PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31647}

Most na rzece Kwai

The Bridge on the River Kwai
7,6 32 102
oceny
7,6 10 1 32102
7,8 13
ocen krytyków
Most na rzece Kwai
powrót do forum filmu Most na rzece Kwai

Oglądnąłem w końcu "Most..." po raz pierwszy (seansów jako kilkulatek nie wliczam, bo nie rozumiałem wtedy za bardzo fabuły) i poza tym, że to film wybitny z fabułą trzymającą do końca w napięciu (rzadko mi się zdarza "popędzać" głównego bohatera, żeby wysadzał most, a nie czekał na pociąg :) ) to pod koniec, gdy bodajże medyk mówi do siebie "Madness!... madness!..." w głowie pojawiła mi się myśl, że film (jak i pewnie książka) dość luźno, ale jednak czerpie z motywu osoby Kurtza z "Jądra Ciemności" Konrada. Mamy tu rzekę, mamy zamkniętą na odludnym terenie społeczność - i wreszcie - mamy człowieka, który potrafił wejść w obcą społeczność i stać się jej liderem (oczywiście chodzi mi tu o relację Nicholson -> Japończycy). Pojawia się w końcu pomysł, by "zinfiltrować" obóz i wysadzić most (lekkie podobieństwo do podróży Marlowa w głąb dżungli, w górę rzeki) Na końcu równiez pojawiają się powtórzone słowa (co prawda nie Nicholsona, a innej osoby, ale wypowiedziane są w podobnym tonie co Konradowskie "Horror.. horror". , Nicholson tak jak Kurtz jest człowiekiem szlachetnym, podziwianym przez resztę oddziału. Wraz z postępem fabuły traci kontrolę nad sobą i staje się może nie bezdusznym tyranem, ale zaślepionym pewną wizją człowiekiem.

Czy tylko mi ten film przywiódł na myśl takie porównanie? Szukając w googlu nigdzie nie trafiłem na to, żeby ktoś zestawiał ze sobą te dwa dzieła. Czekam na komentarze :)

ocenił(a) film na 7
staszeka

Bardzo ciekawe spostrzeżenie, po przeczytaniu twojego komentarza nawiązanie wydaje się być oczywiste.

ocenił(a) film na 7
Ramon134

Myślę że film bazuje na dwóch postaciach. Jednym niezachwianym pułkowniku granym przez guinessa, którego etos i duma prowadzi do zdrady, z której początkowo nie zdaje sobie sprawy. I drugim unikającym wojny, kombinatorze, którego empatia prowadzi do heroicznej śmierci u stóp mostu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones