PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=493721}

Morfina

Morfii
7,2 5 267
ocen
7,2 10 1 5267
7,8 4
oceny krytyków
Morfina
powrót do forum filmu Morfina

Wahałem się długo jaką ocenę dać temu filmowi. Z jednej strony otrzymałem w sumie dość oczywistą historię o uzależnieniu człowieka od narkotyków, ich wyniszczającym wpływie na życie, o tym, że są ucieczką od prawdziwego życia itp itp
Ale tym, co wpłynęło na moją wysoką ocenę tego filmu (8/10) była niesamowita robota jaką włożył Bałabanow w odtworzenie obrazu carskiej, rosyjskiej prowincji. Charakterystyczny dla kina Bałabanowa realizm, mocne osadzenie filmu w ramach niemalże dokumentalnych, powoduje, że "Morfina" jest filmem z niesamowitym klimatem. Ten film wbija w fotel i chyba, jak żaden inny nie zilustrował mi, czym była Rosja wówczas, jak w ogóle wyglądał świat 100 lat temu. Ze świecą szukać drugiego tak mocno osadzonego w kontekście czasów w których dzieje się akcja, filmu.
Polecam, ale również ostrzegam - jest to kino turpistyczne, estetyzujące brzydotę, zafascynowane obskurnością, brudem, krwią, nieczystością. Dla ludzi o mocnych nerwach i gotowych na taką realistyczną podróż w czasie.

ocenił(a) film na 7
Zidzi

Ciekawie umiejscowiona akcja. Zimowe wieczory w zasypanych śniegiem chatach. Proste historie owiane błekitną śnieżycą i ogniem z ogniska. Nie przesadzone kostiumy sprzyjały realizmowi powieści. No i ta agonia doktora. Nie miał zbyt pięknych perspektyw chłopak.

ocenił(a) film na 7
Zidzi

Kino turpistyczne - po pierwsze nie ma czegoś takiego (jak kino turpistyczne), po drugie jakby było to by tego nie puścili dla masowego odbiorcy. Film pokazuje upadek młodego doktora podsycany co raz to dawkami morfiny.

"Ze świecą szukać drugiego tak mocno osadzonego w kontekście czasów w których dzieje się akcja" - w nowo powstałych produkcjach tak , ale ze starych wiele szło by wybrać. Kto szuka ten znajdzie.

harald807

Polański znany jest z dbałości o detale, spaghetti westerny też miały w sobie sporo naturalizmu ale przez ostatnich 10 lat nie widziałem nic tak dobrego jeśli chodzi o scenografię. Nie jest łatwo oddać wiernie realia sprzed 100 lat. Bardzo wszystko spójne, scenariusz, zdjęcia, scenografia i gra.

arzak

W ciągu ostatnich 10 lat pewnie nie, ale polecam "Dzieje grzechu". Scenografia, detale chyba jeszcze bardziej pieczołowicie oddają epokę sprzed 120 lat.

ocenił(a) film na 7
Zidzi

masz rację, miałem te same odczucia. Bałabanow jest współczesnym mistrzem realizmu. Nie upiększa, nie idzie na łatwiznę, chcialo by sie powiedzieć, ze sie nie pie**rdoli. Swiat wyglądał wtedy jak wyglądał. Był zły, a dodatkowo nadciągała rewolucja która miała sprawić, ze stanie się jeszcze gorszy. I po raz kolejny mamy u Bałabanowa studium rosyjskiej duszy, tak jak w Bracie, jak w Ładunku.

ocenił(a) film na 8
profix

Lubię takie filmy kiedy po obejrzeniu czuję się zszokowany tzn że obraz odnosi piorunujący skutek na widzu,cóż takie kino można policzyć na palcach mooże dwóch rąk...

ocenił(a) film na 7
Michi1

Pokazać tak uzależnienie to jednak banał, ja w razie każdym bądź, dreszczu emocjonalnego czy niepokoju nie doświadczałem.
Myślę, że ,,paliwem" tego filmu jest wszystko co wokół się wydarza,to drugi plan ciągnie go ku górze. Jakkolwiek, chwilę trwa zanim sceneria tej historii sprawi, że na bohatera będziemy patrzeć przez pryzmat czasów , w których żyje.
Co mnie zaskoczyło, to brak tematu religii. Nie znając literackiego pierwowzoru a posługując się stereotypem oczekiwałem od Bułhakowa polemiki w tej materii. Materii, w której i Bałabanow realista,ma swoiste spojrzenie na kondycję ludzką i jak sam mówi:„Człowiek powinien być porządny. Dobry? Nie ma konieczności. Dobroć jest przecież pojęciem niejasnym.”
Good night, and good luck, esforty.
7/10

ocenił(a) film na 10
Zidzi

Zgadzam się, ale z tym hasłem "dla ludzi o mocnych nerwach" to lekka przesada :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones