PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95747}

Mad Max: Na drodze gniewu

Mad Max: Fury Road
7,2 214 820
ocen
7,2 10 1 214820
8,5 52
oceny krytyków
Mad Max: Na drodze gniewu
powrót do forum filmu Mad Max: Na drodze gniewu

Pytanka mam! Kim są WarBoys? Skąd się biorą? Kim są te panie, które oddają mleko?

Dlaczego Furiosa straciła rękę? Jak zdobyła uznanie Joego i dlaczego na końcu mówi "Remember me?"

Wywnioskowałam, że Joe jest dyktatorem, produkuje te mleko i sprzedaje tak jak sprzedaje wodę? W zamian za naboje i benzynę?

Furiosę porwał z tego świata, zielonego raju czy jakoś tak? Dlaczego? Jak ona zdobyła stanowisko na WarRigu?



ocenił(a) film na 10
jocisko

Witam. Całe poniższe info jest na podstawie wydanych niedawno komiksów Millere, nie domysły fanboja ;)

Po wojnie pułkownik Joe Moore, znany później jako Immortan Joe, przejął władzę nad stacją przetwarzania wody znaną jako Cytadela. Miejsce to stało się celem pielgrzymek z całych Pustkowi, ocalali z katastrofy ludzie wędrowali do miejsca gdzie była im regularnie wydawana woda. Po pewnym czasie u stóp kolumn Cytadel tworzy się wręcz swego rodzaju slums. War Boys to wojownicy Joego - najpierw wojskowi, z którymi przejmował Cytadelę i zakładał "państwo", potem także dobierani spośród pielgrzymów co silniejsze jednostki. Dostać się na szczyt Cytadeli i dołączyć do War Boys'ów jest marzeniem właściwie każdego, kto dociera pod Cytadelę względnie jeszcze zdrowy i silny. Nux dokonał tego mając ledwie kilka lat, uczepiwszy się któregoś razu platformy transportującej wóz Joe'go i wdrapując się na nią mimo prób zrzucenia go przez War Boys. Immortan Joe stara się konserwować i zachowywać resztki natury, której udało się przetrwać wojnę, żeby mieć jak najlepsze pożywienie dla swojej armii. Trzeba tu wspomnieć, że Gastown i Bullet Farm to kolejne przejęte przez niego po zakończeniu instalacje, które obsadził swoimi zaufanymi poplecznikami: Ludożercą oraz majorem Kalashnikov. Ten triumwirat przez lata panował nad ekonomią Pustkowi. Panie, które oddają mleko są tego częścią, na szczyt Cytadeli dostają się jak wszyscy z otoczenia Joe'go: były najsilniejsze i miały predyspozycje do dawania mleka, które potrzebne jest utrzymaniu War Boys jak najsilniejszymi oraz na wywóz do pozostałych dwóch ośrodków - jest to nie tyle handel, co obrót wytwarzanymi w tych trzech miejscach dobrami, wszystkie znajdują się jednak pod lennem Joe'go. Oprócz mleka hoduje się także w Cytadeli warzywa, a hermetyczna sfera w której Joe trzyma "rozpłodówki" stworzona została specjalnie w celu prowadzenia jego "programu eugenicznego". Co do Furiosy, to niewiele jest o niej powiedziane. Wiadomo jedynie, że została porwana za młodu, a na pytanie jak straciła rękę, odpowiada tylko że "stało się nieszczęście". Nie ma też powiedziane nic na temat tego, jak zdobyła aż takie uznanie i stanowisko na War Rigu - można jedynie gdybać, że zwyczajnie musiała się wykazać czymś, co zapewniło jej takie stanowisko. Co do "remember me" - Furiosa wypowiada to jako pytanie (tak przynajmniej sugerują napisy, intonacja aktorki jest niejednoznaczna), co po naszemu znaczy zwyczajnie "pamiętasz mnie?" i jest swego rodzaju zadrwieniem z Joe'go zanim urwała mu maskę. Jeśli przyjąć że wypowiada to nie jako pytanie, to też jest to swego rodzaju drwina - Furiosa sugeruje Joe'mu żeby pamiętał o tym, kto wysłał JEGO do Walhalli.

ocenił(a) film na 10
rozkminator

Taki piękny nick i post, że chyba się zakochałam ;)

Ja natomiast dokopałam się do informacji, że Furiosa pracowała jako ochrona dla żon Joego. Miała to być ochrona przed Rictusem i jego powiedzmy dość silnymi potrzebami... Jak sadzę tego typu drzwi jak te pokazane w filmie śmiało by wystarczyły, podobnie jak te pasy cnoty, ale takie informacje znalazłam na jakiejś stronce typu Mad Max Wikia. Z jakiegoś powodu Furiosa przestała ochraniać żony i zaczęła jeździć WarRigiem, ale ich los nie był jej obojętny.

Też myślałam nad czasem w filmie. Furiosa została porwana przez Joego przed około 20 latu, jako dziecko. To by sugerowało, że świat w takim wydaniu ma te minimum 20 lat. A Max zdaje się był "w poprzednim wcieleniu" policjantem... Dając mu te 40tkę mógłby jeszcze się załapać na bycie gliną w tradycyjnym świecie, jednak troszkę mi ta matematyka kuleje :)

Tak doszłam do wniosku, że Joe mógł porwać Furiosę jako zabezpieczenie, gdyby czasem zmienił się układ władz w Cytadeli. Ona mogła być przedmiotem szantażu.

ocenił(a) film na 10
jocisko

A tak, Furiosa była ochroniarzem Żon. Nie pisałem o tym szczegółowo, bo nie tyczyło się w sumie żadnego z poprzednich pytań. Posadę ochroniarza dostała po tym, jak Rictus próbował sobie poswawolić z jedną z Żon, Joe wyznaczył więc kogoś kto jednocześnie będzie ich pilnował, a także będzie w stanie przepędzić Rictusa w razie potrzeby. Pasy cnoty Joe wprowadza dopiero kiedy kobitki próbują się zbuntować (jedna próbowała sama na sobie przeprowadzić aborcję), wtedy też zwalnia Furiosę z posterunku i przydziela ją na nowego War Riga - wcześniej Joe dbał na ile mógł o komfort Żon, ale po rebelii i wprowadzeniu pasów nawet Rictus nie byłby na tyle głupi żeby próbować coś z nimi kombinować. Czyli w sumie się tyczyło poprzednich pytań, bo tak Furiosa została przekierowana na nowy wóz, ale mi się zapomniało wczoraj.

Dobrze rozkminiasz czas. Pierwsza część ma miejsce w nieokreślonym roku, akcja Road Warrior toczy się bodajże 3-5 lat po "jedynce", Beyond Thunderdome 15 lat po Road Warrior, a Fury Road - kilka lat po Beyond Thunderdome. Max był gliną w świecie już ogarniętym kryzysem paliwowym, na skraju wojny. W Fury Road teoretycznie powinien mieć pod 50kę. Dopasowanie tego pod wygląd Hardy'ego to osobna sprawa :P ale nie jest prawdą to, co twierdzą niektórzy że Fury Road jest "rebootem" i że mamy do czynienia z innym Rockatanskym - komiks jasno stwierdza że to jedna i ta sama osoba, a jako że pisany był osobiście przez Millera (no, wymyślany - "story by", scenariusz dopięli współpracownicy) to wydaje mi się że należy traktować go jako kanon.

Polecam zresztą lekturę, są tylko 4 zeszyty, całkiem nieźle narysowane i rzucające nieco światła na powstanie wszystkiego co widać w FR. Jest nawet akcja w zasypanym piachem Sydney :)

ocenił(a) film na 10
rozkminator

Bardzo się wstydzę, ale ja jeśli chodzi o Mad Maxa to wiem tylko tyle co przeczytałam plus to co wiem filmu ;) Obejrzałam go tylko dlatego, że ktoś mi polecał zwracając uwagę na postać Furiosy.

Chętnie przeczytam te komiksy. Lubię czasy postapokaliptyczne, pod warunkiem, że mają ręce i nogi. Np większość ludzi pod Cytadelą nie powinna wg mnie żyć, chyba, że to są dość cykliczne pielgrzymki, panuje kanibalizm itd... zastanawiałam się jak to jest tam z pokarmem mięsnym, witaminami itd...

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi, lubię posty z pasją :)

ocenił(a) film na 10
jocisko

A proszę bardzo.

Pod Cytadelą ludzie ciągle padają od chorób, sprzedają dzieci za żywność i takie klimaty tam panują generalnie. Stwierdzam to za równie "możliwe" co slumsy w... właściwie wszędzie, gdzie powstaje jakaś społeczność. Fajne są slumsy w Gastown w komiksach ;)

ocenił(a) film na 6
rozkminator

FR toczy się raczej więcej niż kilka lat po Thunderdome, patrząc po historii Furiosy :)

ocenił(a) film na 6
rozkminator

"Co do Furiosy, to niewiele jest o niej powiedziane. Wiadomo jedynie, że została porwana za młodu, a na pytanie jak straciła rękę, odpowiada tylko że "stało się nieszczęście"."

Prawdopodobnie przejechał po niej pojazd Immortan Joe (ten zrobiony z dwóch cadillaców w którym Joe ginie na końcu :) Stąd też i to "remember me?" ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones