PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=711725}

Hologram dla króla

A Hologram for the King
5,8 7 274
oceny
5,8 10 1 7274
Hologram dla króla
powrót do forum filmu Hologram dla króla

Komedia tylko w nazwie. Zabawne momenty można policzyć na palcach jednej reki. Zasadniczo mamy do czynienia z dramatem obyczajowym czy czymś w tym rodzaju. Film ten dobrze się ogląda pod kątem zdjęć i możliwości zerknięcia nam ludziom szeroko pojętego zachodu, w świat muzułmańskiego kraju 21wieku, gdzie stara oparta na religii i tradycji obyczajowość styka się z królewską wizją nowoczesnego państwa na miarę czasów w jakich przyszło żyć jemu i jego ludowi. Mamy więc tu nie tylko bdb zdjęcia surowych i pięknych pustynii ale i prężnie rozwijającego się miasta.

Obraz ten ma równocześnie nie tylko skonfrontować ze sobą te dwie twarze Arabii Saudyjskiej czy innych państw muzułmańskich w podobnej sytuacjii, ale także różnice między takim państwem a np. Europą czy Ameryką, różnice w kulturze, mysleniu (różnica między postępowaniem pani dr. a ) a równocześnie podobieństwo (wykorzystywanie pracowników w Stanach i w Arabii).
Podobało mi się, że podjęto temat wyzysku ludzi, który ma miejsce niezależnie od tego, w jakim miejscu globu się znajdujemy.
Niemniej jednak odniosłam wrażenie, że film jakby promuje kulturę muzułmańską, gł. bohater najpierw nie potrafi jej zrozumieć, potem stara sobie z nią poradzić, buntuje się (np. sprawa alkoholu) by w końcu się dostosować i jakoby uznać to miejsce, do którego jedynie miał przyjechać, by załatwić interesy, jest jednak jego miejscem na ziemi!

Nie jest to odosobniony przypadek. Czyżby Amerykanie czuli się winni ostatecznych skutków misji swoich wojsk na wschodzie, czyżby chcieli się wybielić, ułaskawić muzułmanów, może zaczęli rozumieć tamten świat, ludzi i to, że sami latami prowadzili ekspansję własnej kultury i stylu życia w świecie, mimo, że ich nikt o to nie prosił, a może tkwi w tym zwyczajna poprawność polityczna albo teoria spiskowa...

Zaskoczyć może ostateczny wybór gł. bohatera i to plus, jednak samego odtwórcę moim zdaniem stać na więcej.

ocenił(a) film na 5
777temida

Ładnie ujęte, nie pasuje tylko ta "propaganda" w tytule. Arabia Saudyjska pomimo swoich kulturowo-obyczajowych barier coraz bardziej stara się otwierać na świat, łagodzą prawo (np. dotyczące swobód obywatelskich kobiet) i ładują miliardy (nie setki milionów, lecz całe miliardy) w rozwój turystyki, bo prawidłowo przewidują, że wielka kasa z wydobycia ropy ma swój limit czasowy. To co się dzieje w tym kraju to proces powolny , musi też po drodze przełamać te najtrudniejsze przeszkody, czyli nakazy religijne, ale chyba są na dobrej drodze. Nie zapominajmy, że Europa przeżyła kiedyś wielki ruch sufrażystek (zapewne przez Wielką Wojnę w okresie której bardzo wzrosła liczba kobiet pracujących ) , a kraje arabskie (i nie tylko) muszą po swojemu zacząć zmieniać społeczny statut kobiet, odnaleźć własną drogę. To samo dotyczy odsunięcia religii od spraw cywilnych i ogólnie państwa.
Nie zagłębiając się w społeczno-kulturalno-polityczne zawiłości, tylko filmowe, polecam obejrzeć film Sufrażystka (https://www.filmweb.pl/film/Sufrażystka-2015-695003) w którym w mocnym uproszczeniu , ale ciekawie, pokazany jest sposób walki kobiet w Europie, jak musiały sobie utorować drogę do w miarę jako-takiego uprawnienia wobec mężczyzn. Sprowadzało się do nielegalnych strajków, zakazanych i karanych więzieniem demonstracji oraz ataków terrorystycznych. Ale w sumie się nie dziwię skoro kobiety z początku XX w. mogły być bezkarnie molestowane, wykorzystywane, a nawet nie miały prawa sprzeciwu, jeżeli mąż zadecydował o oddaniu innym osobom ich własnego dziecka...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones