PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=603231}
4,8 1 675
ocen
4,8 10 1 1675
3,8 11
ocen krytyków
Onirica
powrót do forum filmu Onirica

Dla jasności lubię filmy wymykające się schematom, igrające z przyzwyczajeniami widza, tu jednak zabrakło kunsztu.

Bohaterowie cytują Heideggera czy Spinozę, mówią o Bogu w wielkich słowach, bez umiaru mieszają banał z mistyką… To samo dzieje się w warstwie obrazowej. Reżyser miota się pomiędzy pisaną grubą kreską symboliką chrześcijańską, nawiązaniami do Dantego, a onirycznymi krajobrazami. Czego tu więc nie ma: jest i oranie wołami supermarketu, nawiązania do malarskich przedstawień piekła, katastrofy smoleńskiej, myśli Heideggera i Seneki…

Krótka recenzja: https://smakikultury.wordpress.com/category/blog/filmy-w-5-minut/

ocenił(a) film na 10
sstoczek88

Ty jesteś konsekwentny, ja też będę. Tak jak pisałem już u konkurencji tego portalu:

Mi z kolei film się bardzo podobał, to co dla kogoś innego może być zarzutem, dla mnie akurat jest największą zaletą. Dla mnie ten film jest godzien największych pochwał i miana arcydzieła.
Tak jak "Boska Komedia", tak i "Onirica" jest poematem, a ten gatunek, tak w literaturze, jak w filmie, ma swoje formalne prawa i przywileje.
Jako że bohater jest wrażliwym na wszelkie przejawy piękna i mądrości intelektualistą, trudno mu czynić zarzut, że ze swoją ciotką, która "kocha książki, bo tylko one ją rozumieją", rozmawia o filozofii. Chwała, że są jeszcze osoby, dla których ideę Heideggera czy Spinozy to naturalne tematy. W końcu CI mędrcy, tak naprawdę robili dokładnie to samo co my, zadawali sobie najbardziej zasadnicze pytania i szukali na nie odpowiedzi.
Jerzy Płażewski, człowiek instytucja polskiej krytyki filmowej, napisał kiedyś, że widzom nie podobają się filmy, których nie rozumieją. Chcąc zrozumieć, bardzo często niepotrzebnie pytają, co "autor miał na myśli". Jako widz, mam prawo przeżywać film po swojemu. Czy nie lepiej więc zapytać "co mi przychodzi na myśl, gdy oglądam ten film"?."Onirica" podoba mi się tak bardzo dlatego, że, nie tylko zachwyca mnie estetycznie, ale, akurat we mnie, zrodziła bardzo wiele myśli. W przywołanym Panu Jerzym chyba także, bo bardzo chwalił "Onirikę".

rylskig

W tym wypadku akurat, wydaje mi się, że Ty zwyczajnie nie zrozumiałeś wypowiedzi sstoczk88

ocenił(a) film na 10
Cypisek84

Mi się wydaję, że zrozumiałem ją bardzo dobrze, ale być może Ty masz rację. Łatwiej byłoby mi się do tego odnieść, gdybyś zechciał rozwinąć swoją myśl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones