PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1152}
7,8 6 472
oceny
7,8 10 1 6472
8,1 11
ocen krytyków
Perła w koronie
powrót do forum filmu Perła w koronie
Moondog

Chyba karminadel ty pajacu, Inaczej kotlet mielony.

Drago94

Ślązacy mówią karbinadel łaszku.

Moondog

Otóż oświadczam że tak nie mówimy, karMinadel to karMinadel i tyle w temacie.

ocenił(a) film na 8
arcusman

Karminadel - tylko taka jest poprawna forma :)

ocenił(a) film na 8
Seba_70

co gorol nie doslyszly to zmyśli :D

ocenił(a) film na 8
rascal0pl

ty sie gorola w rodzinie poszukej

ocenił(a) film na 8
Seba_70

powiedziałem to o twórcy tematu ;) Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś mówił karBinadel, może to jakieś przekręcenie dalszych zakątków regionu, w każdym razie w Mysłowicach i okolicy zdecydowanie karMinadel.

rascal0pl

Karminadle przede wszystkim, ale w lokalnych odmianach zdarza się różnie. Tak jak z studzienką ściekową - zasadniczo "gulik" ale np. w niektórych dzielnicach Siemianowic godo się "bulik" :). Karbinadle się zdarzają, a w Dąbrówce Wielkiej godajom nawet na nie "bergi". :)

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 5
Berith7777

Jak sie godo zależy od regionu. U nos np. godo sie karbinadel, a kaj indzyj karminadel, a znaczy to samo. W dialekcie śląskim nie ma jednej poprawnej formy, gdyż gwary są różne.

arcusman

Jak najbardziej tak godomy , tylko trzeba ruszyć rzić poza Katowice z przyległościami, żeby to wiedzieć

ocenił(a) film na 8
Moondog

mówią? chyba godają....jo godom karminadel i moja oma tyz durś godała karminadla.

dream_theater_3

Wychodzi na to, że to kwestia regionu. Ja sam ślązakiem nie jestem, ale po rozmowie z paroma doszedłem do wniosku, że tam co 15 kilometrów innej godki używają.

ocenił(a) film na 8
Moondog

Górny śląsk to katowice, zabrze, ruda sląska, chorzów, świętochłowice, bytom, zabrze- tam jest jedna godka. Reszta to "inksze"godki :)

ocenił(a) film na 9
Drago94

Dupcysz fleki Bytom, Zabrze , Radzionków wszędzie KARMINADEL , chyba żeś je zza Brynicy :D

ocenił(a) film na 8
jacator74

potwierdzom, jo ze Świon i my tyż karminadla godomy od pokoleń, co za gorole godają karbinadla?

jacator74

Ci z drugiego brzegu Brynicy najczęściej jadają . . . kotlety mielone. One też są jadalne.

Film_Polski

Moja babcia z Bożej Góry i reszta mojej na wskroś śląskiej rodziny nigdy nie godała inaczej niż karbinadel. Zresztą w filmie u Kutza też tak godają, musi ukryty gorol https://vimeo.com/87394635 Nie ciulejcie chopy, tylko pojeździjcie se po tych 70-80 km Górnego Śląska, co są pod wami, może się czegoś dowiecie o swoim regionie xDDD

Tura_

Napisałem "z drugiego brzegu Brynicy" - bo chodziło mi o Gorolowice właśnie. Tam są te MIELONE głównie.

Film_Polski

Pardon, to było do przedmówców, źle się kliknęło w drzewku :)

ocenił(a) film na 8
Moondog

Będę go zjadł ;-)

Dziuchni91

W rejonie, skąd pochodzę ( zachód regionu ) słyszało się także : "karminadl-A" - rodzaj żeński.

ocenił(a) film na 8
Pluto24

czyli nie karbinadel....????

gollas

Karminadel, jestem Wielkopolski i nawet u nas niektórzy tak mówią.

ocenił(a) film na 9
Moondog

I jak, udało Ci się?

None200

Udało się! Kluski śląskie też. Dzięki za zainteresowanie się tematem :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones