PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10014573}
6,0 13 825
ocen
6,0 10 1 13825
6,2 5
ocen krytyków
Nie patrz w dół
powrót do forum filmu Nie patrz w dół

Dobry ale...

ocenił(a) film na 7

Jest to bajeczka ktòra niemiałaby prawa mieć miejsca w prawdziwym życiu,bo akcja filmu dzieje sie na wysokości 600 metròw gdzie panują dosyć ekstremalne warunki a bohaterki filmu siedzą tam sobie na powierzchni 2 metròw kwadratowych jakby siedziały na na dachu co najwyżej czteropiętrowego budynku i do tego wyczyniają tam akrobatyczne cuda !! Jednak jeśli przymknie sie na to wszystko oko to można dobrze spędzić czas,bo film jest sprawnie zrealizowany od strony technicznej i trzyma w napięciu plus fajne przesłanie głòwnej bohaterki na koniec.Dam 7 żeby troche podnieść ocene - warto obejrzeć.

Kesler_2

Jakie warunki? Odwiedzałeś kiedyś Zakopane? Wiesz ze jest na ponad 800m? Jak ludzie sobie tam radzą...

ocenił(a) film na 7
pkaphz

Widziałeś ten film ? bo chyba nie.Jak można poròwnywać wieże do gòr ? Ja byłem na wieży 70 metrowej i wiało tam i bujało jak na statku a tutaj mòwimy o wieży 600 metrowej gdzie na jej szczycie dzieje sie akcja filmu.Jak masz durne poròwnania z Zakopane to sie w ogôle nieodzywaj.

Kesler_2

Nie przesadzaj. Nie wspinam się, ale chodziłem trochę po górach. Byłem na szczytach gór na ponad 3000 metrów i tam jeszcze dało się oddychać, trudniej niż na niższych wysokościach, ale jeszcze w miarę normalnie, o ile ktoś ma dobrą kondycję fizyczną i nie ma problemu z takim rozrzedzeniem powietrza. Temperatury? Nocą było chłodno i trzeba było zakopać się w śpiwór. Ale latem? W dzień? Grzało prawie tak samo jak na dole, blisko poziomu morza. I to był dla mnie większy problem niż wysokość. Wiatru na szczytach nie było prawie wcale. Także nie przesadzaj. Jeśli jest wiatr, to wiadomo, że 600 metrów wyżej będzie wiać dużo mocniej, ale jeśli nie ma, to i tam nie będzie wiać. Gdyby było tak jak piszesz, to nikt nie dałby rady wspiąć się na Cerro Torre czy Fitz Roy w Patagonii, bo to są ciężkie do wspinaczki iglice, o dużych różnicach wysokości, a w Patagonii prawie zawsze mocno wieje. Także nikt nie byłby w stanie się utrzymać na tych szczytach, każdego by zwiało. A jednak zdarzają się bezwietrzne lub prawie bezwietrzne dni i ludzie dają radę tam się wspiąć. Oczywiście ci naprawdę najlepsi w tym sporcie, bo to w dalszym ciągu są bardzo trudne góry do wspinaczki. Zwłaszcza Cerro Torre.

ocenił(a) film na 7
kinomanpl

Nie chce mi sie już odpisywać "ekspertom" od wysokości na tym forum.Może zróbmy tak,że znajdz gdzieś taką wieże - wejdz na nią i spędz tam dwie doby na szczycie.Tylko nagraj to wszystko żeby można było zobaczyć jak dobrze sie tam bawiłeś ok ? Pamiętaj tylko o zabraniu pampersów,bo będzie musiał je zmieniać za każdy razem kiedy spojrzysz na dół będąc na szczycie.To czekam na relacje !

Kesler_2

A byłeś chociaż w górach, na jakimkolwiek szczycie? 600 metrów, to nie jest aż tak duża różnica, żeby temperatura aż tak mocno spadła czy w bezwietrzny dzień mocno wiało. Jeśli jest wiatr, to fakt, 600 metrów wyżej może wiać dużo mocniej. Ale byłem na szczytach gór na ponad 3000 metrów i bywało bezwietrznie. Byłem też na 800 metrach i wiało tak, że musiałem się czegoś bardzo mocno trzymać.

Spędzenie 2 dób na takiej wieży to inna bajka, ale wątpię, żeby warunki atmosferyczne aż tak się różniły od tych na dole.

A ty jakie masz doświadczenie? Byłeś na szczycie takiej wieży? Chodziłeś lub chodzisz po górach?

kinomanpl

Wejdź na pierwszy lepszy dźwig - to o wiele niżej. Tylko weź pampersa. Naprawdę. Zwłaszcza jak chociaż odrobinę powieje. Skałą, góra - to statyczne bezpieczne miejsce. Maszt czy dźwig to zupełnie co innego. I nie chodzi o same warunki atmosferyczne.

Kesler_2

Obejrzyj film dokumentalny o konserwatorach takiej wiezy bo twoje komentarze świadczą o całkowitym braku wiedzy

fretka7

wiesz ze takie maszty mogą miec po kilometry?

Kesler_2

w Szczecinie masz komin o wysokości 252 metrów z którego można skoczyć na "bungee" , w Rumunii jest komin o wysokości 350 metrów. warunki panują takie jak na dole praktycznie

Kesler_2

Kesler ma akurat rację. Mój partner jest basejumperem i mówi, że na takich antenach wieje jak cholera i koszmarnie się kołyszą. Takie maszty od dołu wyglądają statycznie, ale w rzeczywistości u góry bezustannie pracują. Tatry czy betonowe kominy to jednak zupełnie inna bajka ;)

aviw

Dokładnie. Porównywanie pod tym kątem szczytu góry do masztu to nonsens.

kinomanpl

Nawet w górach 3000m to wysokosć 3000m n.p.m, a wysokość n.p.t. =0. A na maszcie 50m masz wysokość 50m.n.p.t. Wysokość npm i npt to nie to samo.

ArturR_1411

Wiem, że to nie to samo, ale zdarzało mi się, że nawet na 800 metrach wychodziłem na szczyt góry, na otwartą przestrzeń i wiało tak, że ledwo utrzymałem się na nogach. A bywało tak, że na ponad 3000 metrów wyszedłem na najwyższy szczyt w okolicy, na otwartą przestrzeń, gdzie już nie było nic, co mogłoby chronić przed wiatrem, i nie było najmniejszego podmuchu. Raz w Bieszczadach, które są dość niskimi górami, zawróciłem, bo jak wyszedłem na otwartą przestrzeń na połoninie, to tak wiało, że wystarczył jakiś podmuch z boku, żeby stracić równowagę. A raz w jednym miejscu, na otwartej przestrzeni, ale jednak pomiędzy górami, na niskiej wysokości, mocno wiało, a na drugi dzień nic. Także to zależy od warunków w konkretnym dniu, ale wysokość 600 metrów nie robi aż tak dużej róznicy, jeśli w ogóle nie wieje. Natomiast jeśli wieje, to owszem, na dole może być lekki podmuch, a na górze mocno się trzymaj, jeśli dasz radę.

Byłem też na kilku wieżach widokowych w górach, co najmniej 20 metrów nad poziomem terenu i też nie było czuć różnicy. Oczywiście jak porządnie wieje, to nikt o zdrowych zmysłach na taką wieżę nie wchodzi.

A co do temperatur (o ile nie wieje, bo wtedy odczuwalność temperatury jest inna) i rozrzedzenia powietrza, to nie ma znaczenia. Liczy się wysokość nad poziomem morza i strefa klimatyczna. Ogólna wilgotność, temperatury itp.

kinomanpl

Weź chłopie utkaj się z tymi szczytami gór, poważnie.

ArturR_1411

Ten masz miał 600m a nie 50

ocenił(a) film na 4
kinomanpl

W przeciwieństwie do stalowych masztów, góry czy kominy nie kołyszą się jak gałąź na wietrze. Wierzchołek takiego masztu byłby obiektem względnie statycznym jedynie przy całkowicie bezwietrznej pogodzie.

Paracelsus_93

A zdarza się bezwietrzna pogoda na 4000 metrów. Wyżej być może też. Także bez sensu jest zakładać, że 600 metriwmetrów wyżej na pewno będzie mocno wiało i będzie dużo zimniej.

kinomanpl

Ale czy ty wiesz ile to 600 m? I pójdz se na taką wieze 600m i spójrz w dół i sprubuj sie nie zesrać

Piotr_Ukleja_filmweb

Póki mam pod sobą stabilne podłoże i nie ma silnego wiatru, przez który mógłbym stracić równowagę, to nie ma problemu. 600 metrów może nie, ale patrzyłem w dół z krawędzi klifów, ze szczytów gór, czasem było kilkadziesiąty czy kilkaset metrów w dół.

Kiedyś chcę się wybrać do Francji, żeby stanąć w tej przeszklonej kabinie nad przepaścią. To jest całkowicie bezpieczne, ale jednak patrzy się w dół i nie widzi podłoża, tylko to, co jest pod tobą.

kinomanpl

Wysokosc to nie jest jedyny parametr odpowiadajacy za wiatr. Ekspozycja stoku i roznica temperatur po obu stronach zbocza ma na to wplyw. Tak samo jak nagrzewanie sie podloza, ktorego na wiezy nie ma. Jak mozna porownac szczyt gory, ktora jest wbrzuszeniem skorupy ziemskiej, z punktem polozonym kilkaset metrow w powietrzu?

kinomanpl

stary ale nad klifem stoisz na ziemi a nie kolyszesz się 500 czy 600 m totalnie NAD RÓWNA ZIEMIA. czy wy jesteście jebnieci, ze nie kumacie xD???

kinomanpl

Jesteś pewien, że porównywanie szczytów górskich do masztów - w kontekście "bujania", to dobry pomysł?

jan_niezbedny0

jebnieci z tymi górami

ocenił(a) film na 4
kinomanpl

ale bzdury opowiadasz... litości

ocenił(a) film na 4
kinomanpl

W górach jest inne nachylenie terenu. Mamy wiatr halny, który wieje od strony gór w stronę dolin. Nawet jeśli halny cię przewróci, to jeśli nie stoisz nad przepaścią, to po prostu upadniesz na szlaku. One nie były w górach, tylko na dużej wysokości, gdzie pod nimi nie było żadnej spiętrzonej masy w postaci np. wzgórza. Tu w grę wchodzi tzw. siła tarcia zewnętrznego. Siła wiatru wzrasta wraz z wysokością bezwzględną, licząc od gruntu w linii pionowej (gradient). Te dziewczyny zostałyby z tej malutkiej platformy zdmuchnięte, przy pierwszym silniejszym podmuchu, chyba że by się do słupa albo platformy przypięły.
W tym filmie nie zostało to pokazane, ale takie maszty są "giętkie" i lekko się kołyszą. Niektóre osoby nie wiedzą, że najwyższe na świecie wysokościowce również są "elastyczne" i odchylają się. Nie będziemy tu wnikać w prawa fizyki, ale ten maszt też powinien się lekko kołysać, co dodatkowo utrudniłoby dziewczynom utrzymanie się na tej platformie.

ocenił(a) film na 4
Kesler_2

widziales filmy Banota na YT? gosc wspina sie na 250-300 metrowe konstrukcje. Wprawdzie to nie 600m ale mozna sobie porownac warunki. Owszem w tym filmie bylo wiele bzdur ale juz bez przesady...

ocenił(a) film na 5
Human_2

znam Banota, spytam czy widział film

ocenił(a) film na 9
MegaTM

widział i zrobił vloga na temat filmu :P

Kesler_2

To prawda byłem na stalowym kominie 64 m i odchyłki przy delikatnym wietrze to 0,5 m a nie chcę mi się wierzyć że ba 600 m nie ma odchyłów

ocenił(a) film na 5
okon63

Sprawdziłem dane tej wieży. Na szczycie odchylenia 10ft (czyli około 3m) przy wietrze 70mph

ocenił(a) film na 6
Harnass86

1. Nikt nie włazi na kominy gdy wieje 100 km/h. To jest wiatr 10 w skali Beauforta, czyli "Bardzo silny sztorm", że dachy zrywa i przewraca drzewa. W takich warunkach ludzie nie wychodzą z domu. Zakładamy, ze bohaterki filmu sprawdziły sobie pogodę i weszły na ten komin, gdy wiatr był minimalny.

1. Oni kręcili ten film bez CGI, na kominie o wysokości 30 metrów, postawionym specjalnie na cele filmu blisko krawędzi urwiska, na dosyć wysokim wzgórzu. Mieli na tej wieży warunki odpowiadające wysokości zdaje się 300 m nad poziomem terenu otaczającego to wzgórze.

Harnass86

Nie mogles sprawdzuc danych bo ta wieza jest tylko greenscenem

ocenił(a) film na 7
Kesler_2

Co ty gadasz za farmazony obejrzyj filmy Banota wchodzi na takie wieże 350 metrów i nic nie buja

ocenił(a) film na 3
Kesler_2

70tąki to telekomunikacyjne. Buja jedynie w wietrzne dni. Maszt radiotelewizyjny ma odciągi które go stabilizują. Film tak czy owak bajka...

pkaphz

Na tej wysokosci wiatr przekracza 100 km/h wieza moze odchylic sie nawet na 10 metrow, I przechyla sie w kazda strone. Do tego jest tam wbrew pozorom bardzo zimno, jednoczesnie slonce grzeje niemilosiernie, oraz mocniej przez mniejsza gestosc powietrza, juz o same gestosci nie wspominajac, itd itp...

adrian2209

Obaj z Keslerem piszecie tu farmazony.. Jakie extremalne warunki? Skąd niby takie wiatry?? Wspinaliście się kiedyś? Pracowaliście na wysokości? Może chociaz skoczyliście ze spadochronem? Temp powietrza spada o ok 0,6 stopnia co 100m. Czyli na 2000 stóp (ok 610m) jest raptem ze 4 stopnie mniej niż na powierzchni gruntu. Pogoda na filmie słoneczna i widać po strojach, że dziewczynom ciepło - zima to nie jest :p Wiatr? Jasne że im wyżej tym mocniej wieje ale pod warunkiem, że jest w tej okolicy JAKIKOLWIEK wiatr. Wiatr powstaje przy wyrównywaniu ciśnienia między dwoma centrami barowymi - zdarza się że są to róznice niewielkie na danym obszarze i wiatru prawie nie ma. Sama wysokość nie powoduje powstania wiatrów o prędkości 100km/h :p 10-metrowe przechyły wieży? Lol Każdy maszt czy wieża przekraczająca 100m wysokości posiada odciągi z lin stalowych stabilizujące jej pozycję. Odciągi rozmieszcza się co 120 stopni i im konstrukcja wyższa i bardziej masywna tym odciągów więcej. Nie uczyli was tego w gimnazjum? :p Pewnie, że jakieś odchylenia są zawsze, ale przy dobrej bezwietrznej pogodzie będą to raczej ułamki metra. Gęstość powietrza? Dopiero od wys 4000m może być potrzebna maska tlenowa bo powyżej tej wys można mieć pierwsze zaburzenia spowodowane niedotlenieniem. Dla zainteresowanych dokładniejszymi informacjami polecam wygooglować sobie podręcznik skoczka spadochronowego.

KerionB

I wlasnie brak tych lin odciagowych mnie najbardziej razil w tym filmie. Byly tak raptem ze 3 chyba

ocenił(a) film na 7
gollum

Ludziska. Przymknijcie niekiedy nieco oko na prawdę, wtedy łatwiej się ogląda taki film. To nie jest dokument...

gollum

Był raptem 3 i mocowanie wszystkie 3 miaŁ na ok. 300m, a kotwienie do podłoża takie jak masztu 10metrowe. Normalnie powinny być 3 odciągi stałe co 50-60m + dodatkowo odciągi robocze dzięki którym konserwuje się odciągi stałe. Przy 600metrowym maszcie w sumie z ok 50odciągów powinno być. W Polsce był jeszcze wyższy maszt ponad 600m i konserwatorzy pomylili odciąg stały z roboczym myśleli, że pracują na roboczym, a pracowali na stałym bez odpowiedniego naciągu roboczych.

gollum

3byly

ocenił(a) film na 7
KerionB

Poczytaleś coś tam na szybko w sieci i udajesz eksperta.Liny do stabilizacji,montowane są już na wierzach obserwacyjnych o wyskości 40 metròw.Wieża w filmie była w formie iglicy a im większy ciężar na szczycie tym większe odchyły na wszystkie strony.Razem we dwie spokojnie ważyły ze 100kg ! Cała ta sytuacja i wysokość na ktòrej utkneły,sparaliżowałyby te laski ze strachu a one tam siedziały chwilami jak na pikniku.Na takiej wysokości w takich warunkach,we dwie osoby byłoby EKSTREMALNIE i koniec tematu.

Kesler_2

Nie musiałem czytać xD Pracuję naście lat na dużych wysokościach i nie raz i nie dwa siedziałem na stalowej konstrukcji 200 czy 300m nad ziemią. Nie ma
w tym dla mnie nic extremalnego. Mam też za sobą 23 skoki spadochronowe - więc tak - przy Tobie mogę uchodzić za pewnego rodzaju experta. Co nie zmienia faktu, że to tylko film i na wiele trzeba przymknąć oko. Mnie np z racji zawodu strasznie raził fakt, że żadna ze śrub mocujących drabinę nie miała nakrętki. Owszem. Sruba może skorodować po latach ale nie ma opcji żeby nakrętka spadła. Nie będę wnikał w szczegóły dlaczego tak jest. I jeszcze co do zachowania lasek - mam przyjaciół himalaistów i nawet dla mnie to co oni robią jest niewobrażalne. Jeśli ktoś się wspina i nie mówię tu o ściankach, to naprawdę nieco inaczej postrzega wysokość. Oczywiście stawiam talary przeciw gruszkom, że gdyby posadzić te aktorki na takiej platformie tylko 25m nad ziemią to nie oderwałyby łapek na moment od tej rurki ;)

KerionB

Mieli kręcić na specjalnie zbudowanej stumetrowej wieży na wzgórzu 2000 m. i bywało, że pogoda przeszkadzała. Dużo komputera, ale szacun dla aktorek, ze sie bujaly na górę nawet noca. https://www.youtube.com/watch?v=yLTbaAmqDjg

ocenił(a) film na 7
miarara

no i temat zaorany. własnie się zastanawiałem jak oni ogarnęli to kręcenie bo efekty nie były tragiczne

miarara

W tym filmiku jest jednostka miary ft. To nie są metry. Jeśli dobrze liczę, wysokość tej wieży to jakieś 33 metry, po kilku dniach lęk wysokości spada do zera, zwłaszcza jeśli są zabezpieczenia.

letnia_wichura

Racja. Dzięki za poprawkę.

ocenił(a) film na 4
letnia_wichura

KXTV/KOVR Tower to wieża komunikacyjna z odciągami w Walnut Grove w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, która wznosi się na wysokość 624,5 m. Zbudowany w 2000 roku, jest to najwyższa konstrukcja w Kalifornii, czwarty najwyższy maszt z odciągami na świecie (od 2001 roku) i szósta najwyższa konstrukcja, jaka kiedykolwiek istniała, jeśli uwzględni się zniszczony warszawski maszt radiowy i podwodną platformę wiertniczą Petronius.

Twórcy filmu inspirowali się tą właśnie wieżą.

ocenił(a) film na 2
letnia_wichura

Źle liczysz. Na 33 metrach patrząc w dół nie widzisz google maps jak w filmie. To tylko suma odległości dwóch ciągników siodłowych z naczepą.

KerionB

Kerionb ale wiesz ze ta wieza ma 600m? I ona nie jeat praedziwa to tylko greenscreen

ocenił(a) film na 8
KerionB

Co za bzdury. Nakrętka może sama z siebie się odkręcić pod wpływem drgań. Nie kłam o swoich doświadczeniach na wysokościach bo żadnych nie masz i kłamiesz jak najęty

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones