PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=228812}

Ojciec i córka

Father and Daughter
7,5 2 854
oceny
7,5 10 1 2854
7,8 5
ocen krytyków
Ojciec i córka
powrót do forum filmu Ojciec i córka

“Ojciec i córka” jest prostą animacją, zdawałoby się krótką, lekką i przyjemną, nic bardziej mylnego. Fakt jest to dzieło niedługie, trwające niewiele ponad 9 minut, jednak wprawa z jaką za pomocą kreski i muzyki pan Michael przeprowadza rzeź emocjonalną na swoich odbiorcach jest godna podziwu i godna samego Johna Wicka.

Pokazana nam jest historia dziewczyny i tego jak wygląda jej życie, w tle wraz z nią zmieniają się pory roku, dookoła niej pojawiają się nowi ludzie ona sama zakłada własną rodzinę, jednak wciąż czegoś (lub kogoś) szuka, na coś (lub na kogoś) czeka. Wygląda w stronę słońca a my jako odbiorcy za każdym razem wyglądamy z nią. Chciałoby się podejść do niej, przytulić ją, okazać wsparcie, żeby wiedziała, że w tym całym bólu nie jest samotna, że ktoś przy niej jest.

Ważnym aspektem jest muzyka oraz dźwięki filmu. Na najlepszym serwisie streamingowym na świecie youtube.com Jest dostępne dwie wersje animacji. Z muzyką, której autorem jest pan Normand Roger Denis L. Chartand (dlaczego kompozytorzy zawsze musza mieć takie długie nazwiska?) oraz wersja bez muzyki. W tej drugiej każdy podmuch wiatry mrozi, każde skrzypnięcie pedałów roweru (przecież to holenderska animacja musi być rower!) jest bardzo dobrze znane nawet z podwórka. Pozwala to naprawdę wczuć się w atmosferę animacji i nastrój, który ukazuje się przed naszymi oczyma. Szum traw powoduje, że czuje się je na końcówkach naszych palców niczym Gladiator przechodzący przez pole w filmie “Gladiator”. W wersji z muzyką pana Chartanda, nastrój budowany jest stopniowo, można powiedzieć, że panowie uprawiają Hitchcock’owską modłę podnoszenia i gradacji napięcia. Nie tak jak w “Ptakach” gdzie mamy się bać finalnie, ale robią to po to by rozkładać ciężar emocjonalny stopniowo przez co uderza w nas ze zdwojoną siłą.

Na koniec nadmienię tylko, że animacja “Ojciec i córka” dostała w 2001 roku nagrodę Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany oraz nagrodę BAFTA w tej samej kategorii. Wspominam o tym na koniec ponieważ sama dowiedziałam się o tym dopiero gdy szukałam faktów na temat tego dzieła i teraz mogę przyznać z czystym sercem, że animacja ta jest warta tych nagród.

Ja po obejrzeniu tego filmu od razu zadzwoniłam do taty. Wydaje mi się, że jest to wyznacznikiem dobrze spędzonych dziewięciu minut

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones