PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1118}
7,8 43 742
oceny
7,8 10 1 43742
8,4 36
ocen krytyków
Popiół i diament
powrót do forum filmu Popiół i diament

Ani książka, ani film. Oba dzieła zasługują ma potępienie. Książkę napisał komunistyczny neofita, a film tylko pogłębił niejednoznaczne oceny moralne. Szczuka powinien kwiczeć przed śmiercią jak świnia w kałuży błota, a Chełmoński ucieć na Zachód, a potem doczekać się rehabilitacji.

BCohen

To była lektura szkolna. Ówcześni poloniści, jeśli tylko sprzyjali władzy, potrafili za pomocą tej książki zohydzić AK i wolną Polskę.

yadin

Dlatego książka i film powinny zawędrować na śmietnik historii.

BCohen

Ten film jest momentami nawet dobry. Świetna gra tego.. no... Cybulskiego. Znam go tylko ze zdjęć i opowieści. Moją ocenę obniża fakt, że film kręcił Wajda. To i tak jego szczytowe osiągnięcie.

vermes

Widzę, że się udzielasz w części poświęconej grom PS4.

ocenił(a) film na 9
vermes

Łomatkoihuto

ocenił(a) film na 10
BCohen

Ale jakie znaczenie ma to, że to film propagandy komunistycznej i to jeszcze takiej siermiężnej komuny, której to nawet komuniści się wstydzą. Jest po prostu dobry. Czy Polacy wszystko muszą oceniać politycznie. Wiadomo, że w tamtych czasach, aparat komunistyczny to byli zbrodniarze z ZSRR, ale mamy XXI wiek, to już tylko historia.

TomaszO1983

Czy taka znowu historia? Wiesz co? Czytałem przedwczoraj komentarze dotyczące kopalni Wujek. Byłem zszokowany, że ten szmatławy ścierwo-Onet puszcza komentarze, w których ludzie cytują peerelowską wersję przebiegu zdarzeń. Niektórzy dodawali komentarze, że PRL to był takim sam kraj jak każdy inny, tak jak ustroje są inne, a władzę należy szanować.

Odpuściłem sobie, bo coraz bardziej czuję, że to już nie mój kraj. Zbyt wiele osób wybiela dziś stan wojenny i jeszcze usprawiedliwia totalitaryzm jako normalny system, którego przedstawiciele mieli prawo się bronić. Niech to szlag!!!

Dlatego mam taki negatywny stosunek do tamtej epoki i jej wątpliwych osiągnięć.

ocenił(a) film na 10
vermes

Ok. Odwracają skutecznie uwagę od tego co teraz. Inteligentniejsi są od opozycji. Wiedzą, że wyciągając jakieś historyczne sprawy, sprawią, że ich oponentów zaleje krew i zajmą się historią, zamiast tym co teraz.

TomaszO1983

Zauważyłem tendencję do wybielania i uczłowieczania PRL. Celuje w tym wiele głównych mediów prywatnych.

vermes

Przedstawiciel kilku % potomkow rasy panow sprzed 39??
Czy moze 80% niewolnikow tych panow ktorzy zapomnieli o swoim pkchodzeniu???

ocenił(a) film na 5
BCohen

Obejrzałem ponownie po 20 latach. Nie wiem czym się tak wtedy zachwycałem, że dałem solidne 8. Cybulski i Duduś nawet nie ratują tego dzieła.

Mistrzu-1

Też tak uważam. Legenda o filmie jest większa od samego filmu.

BCohen

Tak czytam te wypowiedzi i zastanawiam sie czy tu pisza tylko potomkowie
10 % panow??? Ktorym w 45 zabrano i dla ktorych komunistyczna wladza to samo zlo
Jesli to faktycznie wypowiedzi potomkow panow to oczywiscie sa calkowicie uzasadnione ale mam wrazenie podobnie jak w ocenach politycznych ze podobne poglady wyglaszaja potomkowie niewolnikow sprzed 39r ktorym zle komunistyczne wladze zabraly lepianki i czworaki i wsadzily do darmowych mieszkan ze sraniem w porcelanie zabraly ziemie ktorej nie mieli zabrali lekarza iszkole itd

tomek_66

Ja na przykład cenię to, że hołota w PRL została wzięta za mordy i wysłana przymusowo do szkół. Co prawda ludzie urodzeni w latach 30-40 nie potrafią się posługiwać na piśmie literacką polszczyzną, ale za to ich dzieci i wnuki nabrały, za przeproszeniem sznytu. Pokończyły szkoły, studia i zaliczyły awans społecznym. Ale to już się działo głównie po 1989.

W sumienie nie wiem, czy awans społeczny wnuków tej hołoty to zasługa komunizmu, czy też zwykły rozwój krajów rozwijających się. To pewnie rzecz bardzo złożona. Jednak PRL hołdu nie oddam, ponieważ był to system zniewolenia totalnego. Koniec, kropka.

ocenił(a) film na 5
vermes

amen.

ocenił(a) film na 9
vermes

Słusznie, słusznie. To ciekawe na ile "rozwój" kulturowy, ekonomiczny PRL był hamowany przez władze, a na ile w ogóle można było w owych czasach liczyć. Sytuację komplikuje fakt że pierwszym zadaniem była odbudowa kraju ze zniszczeń. Propaganda rozpisywała się o hutach, kopalniach, wczasach w Bułgarii, ale i tak w porównaniu z Europą to był skansen.

ocenił(a) film na 8
vermes

Kim trzeba być, żeby o bliźnich wyrażać się z taką pogardą? Hrabiątko...

pan_dziejaszek

Pewnie pisze tak dlatego, że wielu zwykłych Polaków solidnie się przykładało, aby tamten system trwał, a wszyscy Polacy żyli w PRL jak na jednej wielkiej "wyspie wolności".

pan_dziejaszek

Pisałem o systemie, który zniewolił miliony, a skutki trwają do dziś.

ocenił(a) film na 8
vermes

Tak, tak, a Wiesław Myśliwski (urodzony w roku 1932) nie umie się posługiwać na piśmie literacką polszczyzną :O

ocenił(a) film na 5
tomek_66

@tomek_66 . A tak na poważnie moja babcia z mężem mieli przed wojną masarnię i znany sklep mięsny w Radomiu na ul. Wałowej. Babcia pomagała mu w prowadzeniu biznesu. Ciężka praca i szacunek dla klienta zaowocował prestiżem. Jak przyszła po wojnie komuna to zamiast wyciągać moich przodków z " lepianki i czworaków" i wsadzać do darmowych mieszkań, zabrała im sklep i masarnię a do mieszkania dokwaterowała dwie rodziny niewolników, jak ich określiłeś.

@tomek_66 muszę z Tobą porozmawiać prywatnie bo inaczej Twoją wypowiedź uznam jako bełt kompletnego debila, który fizycznie nie ma możliwości analizowania faktów i czytania ze zrozumieniem doświadczeń i wypowiedzi innych.

Mistrzu-1

Taki "sprawiedliwy los" spotkał wielu Polaków. Wujek nie zapisał się do partii, więc został zdjęty z nadleśnictwa i jako osoba podejrzana dla systemu obsługiwał polowania z kijem w ręku. Najlepiej funkcjonowało rolnictwo pegeerowskie. To był dopiero wiejski czar.

ocenił(a) film na 5
vermes

Dokładnie! Aż dziw bierze, że ten super system ma piewców i miłośników.

ocenił(a) film na 9
tomek_66

Najśmieszniejsze jest to, że ci, którzy dziś krytykują komunistyczny system to w przeważającej większości potomkowie 70-80% ludności wiejskiej i małomiasteczkowej, chłopskiej z dziada pradziada i za II RP klepiącej biedę. I za PRL często wcale nie żyło się ich dziadom lepiej. W mojej rodzinie krążą opowieści jak już po wojnie ludzie na zwykły rower mówili -"diabeł", gdyż nie potrafili sobie wyobrazić jak to szachrajstwo w ogóle działa i jeździ. A co do potomków panów: - dzisiaj takich prawie już nie ma, bo wyginęli wymordowani na spółkę przez brunatnych i czerwonych.

Lucas207

Chciałbym ogarnąć to, co napisałeś, ale nie rozumiem.

yadin

Niczego zupełnie? Dziwne.

ocenił(a) film na 9
BCohen

Chełmoński wyjechal na zachod do Monachium i nawet wrocil.

W latach 1867–1872 uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, 1872-1875 studiował w Monachium (w końcu stycznia 1872 r. zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych - Naturklasse)[7]. W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim „Le Monde Illustré”. Zwiedzał Włochy, w latach 1872 i 1874-1875 odbył wycieczki na Podole i Ukrainę.

Czy ty wiesz co piszesz?

BCohen

niektorym przydalaby sie kuracja: wiadro zimnej wody wewnetrznie (wypic) i zewnetrznie (NA ŁEB). raz dziennie, przez tydzien.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones