PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10017555}
6,2 3 184
oceny
6,2 10 1 3184
5,4 11
ocen krytyków
O psie, który jeździł koleją
powrót do forum filmu O psie, który jeździł koleją

Zwiastun od razu pokazuje, iż będzie to film dla maluchów, ale książkowy oryginał zawiera wątki, które byłyby wstrząsające dla małych dzieci.
Choć czytałem książkę bardzo wiele lat temu to dobrze pamiętam sceny, w których Lampo został poważnie okaleczony i leczył się w jakimś biednym gospodarstwie, gdzie zabicie kury na mięso było czymś bardzo kosztownym. Nie należy zapominać również o tragicznym finale, w którym tytułowy pies ginie rozjechany przez pociąg pragnąc uratować malucha, który szwendał się przy torach kolejowych.
Osobiście sądzę, że film będzie raczej słabą adaptacją, gdyż akcja książki dzieje się we Włoszech, a nie w Polsce - polskie imiona i typowo polska stylistyka.

religawojtek

przecież książka też jest dla dzieci...

Noizebeat

Należy jednak pamiętać, że została wydana w latach 60., a więc czasach kiedy dzieci były mniej delikatne - wiele starych animacji Disneya można by było dzisiaj sklasyfikować jako horror a nie filmy dla dzieci (szczególnie "Pinokio" z 1940).
Poza tym mógłby mi ktoś przypomnieć czemu książka stała się tak popularna, że stała się obowiązkową lekturą w szkołach podstawowych? Ja pamiętam jedynie to, że Lampo po prostu podróżował po całych Włoszech i, że pod koniec zginął ratując jakiegoś malucha przed nadjeżdżającym pociągiem.

religawojtek

"dzieci były mniej delikatne" dzieci nie mogą być bardziej lub mniej delikatne - dzieci są jałowe i będą się kształtować tak jak pozwala na to otoczenie. 10/12 latki grają w strzelanki itp gry, nie wyobrażam sobie żeby kogoś zszokował ten film.

Noizebeat

Przepraszam. Chciałem powiedzieć "wrażliwe".
Mimo wszystko siedmiolatek raczej nie byłby zadowolony z finału filmu (śmierci Lampo).
Mógłbyś mi również przypomnieć dlaczego książka źródłowa zdobyła taką popularność? (z książki pamiętam jedynie śmierć tytułowego czworonoga)

religawojtek

Zdobyła i tyle, po prostu ktoś stwierdził że będzie idealna na lekturę.
Myślę że nie byłaby aż tak popularna, gdyby nią nie została.

religawojtek

1. Aspekt społeczny, poznajemy problemy klasy pracującej.
2. Piękna wartościowa opowieść o moralności, poświęceniu.
3. Jest w niej sporo scen które można rozłożyć na czynniki pierwsze i analizować, bo jest po prostu dobrze napisana.
4. Zakończenie chwyta za serce i sprawia, że długo je pamiętamy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones