PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4885}

Mroczne miasto

Dark City
7,2 27 700
ocen
7,2 10 1 27700
7,6 12
ocen krytyków
Mroczne miasto
powrót do forum filmu Mroczne miasto

Do tej pory byłem pewien, że Matrix jest arcydziełem. Okazał się plagiatem. Łatwo przyswajalną wersją mrocznego miasta. Doprawdy po obejrzeniu tego filmu, dzieło Wachowskich straciło w moich oczach. Powiem więcej - wizualnie pewne sceny były nawet lepsze, dla mnie.
Film również fabularnie stoi na wysokim poziomie, akcja rozgrywa się w sposób, który pozwala dojść do Niełatwej myśli przewodniej bez najmniejszej zbędnej chwili (obejrzałem go tylko raz).
Nie tylko na temat filozofii "jaskiniowej" ale również o samej psychice człowieka. To jak najdrobniejsze trybiki naszego życia są kreowane, w całokształt zegara, a mimo to jakiej wciąż trzeba dokonywać selekcji w rozkładzie osobowości i pamięci człowieka, by go "hodować" i kontrolować.
W ogóle konwencja z obcymi, z przewagą indywidualizmu nad "zbiorową świadomością" wieczną nocą, zatrzymywaniem czasu, światem-dyskiem (do ukazania całokształtu tego "miniświata" byłem przekonany,, że akcja toczy się na ziemi). No cóż - sama pomysłowość. Pewnie dawno ją podbili i zniszczyli, a ludzką pamięć schowali w probówkach, by na niej eksperymentować.
Poza tym w filmie jest jedna taka ciekawa, rzecz. Ludzie są sfabrykowani. Nie istnieją naprawdę. Są tworami obcych, coś jakby wirtualnymi osobami, bez naturalnej formy cielesnej. Poza Danielem i Obcymi, chyba nikt nie istniał tam przed stworzeniem miasta.

Nie mniej zastanawia mnie jedno pytanie. W jaki sposób główny bohater zyskał moce Nieznajomych?
Jedna z ostatnich scen mówi mi, że ten doktor - Daniel, stworzył Johna by pokonał Obcych. Był mentorem, od początku jego wykreowanej i skleconej świadomości. Ale to by oznaczało, że potajemnie uczył Johna wszystkiego o jego mocy dostrajania i o Nieznajomych, tuż pod ich okiem.

No. Nieźle się wkręciłem. Ale gdzieś musiałem wydusić z siebie te emocje. Na zdrowie :)

ocenił(a) film na 8
Tuchaj bej

Dobry film, tylko ta scena walki w końcówce psuje lepsze wrażenie. I ciekawostka: do tej sceny nawiązał Rodriguez w swoim "Rekin i Lava: Przygoda w 3D".

Tuchaj bej

Dobrze powiedziane, Tuchajbej, choć osobiście wydaje mi się że Doktor po prostu wlał odpowiednią mieszanie do "strzykawki" która zawierała jego lekcje, a raczej wspomnienie z lekcjami... coś jak te dyskietki z Matrixa zawierające umiejętności. A co do twojego pytania: kto powiedział że ta "moc" należała tylko i wyłącznie do nieznajomych ? ;)

Pozdrawiam
R.K.

ocenił(a) film na 8
Tuchaj bej

A ten film widziałeś? http://www.filmweb.pl/film/Trzynaste+pi%C4%99tro-1999-30840

ocenił(a) film na 7
Tuchaj bej

Wszystko jest wyjaśnione w wersji reżyserskiej (nieprzyciętej).

ocenił(a) film na 8
Hangman108

A gdzie można taką (reżyserską) wersję zdobyć? Duża różnica jest pomiędzy nią a oryginałem?

ocenił(a) film na 7
sephiroth1983

Różnią się o 15 minut, a możesz ją zdobyć z torrentów.

ocenił(a) film na 8
Tuchaj bej

Film kapitalny, naprawdę mało jest tak dobrych filmów. Właściwie to nie bardzo jest się do czego przyczepić poza marketingiem, reklamą, efektami. Ktoś ewidentnie nawalił film jest świetny, ciężki, mroczny o dobrej obsadzie z przesłaniem już o obsadzie nie wspomnę. Ktoś ewidentnie poleciał w kulki. Żal bo nie zobaczymy 2-ki ;( a szkoda.

ocenił(a) film na 9
Tuchaj bej

Mnie się wydaje, że ta przewaga wynikała z możliwości odczuwania uczuć i emocji. Nieznajomi tego nie umieli i dlatego umierali.

Awansowali na wyższe stadium rozwoju ale kosztem tej właśnie emocjonalności... duszy właśnie.
Bohater mówi, że szukali w złym miejscu ( w głowie!).

Dla mnie bardzo mocno kojarzy się to z odmóżdżającą i mechaniczną pracą w korpo, z zachodnimi wymysłami w stylu - bezstresowe zarządzanie firmą, polityczna poprawność, kasowanie "złych emocji".
Nasza cywilizacja awansowała na wyższe stadium rozwoju - ale często kosztem tej emocjonalności właśnie.

Połączenie wiedzy i umiejętności przeżywania uczuć, emocji - dało bohaterowi ogromną moc.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones