PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1289}

Okręt

Das Boot
7,8 47 137
ocen
7,8 10 1 47137
8,1 8
ocen krytyków
Okręt
powrót do forum filmu Okręt

1.Cechy Niemców: twardość, nieugiętość, nieustępliwość, wytrwałość, cierpliwość, dyscyplina,
porządek, posłuszeństwo, odwaga połączona ze spokojem, wyraźny kontrast względem
amerykańskich produkcji, chyba tylko Niemcy mogli taki film nakręcić.

2.Dowódcy różnych szczebli i rodzajów wojsk mogliby się z tego filmu uczyć, czym jest dowodzenie
(bez zbędnego gadania, surowość i jednocześnie szacunek dla podwładnych, spokój, trzeźwość,
chłód, szukanie najlepszego wyjścia w najtrudniejszych sytuacjach, prawdziwa pasja i energia
walki). Posłuszeństwo i karność zwykłych żołnierzy.

3.Film pokazujący, czym jest wojna: starciem i walką, w której wygrywa bardziej chytry, przebiegły,
odważny, wytrwały, spokojny, wszystko bez frazesów i pustych słów (charakterystyczna scena,
kiedy dowódca wyłącza radio nadające finał „Preludiów” Liszta http://www.youtube.com/watch?
v=BRa36DV6zJ8&feature=relmfu od 8’48’’ ).

4.Można sięgnąć do literackiego pierwowzoru, główni bohaterowie (kapitan i mechanik) w książce
bardziej prozaiczni, zwykli, film to ich uwznioślenie. Drażniło mnie w filmie zachowanie
radiotelegrafisty, jak dla mnie zbyt ekspresyjne ale czytając książkę zrozumiałem, że ten aktor
starał się tylko grać zgodnie z książkowym opisem.

5.Warto też zobaczyć polski film „Orzeł”, „Das Boot” jest bardzo niemiecki, „Orzeł” bardzo polski
(różnice między Polakami i Niemcami).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones