PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=751893}

Naznaczony: Ostatni klucz

Insidious: The Last Key
6,0 28 995
ocen
6,0 10 1 28995
3,3 3
oceny krytyków
Naznaczony: Ostatni klucz
powrót do forum filmu Naznaczony: Ostatni klucz

Serii, którą bardzo lubię. Dlaczego zakończenie? Ano po pierwsze, sugeruje to "ostatni" w tytule. Po drugie, [potencjalny SPOJLER] film bardzo ładnie zapętla się do części pierwszej, która jak wiemy jest następna w kolejności chronologicznie [koniec SPOJLERA]. Po trzecie, widać lekkie zmęczenie materiału, chociaż jest lepiej niż w przypadku mocno przeciętnej "trójki". Wygląda jednak na to że film znów sprzedał się świetnie i kto wie czy Blumhouse nie zdecyduje się na kolejną odsłonę.

O fabule nie ma co pisać bo jej streszczenie wyskakuje z każdej lodówki. W skrócie mogę powiedzieć że dostałem wszystko to czego oczekiwałem: gładkie "zespolenie" wszystkich poprzednich części, zgłębienie historii Elise i kulisy jej współpracy z "Pogromcami Duchów", kilka fajnych jump-scarów i jakiś nowy demon. Nic mniej, nic więcej. Oprócz wspomnianych aspektów za największe plusy uznałbym świetną rolę Lin Shaye (jak zawsze, ale tutaj błyszczy szczególnie), niewymuszone akcenty humorystyczne i niezły klimat.

Brakuje natomiast tego, co z dwóch pierwszych części uczyniło horrory ponadprzeciętne - tej "upiorności" niektórych scen (po angielsku to się ładnie nazywa "creepy"), oraz szarpiącej nerwy muzyki (co trochę dziwi, bo autorem ścieżki dźwiękowej jest wciąż Joseph Bishara - jednak tutaj muza jest bardzo standardowa i niczym nie zaskakuje).

Podsumowując, film warto zobaczyć. Polecam przede wszystkim fanom serii, natomiast tym co nie znają poprzednich odsłon przed wizytą w kinie polecam zapoznać się z nimi zapoznać (warto). Ot, standardowy ale solidny horror - myślę że z serii Insidious wyciśnięto na ten moment co się da i warto dać jej nieco odetchnąć. Dobre horrorowe otwarcie 2018 roku ;)

Seria chronologicznie: 3->4->1->2
Seria jakościowo: 2>1>4>3

PS. Czy ktoś z Was zauważył że wiele scen prezentowanych w trailerach nie znalazło się w ostatecznej wersji kinowej? Dla przykładu: trailer [ https://www.youtube.com/watch?v=acQyrwQyCOk ] sceny wycięte: 1:14, 1:39-1:42, 1:46, 1:55. Trailer jest z początku września, więc sceny te zostały najprawdopodobniej wycięte podczas dalszego montażu (szkoda zwłaszcza sceny z duchami w klatkach - jako ciekawostkę warto dodać że aktorka która pojawia się w 1:41 - Melanie Gaydos - naprawdę tak wygląda i jest znana jako "modelka z zaburzeniem genetycznym").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones