PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=746094}

Narodziny narodu

The Birth of a Nation
6,2 1 806
ocen
6,2 10 1 1806
5,0 5
ocen krytyków
Narodziny narodu
powrót do forum filmu Narodziny narodu

Tematyka

ocenił(a) film na 4

Zwiastun pokazuje, że twórcy chcą walczyć o oscary. Po ekscesach i bojkotowaniu gali przez czarnych na ostatniej gali wielu członków akademii będzie głosować pod presją i wyniki będą mocno subiektywne. Nawet jeśli film okaże się mocno przeciętny to i tak pewnie będzie brany pod uwagę do nagrodzenia. Smutne, że poziom najstarszej nagrody filmowej spada coraz niżej - najgorsze, że przez głupotę i śmieszną poprawność polityczną...

SatoCous

A najlepsze jest to, że film opowiada o buncie Nata Turnera - żadnego zemsty niewolnika, który wierzył, że otrzymał misje od Boga. Jego hałastra wymordowała w sierpniu 1831 roku 57 białych w Wirginii, w tym niewinne kobiety i dzieci. W końcu został on ujęty, powieszony, obdarty ze skóry, zdekapitowany i poćwiartowany. Jestem ciekaw jak to ukażą w tym filmie.

ocenił(a) film na 4
ash_williams85

Obawiam się, że zrobią z niego bohatera, żeby tylko "nie urazić" czarnoskórych... A nawet jeśli nie to pewnie będą starali się na siłę usprawiedliwić to co zrobił...

SatoCous

boze jak ja nienawidze takiego politycznie poprawnego g...

SatoCous

Tak zrobili i szczególnie się nie dziwię, bo Nat Turner jest generalnie uważany za bohatera wśród czarnej społeczności. A ogólnie to postać kontrowersyjna.

ash_williams85

Nat Turner nie jest w Stanach postacią anonimową. Biali wolą o nim nie mówić, a czarni uważają go za bohatera. Dla mnie prawda leży gdzieś po środku. Z jednej strony przeprowadzenie takiego buntu wymaga odwagi. Turner nie był przeciętnym niepiśmiennym kretynem. Był bystry i dość oczytany jak na czarnego niewolnika i wiedział, jak to wszystko może się skończyć.
Z drugiej strony mordowanie kobiet i dzieci. Zły pomysł, ale popatrz na to z ich perspektywy. Nat Turner jako niewolnik był dobrze traktowany, ale jego rebelianci to już inna bajki. Lata poniżeń i cierpienia mogą człowieka zmienić. Ludzie Spartakusa też wycinali wszystkich jak leci.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
aranelelbereth

white guilt much?

ocenił(a) film na 8
ash_williams85

Oglądałeś? Jak ukazali?

SatoCous

Człowieku co cie boli że Amerykanie rozliczają się ze swoją przeszłością. Biali amerykanie nakręcili setki przekłamanych filmów o wspaniałych szlachetnych kowbojach podbijających dziki zachód, filmów w których Indianie byli przedstawieni jak barbarzyńcy polujące na białe squaw - nikt nic nie mówi, ale kiedy czarni robią dwa trzy filmy o niewolnictwie ich doświadczeniu, którego ty nie jesteś w stanie ogarnąć, doświadczeniu, które pamiętają dziadkowie twoich rówieśników. To jakieś tępe typki z jakiejś Polski czują się tym oburzeni bo to poprawność polityczna i w ogóle rasizm. jezu jaka patologia na muzgu

ocenił(a) film na 4
jazzmanfromspace

Chyba nie masz pojęcia co oznacza pojęcie "patologia". I do tego na 100% nie masz "muzgu".

jazzmanfromspace

masz racje tylko nie myl pastuchów czyli kowboi z rewolwerowcami ktorzy to wlasnie mordowali indian wespół z osadnikami . Film zapowiada sie ciekawie i z pewnoscia bedzie interesujacy . Pytanie czy bedzie przekłamany jak ten z 1915 roku czy nie zobaczymy po jego obejrzeniu .

SatoCous

Nie wiem kiedy poziom Oscarów był jakoś specjalnie wysoki. Już pierwszy zwycięzca tych nagród został wybrany z uwagą na tematykę mimo że w tamtym roku był też przełomowy "Wschód słońca".
I już skończcie to gadanie o poprawności politycznej. Każdy ją lubi. Jakby jej nie było to na co byście narzekali?

Jak podczas tegorocznego Cannes najnowszy film Seana Penna o biednych murzynach ogłosili najgorszym filmem z konkursu to od razu wszyscy narzekali że krytycy wolą jakieś wulgarne filmy o gwałtach niż pokazywanie nieszczęść ludzi z Afryki.
Inny przykład. W TV poprawność polityczna sprawia że uchodźców trzeba robić na łagodnych biedaków. W codziennym życiu za to poprawność nakazuje nienawidzić uchodźców i mieć ich za terrorystów. Jak jedna osoba powie że im współczuje to zostaje zmieszana z błotem.

ocenił(a) film na 8
SatoCous

No i coś nie powalczyli...

ocenił(a) film na 7
SatoCous

Masz rację. Czekamy na powrót filmów, jak to wspaniałomyślni biali proponują ekskluzywną podróż na luksusowych jachtach Afrykanom do ziemii obiecanej za oceanem. Dają im jeść, pozwalają pracować w komfortowych warunkach z zachowaniem przepisów BHP, a wszystko przy radosnych wtorach wersów Ewangelii.

ocenił(a) film na 4
SatoCous

Film słaby, choć historia frapująca. Dla mnie między 3 i 4. Dałem 4 za temat, ale film momentami irytujący i wybielający tą historię. W sumie to teraz szkoda mi czasu na niego poświęconego. Lepiej poczytać o tej sprawie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones