PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4679}

Nieugięty Luke

Cool Hand Luke
7,7 12 742
oceny
7,7 10 1 12742
7,8 10
ocen krytyków
Nieugięty Luke
powrót do forum filmu Nieugięty Luke

Dawaj Luke, dawaj !!

ocenił(a) film na 9

Kino więzienne z najwyższej półki.

Choć może nie do końca, bo to film inny niż wszystkie, zupełnie nie wpasowujący się z ramy tego typu przedstawienia. To w gruncie rzeczy żaden manifest wolności, w której o wyswobodzenie walczy się do ostatniej kropli krwi. Nie ma tu też wojny ze strażnikami w imię jakiejś ideologii. To zwyczajna opowieść o outsiderze, który poszukuje swego miejsca w świecie, tyle że osadzona w więziennych realiach.

Luke (rewelacyjny Paul Newman) szuka sposobu na życie, ale nie bardzo może je odnaleźć. Co innego jego kumple, dla których jest on natchnieniem, generującym chwile radości, zapomnienia o więziennym rygorze i ciężkiej pracy. Nie od dziś wiadomo, że egzystując szarą codziennością wolimy skupiać swoja uwagę na kimś innym, niezwyczajnym. Takim jak Luke…

Świetne kino, a za scenę z jajkami moja rekomendacja…

Moja ocena - 8/10
GRIFTER POLECA !!

Grifter

Nie rozumiem, dlaczego nagle na TCM przestali puszczać ten film pod nazwą "Nieugięty Luke" i teraz jest "Leworęczny Luke"?

użytkownik usunięty
Wujek_Atom

jaka opowiesc o outsiderze? to jest typowe egzystencjonalne kino a nie zwykla historia

ocenił(a) film na 10
Wujek_Atom

Ponieważ prawą stracił w pierwszej części. (...)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Xerxo

Myslalem,ze ktos piernal...a to ty sie smiejesz....

ocenił(a) film na 8
Grifter

Dla mnie bomba, od początku do końca. Historia, przedstawiona w sposób ujmujący i ze swoistym humorem osadzonym w dramacie.
Rola, Newmana prześwietna. Nie odróżniam już aktora od zagranej w tym filmie roli, więc naprawdę zrobił na mnie wrażenie.
Polecam!

ocenił(a) film na 9
Grifter

Dawaj Luke, dawaj!!
To był dopiero gość :)))
Bardzo dobry komentarz Grifter.

ocenił(a) film na 10
Grifter

Nie wiem, czy to zwyczajne kino o outsiderze (widziałem sporo filmów o outsaiderach którym daleko do tego), ale co fakt, to fakt - to właśnie postać głównego bohatera sprawia, że film koniec końców okazuje się, hmmm... no zapadać głęboko w pamięć po prostu:)

Swoją drogą ciekawe, czy tak intrygująca i enigmatyczna konstrukcja bohatera to zasługa scenarzystów, reżysera czy wreszcie samego Newmana, który przecież aktorem był tak nietuzinkowym. Bo powieści Pearce'a niestety nie czytałem:(

P.S. Tak nawiasem mówiąc, to strasznie szkoda, że to nie za ten film Newman dostał oscara... Druga sprawa, że konkurencja faktycznie była tego roku mocna... Trzecia sprawa, że w latach 60-tych to zasłużył on na kilka oscarów i to lekki skandal że żadnego nie otrzymał (dla pełnego zrozumienia wypunktujmy: "Bilardzista", "Słodki Ptak Młodości", "Hud, Syn Farmera", "Ruchomy Cel", "Hombre", "Nieugięty Luke" i wreszcie "Butch Cassidy i Sundance Kid").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones