PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1117}
7,8 38 740
ocen
7,8 10 1 38740
8,3 27
ocen krytyków
Kanał
powrót do forum filmu Kanał

Trochę późno ale w końcu wziąłem się za "Kanał" Wajdy i jest na prawdę pod wrażeniem co ten człowiek był w stanie i w jaki sposób pokazać na ekranie w 1956 roku!
Jedyne co mnie okropnie wnerwiało to dźwięk i jego montaż. Stara zasada polskiego kina, że podczas dialogów musi panować praktyczna cisza, co powoduje, że na ekranie widzimy strzały, pluski wody, upadające przedmioty i zero dźwięku. Inny przykład to wybuchy cichsze od dialogów. Zapewne brak takich dodatków miała za zadanie podkreślić klaustrofobiczną atmosferę panującą w warszawskich kanałach, ale tak czy siak efekt ten bardzo mi przeszkadzał.
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz podkreślam, iż film jest idealny! A do arcydzieła zabrakło tylko wiernego oddania efektów dźwiękowych. 9/10.

ocenił(a) film na 8
bornstubborn

Większość tych błędów wytyka się obecnie słuchając filmu mimochodem jednym uchem - fakt - ale jeśli spojrzeć łagodniej i posłuchać "Kanału" na tle innych polskich filmów tamtego okresu, to można dojść do wniosku, że było naprawdę nieźle. Przynajmniej rozkładanie planów było bardzo świadome, choć kontrowersyjne i czasem jeszcze nieudolne (choćby próby crossfade'owania dialogów, przesuwanie w trzech planach - jeszcze i 20 lat później potrafiono robić w Polsce filmy, gdzie w tym rejonie panowała kompletna ignorancja...).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones