PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4679}

Nieugięty Luke

Cool Hand Luke
7,7 12 748
ocen
7,7 10 1 12748
7,8 10
ocen krytyków
Nieugięty Luke
powrót do forum filmu Nieugięty Luke

...w odpowiedzi na moje zachwyty nad "Papilonem" z Hoffmanem i McQueenem. :)

Luke, jakoś nie wytarł mnie o podłogę tak jak tamten film. Trochę nielogiczna była jego pierwsza ucieczka - miał w sumie dwa lata wyroku i niewiele mu już z nich zostało. Pogrzeb matki już się odbył. Nierozsądne to, a Newman nie grał bohatera pozbawionego rozsądku.

ocenił(a) film na 8
Sir Marco

Bo jak pewnie zauważyłeś jego życie to był jeden wielki spontan z uśmiechem na twarzy :>

rex_7

Wydawało mi się że jeżeli podobał Ci się "Papillon" to z "Nieugiętym Lukiem" powinno być podobnie.....
Jak do tej pory każdy mój znajomy był zadowolony z tej propozycji filmu....no cóż widocznie to kwestia gustu.....
a jeśli można zapytać to w czym tak dokładnie film nie spełnił Twoich oczekiwań??

ocenił(a) film na 7
klejstos31

Tak jak już zasugerowałem w pierwszym poście.
O ile w Papillonie próby ucieczki McQeena miały w pełni logiczną podstawę - został niesłusznie skazany na dożywocie - to w "Nieugiętym" nie potrafię zrozumieć motywu bohatera. Mógł już niedługo zakończyć odsiadkę, ale zamiast tego spróbował dać dyla. Jego życie to może był "wielki spontan", jak pisze rex, ale nadal to do mnie nie przemawia. Może za słabo ukazali jego charakter?

Po drugie, Papillon bardziej trzymał się kupy. Tutaj, np. scena bicia rekordu w jedzeniu jajek wydaje mi się zbędna i niczego nie wnosi. Nie wywołuje żadnych "ochów i achów" :) z mojej strony.

No i w końcu sceneria. Wiem, że to nie jest sprawiedliwe porównanie, ale te złociste plaże i turkusowa woda na długo zostają w pamięci :).
Pozdrawiam.

Sir Marco

W opisie filmu możemy przeczytać:
"Dlaczego to robił? Oczywiście w ramach protestu przeciwko systemowi. Swój protest kontynuuje podczas pobytu w więzieniu, poprzez kolejne próby ucieczki przy każdej nadążającej się okazji."
to poniekąd mogłoby tłumaczyć jego zachowanie.....

Co do sceny z jajkami-według mnie jest dowodem na "Nieugiętości" głównego bohatera i skłonny jestem nawet zaryzykować stwierdzenie że była ona niezbędna aby odbiorca mógł lepiej poznał Luke'a.

jeżeli chodzi o scenerię-owszem w "Papillonie" krajobrazy zapierają dech w piersiach ale wydaje mi się że w "Nieugiętym Luku" został lepiej przedstawiony klimat filmu zdjęcia wspaniale komponują się z muzyką i historią głównego bohatera tworząc interesujący "Spektakl";)

Sir Marco

każda scena tutaj coś wnosi! Scena z jedzeniem jajek jest pod tym względem fantastyczna: 1. temat nieugiętości Luke'a 2. przewijający się temat jego "mesjanizmu", tzn. że wszyscy na niego liczą - jego niepowodzenia to ich niepowodzenia. Nie mają śmiałości robić takich rzeczy, jak on, więc wszystkie jego przeżycia są ich przeżyciami. Nie kochają go jako człowieka, ale to, co on uosabia. Popatrz, jak zostawiają go po tym, jak przeszedł próbę. I popatrz, w jakiej pozycji leży na stole. Przecież tu wszystko ma znaczenie. Pewnie można wypisać dużo więcej, ale ponieważ krytykiem filmowym nie jestem, w tej chwili tylko te dwa tematy mi przychodzą do głowy.

aragornpl10

*próbę w sensie tego zakładu jedzenia jajek

ocenił(a) film na 10
Sir Marco

Mi się wydaje, że zrobił to, ponieważ chciał im pokazać, że jak chce uciec to i tak to zrobi. Chodzi mi o to, że został niesłusznie wsadzony do izolatki dla jego ''dobra''.

Sir Marco

Bo Luke nie lubił zasad i regulaminów. Nie był rozsądny, tylko nieugięty.

ocenił(a) film na 8
Sir Marco

Jak dla mnie Luke jest zbyt 'grzeczny' w porownaniu do Papillona. W Papillon mamy prawdziwy real zycia wieziennego np. izolatka az do utraty zmyslow, gwalty itp. Jak dla mnie zarowno Mc Queen jak i jego film lepszy niz Luke Newmanna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones