PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32064}

Jeżeli ....

If....
7,2 5 377
ocen
7,2 10 1 5377
7,5 14
ocen krytyków
Jeżeli ....
powrót do forum filmu Jeżeli ....

"If.." jest pierwszym filmem z trylogii o Micku Travisie (pozostałe to "Lucky man" i "Szpital Britania") i chyba najbardziej radykalnym w swoim wydźwięku. W odróżnieniu od "Szczęśliwego człowieka", ktorego bohaterem jest konformista, starający się dopasować do każdej sytuacji, bohaterem "Jeżeli..." jest młody outsider - anarchista. Jego (i jego znajomych) totalny bunt, skierowany jest przeciwko państwowej instytucji, jaką jest szkoła, przeciw jej chierarchiczne strukturze. Przeciw dyscyplinie, przymusowi i upokorzeniom. Przeciwko edukacji, której celem jest wyprodukowanie sympatycznego i posłusznego młodego Brytyjczyka. Ich wsciekłość prowadzi w końcowej scenie do destrukcji i anarchii. Film ten doskonale wpaspwuje się w rewolucyjne nastroje jakie panowały wówczas wśród młodziezy i studentów ("If" powstał w 1968, w tym samym roku co "Easy rider") i wpisuje się w nurt kontrkultury.
Jednak ich bunt jest według mnie zwykłym odwróceniem ról. Ofiara staje się katem, wykorzystując sposoby i strategie oprawcy i nie proponujac niczego alternatywnego w zamian. Taki bunt nie moze wyzwolić, napędza raczej tę machinę systemu dominacji. Nie próbuje zmienić jej, zastanowić się nad alternatywą, tylko utrwala jej mechanizmy i sposoby działania.

Maga

Świetna recenzja.Pare rzeczy zostało pominięte,ale bardzo mi się podoba.Pozdrawiam

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Maga

raczej chodzi o to, że całą trylogię łączy zagubienie jednostki w naszym popier... świecie i tyle

mariouszek

"Taki bunt nie może wyzwolić, napędza raczej tę machinę systemu dominacji. Nie próbuje zmienić jej, zastanowić się nad alternatywą, tylko utrwala jej mechanizmy i sposoby działania."

Dobrze powiedziane, zgadzam się... trudny film jak dla mnie, na pewno zmusza do refleksji i moja refleksja do tego co powiedziałaś albo takie wyobrażenie przyszłości .. Jeżeli..
zwyciężyłby Travis (bo ostatecznie nie wiemy jak wyglądał koniec walki,to pewnie on wprowadziłby swoje anarchistyczne porządki, które także doprowadziłyby do destrukcji.. tak jak każda rewolucja opierająca się wyłącznie na przemocy

Maga

Cóż ważnye jest samo podjęcie decyzji po której stronie stoisz. To w jaki sposób twój bunt dojrzewa przekłada się na jego ostayteczny kształt i wymiar.
W tym filmie bardziej chodzi o pokazanie widzowi co może się stać gdy... a nie rozpatrywanie czy byłoby lepiej gdyby...
Ten film ma prowokować i dawać do myślenia natomiast Ty chcesz by było tak jak już widziałaś i akceptujesz...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones