PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=136704}

Ludzkie dzieci

Children of Men
6,9 84 773
oceny
6,9 10 1 84773
7,5 28
ocen krytyków
Ludzkie dzieci
powrót do forum filmu Ludzkie dzieci

To nie jest film latwy, dlatego takie roznice wo ocenach. Jako ze wiekszosc widzow jest mloda i niewyrobiona, zeby nie powiedziec: prostacka...

Pomoglo, ze widzialem go w dobrym kinie. Rezyseria dzwieku jest wyjatkowa, zdjecia rowniez, jest roznica miedzy dobrym kinem a dvd w domu.

Aktorstwo - wysoka klasa, zwlaszcza Caine i Owen. Owen prezentuje bohatera nowego typu, ktory jest bohaterski mimo tego, ze placze, ma slabosci, nie uzywa broni i nie zna kung-fu. Bohatera nieco przypadkowego i na przekor, ktory moze tkwi w tobie lub mnie.
Osobny rozdzial to rezyseria - na swietnym poziomie, zdziwilem sie ze Cuaron nie ma nominacji do Oscara w tej kategorii. Kilka niesamowitych dlugich ujec, bez widocznego montazu, w dodatku reczna kamera, ktore sa majstersztykami rezyserii. Np. scena w samochodzie w czasie ataku czy prawie 10-minutowe, nieprzerwane ujecie pod koniec filmu. Sceny batalistyczne i przemoc pokazane sa znakomicie, dosadnie i realistycznie.

No i scenariusz. Dla mnie super, na wysokim poziomie, inteligentny i przemyslany, adaptacja dobrej ksiazki. Cuaron w wywiadach mowi, ze nie wyjasnia w filmie co spowodowalo nieplodnosc ani co potem, bo to bez znaczenia, nieplodnosc to jedynie metafora braku nadziei i tego jak ludzie konfrontuja sie ze swiatem bez przyszlosci. Widzimy wersje historii Maryji i Jozefa: tam byla ucieczka przed przesladowcami, niepojeta ciaza, dziecko ktore daje nadzieje ludziom..., tylko ze tutaj Theo, Jasper i inni podejmuja autonomiczne decyzje, i oni ratuja ciezarna Kee z poswieceniem zycia. Jasper opowiada pielegniarce pozornie nieznaczaca historie, jak w zyciu Theo i Julian przypadek i los wygral z wiara, kiedy umarl ich synek. To ludzie i ich wybory, moralne i te przypadkowe, decyduja, a nie wiara w religie itp. itd.

Pokazane i wspomniane w filmie dziela sztuki, jak Guernica, La Pieta, David czy fruwajaca swinka, to aluzja do tego jak sztuka malpuje rzeczywistosc i na odwrot, i jak historia moze sie powtarzac: mamy nowa Guernike kiedy lotnictwo bombarduje oboz, mamy Piete kiedy kobieta rozpacza na ulicy na martwym synem, Theo jest jak David ktory wygrywa mimo znikomych szans. Latajaca swinia, jak i fabryka, to nawiazania do plyty Pink Floyd "Animals", ktora tresciowo odpowiada temu, co Cuaron chce powiedziec o rodzaju ludzkim.

Jest to tez oryginalne kino drogi: w sensie doslownym oraz drogi jaka przebywa psychicznie Theo - od otepienia, pasywnosci i bezsensu do stanu kiedy dobrowolnie naraza wlasne zycie by ratowac inne. Theo umiera, ale umiera szczesliwy! Bo to tez film o sensie zycia ludzkiego, o tym co tak naprawde jest, a przynajmniej powinno byc, wazne.

ocenił(a) film na 8
krzysiektom

SUPER, A MOZESZ ZDEFINIOWAC POJECIA : WIESNIAK?

CHODZI O LUDZI MIESZKAJACYHC POZA MIASTEM
CZY MOZE TAKICH KTORZY NIE ROZUMIEJA MADRZEJSZYCH FILMOW
CZY TAKICH KTORYCH INTELIGENCJA NIE ZDAZYLA SIE WYKSZTALCIC
CZY MOZE TAKICH KTORZY ZE WZGLEDU NA OGARNIAJACY POLSKE SYF WOLA OBEJRZEC LEKKI FILM
CZY MOZE JEDNAK JEST TO KAZDY KTO NIE ZGODZI SIE Z TWOJA OPINIA FILMU?

POZDRAWIAM C.

Cyric

Heh skad ja wiedzialem, ze za tego wiesniaka sie komus oberwie. Jeden zle uzyty wyraz i prosze. Wydaje mi sie, ze nie chodzilo mu o kogos mieszkajacego na wsi a raczej o kogos niewyrobionego w ogladaniu filmow.

ocenił(a) film na 10
krzysiektom

A ja w 100% zgadzam sie z Krzychem, film po prostu nie dla wieśniaków. A polityczną poprawność pozostawiam na rozmowy z kontrahentami...

krzysiektom

haha dobrze powiedziane... wieśniak :D lol nie no może nie wieśniak ale niech bedzie ... pozdro 4 all

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones