóle zabrać Biffowi Almanacha.
Co o tym sądzicie?

użytkownik usunięty
Axel

Well... w całej historii dość jasno powiedziane jest, że Biff (i wszyscy jego przodkowie) do najinteligentniejszych przedstawicieli gatunku ludzkiego nie należeli. Jednak nie bacząc na tak wymuszone tłumaczenia pamiętaj o tym całym tworzeniu alternatywnych historii z filmu. Zakładam, iż Biff myślał, że po powrocie do przyszłości (hah) znajdzie się w zupełnie innym świecie, w którym na pewno będzie super bogaty. Bardziej precyzyjnym pytaniem powinno być zatem dlaczego Biff pojawił się znów w przyszłości, w której takim bogaczem nie jest.

Problemem jest jednak to, że na skutek działań Biffa Delorean nigdy przez Doktora zmodyfikowany być nie mógł (w końcu Doktor został wrzucony do wariatkowa), więc w teorii można by stwierdzić, że samym swym działaniem zaprzeczył Biff swemu działaniu. Co więcej gdyby przyszłość normalna nigdy by nie zaistniała, to almanach de facto nigdy by pewnie nie powstał, a nawet jeśli, to nie koniecznie musiałby być sprzedawany w Hill Valley, które jako miasto będące połączeniem Las Vegas ze światem z Mad Maksa nie byłoby najlepszym miejscem do sprzedaży antyków. Można zatem wysunąć wniosek, że w związku z ewentualnymi paradoksami "normalna przyszłość" musiała w jakimś stopniu wciąż zostać w czasoprzestrzeni, o czym Biff nie wiedział i myśląc, że jest bogaty porzucił Deloreana i swym starczym chodem wyruszył do banku sprawdzić stan konta... To albo fabuła filmu padła ofiarą paradoksu dziadka ;)

A teraz czuję się na siebie zły za to, że zupełnie bez powodu zmarnowałem z kwadrans życia na myśleniu o takich głupotach.

ocenił(a) film na 10

wszelkie rozmyślania na temat tego scenariusza nie mają sensu - w przypadku podróży w czasie logika skutecznie blokuje nam stworzenie scenariusza wolnego od takich błędów :)
pozdro :)

użytkownik usunięty
belamyszkow

Zgadzam się. Nie da się zrobić logicznego filmu o podróżach w czasie. "Wyjście z czasu" to jak wyciągnięcie się z bagna za własne włosy :-)

ocenił(a) film na 7

Obejrzyjcie "Primer", po polsku "wynalazek"

użytkownik usunięty
Endeon

Dawno już obejrzeliśmy. No i co?

ocenił(a) film na 7

To, że jest to logiczny film o podróżach w czasie.

użytkownik usunięty
Endeon

No to wyłóż tę logikę. Serio jestem bardzo ciekaw. Nigdy jeszcze czegoś takiego nie spotkałem.

Axel

A ja bym z kolei trochę inaczej to widział. Co prawda nie wiem czy twórcy tłumaczyli niektóre "wpadki" (i czy w ogóle) No ale są dwie drogi:
1) Gdy stary Biff wraca, to "widzimy czas" z perspektywy Marty'ego i Doc'a, a nie starego Biffa. A jako, że cały czas obserwujemy właśnie tą dwójkę, to i "widzimy czas" ich oczami, ich linię czasu w której się znajdują.
2) Gdy stary Biff wrócił, to... nic się nie stało, bo przecież Marty i Doc naprawili przyszłość, to znaczy przeszłość. :)

ocenił(a) film na 10
xsas

Ciekawe te wywody Mitabrina. Ja też się zastanawiałam, po kiego grzyba Biff wracał w to samo miejsce. A co do tego co piszesz o wyjaśnieniach, jest taka scena (wycięta z 2 części, ale jest na dvd w usuniętych) jak Biff po powrocie do 2015 roku znika. Poniekąd jest "wstęp" do tej sceny pokazany, bo jak on już wychodzi z DeLoreana, to wyraźnie nie czuje się zbyt dobrze.

ocenił(a) film na 9
Axel

Ja tam się zastanawiam, czy Biff nie był czasem głuchy i ślepy - marty za nim gada, skacze, robi wymachy, nad nim leci samochód, a Biff nic ;p

Axel

Też się trochę nad tym zastanawiałem.

Skoro Biff z przyszłości zabrał DeLoreana i cofnął się do 1955 roku aby dać samemu sobie almanach to jakim cudem wrócił on do NORMALNEGO 2015r. skoro powinien przenieść się do ALTERNATYWNEGO 2015r.? A on wrócił do NORMALNEGO 2015 roku, tak jakby nic nie zmienił w czasie, a Marty i Doktor cofając się do przeszłości, trafili do ALTERNATYWNEGO roku 1985. Powinni trafić do "teraźniejszości", ale na ICH linii czasu a nie na tej zmienionej przez Biffa. To tak jakby ktoś płynął łódką pod prąd na jednej rzece i nagle trafia na sąsiednią rzekę (z którą tamta nie miała ŻADNEGO połączenia), mimo że nie wstawał z łódki, a cały czas płynął.

Logika w tym filmie trochę nie trzyma się kupy, ale podejrzewam że nawet pod takim względem nikt nie patrzył na fabułę w tamtych czasach.

PS: Sorry że pisałem dużymi literami, ale cudzysłów nie byłby tak samo widoczny.

ocenił(a) film na 8
Gzehoo_GR

Też się właśnie na tym zastanawiałem. Dlaczego po powrocie Biffa przyszłość w roku 2015 nie uległa zmianie. Przecież Biff w 1955 roku dostał almanacha sportowego, potem zarobił fortunę, a George'a ojca Marty'ego zastrzelił w 1973 i ożenił się z Lorein, więc skoro rok 1985 się zmienił podobnie powinno być z rokiem 2015. Zatem Lorein w 2015 powinna być żoną Biffa, a George McFly na cmentarzu.

Jedynym w miarę logicznym dla mnie wytłumaczeniem tego że rok 2015 nie bardzo się zmienił jest właśnie ta scena, o której wspomniała Madleine29. Jak stary Biff wraca do 2015 jest bardzo słaby, a podobno nawet zniknął, tylko tę scenę usunięto z filmu, nie wiadomo w sumie dlaczego.

Ja to wszystko widzę tak:

Dlaczego Biff wrócił do tego samego roku ?
- Pewnie dlatego, dlaczego Marty zawsze wraca do tego samego roku, żeby się nie dublować. :)
Dlaczego wraca w dokładnie, w to samo miejsce ?
- Żeby Doktorek i Marty nie nabrali podejrzeć, co do zmienionej przez niego przyszłości przyszłości i wrócili do roku 1985.

Scena powrotu Biffa jest po tym jak Doktor wyczołgał młodą Jeniffer z domu, więc teoretycznie:
- matka Marty'ego mogła odwiedzić syna i pewnie dalej u niego siedzi w roku 2015
- ojciec Marty'ego George zapewne zniknął (bo nie żyję od 1973) -> tej sceny nie widzimy, ale powinien moim zdaniem w tym momencie zniknąć
- Biff po wyjściu z samochodu się czołga i znika:
-> znika, bo być może również nie żyję w roku 2015 (I możliwość)
-> znika, bo uległ teleportacji, ponieważ w tym czasie powinien być w zupełnie innym miejscu.
Raczej jest mało prawdopodobne, żeby chciał odwiedzić swojego przyszłego pasierba Marty'ego. (II możliwość)

pawelm_15

Nie wrócił Biff do normalnego 2015 roku, tylko do alternatywnego roku 2015. Tamto osiedle mogło być takie same czy to w normalnym czy w alternatywnym 2015 roku. Osiedle jak osiedle. Po powrocie do 2015 roku Biff źle się czuje, zauważyliście? Ledwo wychodzi z Deloreana. Dlaczego tak się dzieje? Bo na skutek zmian w 55 roku, zmienił następne lata (które widzimy w 85roku), I NIE DOŻYŁ ALTERNATYWNEGO 2015 ROKU. W usuniętej scenie widać, że gdy Marty z doktorem odlatują, Biff schowany za śmietnikiem znika. Twórcy wyjaśnili, że Biffa zastrzeliła w latach 90-tych Loreine, ale tych scen nie pokazali w filmie żeby nie gmatwać dodatkowo fabuły, która nawet bez tego jak widać jest dość trudna. Tak więc Biff dając samemu sobie almanach w 55 roku stał się bogatym człowiekiem, ale za to szybciej zszedł z tego świata, taka epicka sprawiedliwość. Od momentu powrotu Biffa widzimy alternatywną rzeczywistość, która zostaje naprawiona dopiero w momencie spalenia w wiadrze almanachu przy końcu filmu. To tak mniej więcej wygląda

mariusz_technik

Tak jeszcze sobie myślę, że w momencie gdy byli u Martyego w domu w 2015roku, to jeszcze wtedy była znana im linia czasu. Dopiero minął jakiś czas gdy Biff ukradł auto,poleciał do 55 i wręczył sobie almanach. Pewnie jak już doktor z Martym nieśli Jennifer do auta, to mniej więcej w tym momencie zmieniła się linia czasu na alternatywną, tzn gdyby w tym momencie wrócili jeszcze raz do domu( bo np coś zapomnieli) , to już tam by nie było rodzinny domu Macflyjów tylko ktoś inny by mieszkał

ocenił(a) film na 9
Axel

Cofnął się w ten sam czas, bo tylko wtedy mógł wrócić - w każdym innym momencie zdublowałby się i nie mógłby się cieszyć swoim majątkiem, który powinien już mieć.

Cofnął się w to samo miejsce, bo chciał żeby doktor i Marty ze starej wersji czasu cofnęli się w czasie i zostali zabici przez młodego siebie - ostrzegł przecież młodego biffa że tak się stanie i żeby się ich wtedy pozbył. Wtedy nic by już nie mogło zmienić biegu czasu na jego korzyść.

Niestety dla niego, jak to w filmach się zdarza, w 1985 roku Biff nie był w stanie trafić Martyego z pistoletu z dwóch metrów :) Marty i doktor wbrew wszelkim szansom i kalkulacjom zdołali wszystko naprawić, i dlatego finalnie rok 2015 do którego wrócił Biff jednak się nie zmienił.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones