PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1386}

Legenda Rity

Die Stille nach dem Schuß
6,6 384
oceny
6,6 10 1 384
Legenda Rity
powrót do forum filmu Legenda Rity

Bohaterką Legendy Rity jest terrorystka z zachodnioniemieckiej Frakcji Czerwonej Armii.
Słowo to kojarzy się bardzo źle (szczególnie ostatnio), ale Schlondorff wcale nie potępia swojej bohaterki, tak przedstawia jej motywy postępowania, że widz zaczyna rozumieć, co skłoniło ją do wejścia na drogę zbrojnej walki o słuszne (?) racje.
Rita nie jest wcale bezduszną maszyną do zabijania, nie jest też produktem sloganowego prania mózgu, jej decyzje są głęboko przemyślane, chociaż u ich podstaw leży ideologia, ta wybrana, jedyna i prawdziwa (według bohaterki oczywiście).
Kobieta wierzy bowiem w komunizm, wspólnotę dóbr i obowiązków, równy podział dla wszystkich, odrzuca konsumpcyjny Zachód, chce pracować i budować swe utopijne społeczeństwo, wyświechtane hasła mają dla niej wartość szczerych słów prawdy.
Na Wschodzie czuje się szczęśliwa, zdaje się nie widzieć zdziwionych spojrzeń, kłamstw i gry pozorów toczącej się wokół niej, nie dostrzega, że żyje w świecie własnych wyobrażeń, a rzeczywistość jest szara i zupełnie inna, ludzie wcale nie są zadowoleni ze swego „raju”, marzą o „zgniłym, kapitalistycznym” Zachodzie, z którego Rita tak chętnie uciekła i którego podwalinami starała się wstrząsnąć.
Dziewczyna nie widzi, że cały czas jest manipulowana przez STASI, wywiad wykorzystuje ją do swoich celów, niby mimochodem żąda całkowitego poświęcenia, rezygnacji z osobistego życia i szczęścia (Rita musi wyrzec się przyjaciółki, chłopaka, z którym chciała założyć rodzinę, dziecka, którego się spodziewa).
Na końcu okazuje się, że wszystko było jedną wielką mistyfikacją – ofiary i walki Rity nie potrzebował nikt, ideały w które wierzyła, były kłamstwem, a państwo było tworem bezwzględnych ludzi żądnych władzy, ukrywających się dla własnej korzyści za pięknymi hasłami o pomocy, wspólnocie i braterstwie.
Rita, wyciśnięta przez komunizm jak cytryna, zostaje sama, zdana na własne siły i odarta ze złudzeń. Jest silna i walczy do końca, ginie, tak, jak starała się żyć, do końca działając. Ginie z rąk tych, którym chciała służyć.
Reżyser ukazuje wnikliwy portret interesującej i moralnie czystej kobiety, której dobre intencje po raz kolejny przegrały z brudną polityką, jest to także „ogólnoniemiecki” rozrachunek. Doskonały duet tworzą Bibienne Beglau i Nadia Uhl, przerysowana, zagubiona alkoholiczka z punkowym makijażem, świat jest szary, kolory zgaszone, walka Street Fighting Mana z góry skazana na porażkę ....

ocenił(a) film na 7
Mrs__Caterpillar

Straszna szkoda, że tak mało osób kojarzy tak świetny film. Odpowiadam na wpis sprzed 8 lat, kurde balans, to skandal!

niniwa1974

Sądzę, że wiele osób kojarzy, tyle że mało z nich ma chęć o tym napisać. Widziałam "Legendę Rity" dwa lub trzy razy na przestrzeni kilkunastu lat, ale dopiero niedawno zrobił na mnie wrażenie obrazu, do którego chciałabym wrócić. Nie wiem dlaczego dawnej był to dla mnie film na jeden raz, choć dobry i świetnie zagrany, to jednak tylko na jeden seans. Może to przez "tamte czasy"? "Życie na podsłuchu" też mnie niedawno do siebie ponownie przyciągnęło. Oba filmy rewelacyjne, tak mało się teraz takich pojawia...

niniwa1974

Jeśli ten film się komuś podobał , to polecam tematycznie bardzo podobny film na faktach.
http://www.filmweb.pl/film/Baader-Meinhof-2008-382973

ocenił(a) film na 7
niniwa1974

Dokładnie

500movies

film bardzo dobry, pomimo teatralnego zakończenia.

ocenił(a) film na 8
Mrs__Caterpillar

Widziałem ten film wiele lat temu. Bardzo dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones