PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8718}
8,1 31 362
oceny
8,1 10 1 31362
8,5 36
ocen krytyków
Pociąg
powrót do forum filmu Pociąg

Chcesz być sam, a zostajesz zmuszony przez następne kilka godzin na nienaturalnie bliskie kontakty z przypadkowymi ludźmi. Jedyny azyl może stanowić dla ciebie cieniutka ścianka odgradzająca od reszty pasażerów- jednak pozbawiają Cię i tej, ostatniej, zapory zapewniającej minimum prywatności.

Nie interesuje Cię, że znudzona małżeństwem paniusia ma na Ciebie ochotę, że Twoja współpasażerka jest chorobliwie adorowana przez jakiegoś wariata, ani że gazety donoszą o brutalnym zabójstwie. Chociaż to ostatnie powinno Cię zainteresować...

Jedynym normalnym i szczerym pasażerem wydaje się być facet, który przyznaje iż nie może zasnąć na kuszetce bo łóżka tego typu wywołują u niego wybuch obozowych wspomnień.

Właśnie- przecież wszyscy oni (pasażerowie) przeżyli piekło wojny. Drzemie w nich głęboko ukryty strach i bolesne wspomnienia. Gdy tylko pojawia się ON- intruz- nie zastanawiają się ani przez chwilę, zaczyna działać "psychologia tłumu" i rzucają za nim w pościg, aby dokonać samosądu.

Po powrocie zajmują z powrotem swoje dawne miejsca i kontynuują podróż na wakacje. Zapewne za kilkanaście lat, w podobnym natchnieniu społecznego konformizmu będą oni deklarować iż "Pomogą!!" pierwszemu sekretarzowi.

A potem równie kolektywnie zapiszą się do "Solidarności".

Ale tak, to już jest...

użytkownik usunięty
Plainview

A póxniej powstaja takie obrazki, taka żonka, dupa w gruszkę, wodzirejka jebana...

W ogóle dzisiaj TV, ogólnie TV jako TV, a nie TVP albo TVN zastrzeliło mnie takimi tytułami, że na pewno będe niewyspany. Nic tylko klaskać i płacić abonament! Brawo!

ocenił(a) film na 9

Nie tylko Ty nie śpisz, nie tylko Ty...

też dzisiaj nie spałem dla tego filmu. Boże, 50 lat już...

A tekst bardzo ciekawy załozyciela tematu :)

Plainview

Ci którzy entuzjastycznie klaskali "partia Gierek" raczej się do Solidarności nie zapisywali. Raczej chwalili Jaruzelskiego że "zaprowadził porządek " a potem tworzyli rodzime lewactwo, ostatnio występują jako "obrońcy demokracji".

ocenił(a) film na 10
Dariusz_Zarczynski

Trafne dopowiedzenie, coś o tym chciałem odpisać założycielowi wątku, dziękuję za wyręczenie mnie. Przypominam, chóralne wołanie "Pomożemy" nie miało miejsca, Gierek zapytał: "No, pomożecie?" Wtedy odezwały się oklaski, a inna reakcja, np.podejrzliwe spojrzenia nie mają tak słyszalnej formy jak oklaski. Warto przypomnieć, że Polacy też dojrzewali do oporu, to nie było łatwe myśleć samodzielnie przy dominacji monomediów, odcięciu od Zachodu. Sama wizyta w kraju Jana Pawła sprawiła, że policzyli się, odczuli swą siłę płynącą nie z decyzji i mobilizacji uzurpatorskiej władzy, bo sami się zmobilizowali i pojechali "do Papieża". Potem wybuchła Solidarność, a przeciw niej nadal trwali pezetpeerowcy, też ci obecni na spotkaniu z Gierkiem - choć przyznam, że nawet osoby komunizujące i komunisci nawracali się na Solidarność, np.promotor mojej pracy magisterskiej prof. Edward Balcerzan. Warto pamiętać, że niezapomniane 10 mln członków Solidarności to byli również neofici z kręgów PZPR.

Wydmin

Polacy, Ci wartościowi, opór stawiali cały czas. Wystarczy przypomnieć "Wykletych" I protesty w 56, 68, 70, 76 i inne fakty. Mnie nie chodziło o "pomożemy " lecz o kretyński wiec gdzie Gierek klaskał i skandowal "partia polska " a durnie klaskali i skandowali "partia Gierek, Gierek partia ". Widziałem to w tv w latach 70tych. Że się tam też i ow "nawrócił " to fakt ale konformiści istnieli i istnieć będą. Pozdrawiam Cie serdecznie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones