PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=662242}

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
7,2 245 822
oceny
7,2 10 1 245822
5,4 26
ocen krytyków
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
powrót do forum filmu Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

http://www.filmweb.pl/news/Peter+Jackson+przyzna%C5%82%2C+%C5%BCe+nie+wiedzia%C5 %82%2C+co+robi+na+planie+%22Hobbita%22-114546


"Uwaga! Kto czuł się zawiedziony trzema częściami "Hobbita" Petera Jacksona, może teraz pozwolić sobie na donośne "a nie mówiłem?". Reżyser przyznał, że do pracy nad prequelem "Władcy Pierścieni" przystąpił niewystarczająco przygotowany i z nieskończonym scenariuszem.

GettyImages-157052925.jpg Getty Images © Hagen Hopkins

W materiale wideo zza kulis, który znalazł się na wydaniu DVD "Hobbita: Bitwy Pięciu Armii", ekipa filmu mówi o braku czasu potrzebnego do przygotowania filmu. Problem wynikał z faktu, że Guillermo del Toro, który miał początkowo reżyserować film, opuścił projekt w trakcie preprodukcji, a grafik nie zakładał dodatkowego czasu dla Jacksona, kiedy ten zajął jego miejsce. Nie cofnęliśmy zegara o półtora roku wstecz, żeby dać mi czas na przygotowanie filmu, który miał być inny od tego, co planował zrobić del Toro, zdradził Jackson. To było niemożliwe, i w związku z tym zacząłem kręcić film, choć w większości był on nieprzygotowany.

Improwizowanie szło mi do momentu, w którym musiałem zacząć filmować tę skomplikowaną bitwę. Tutaj już nie dało się ściemniać, przyznał reżyser. Mieliśmy ją nakręcić w dwa miesiące w 2012 roku. Ale w którymś momencie poszedłem do moich producentów, a w końcu również do studia, i powiedziałem "nie wiem, co robię, nie mam storyboardów, za trzy miesiące mamy kręcić tę bitwę, może po prostu skończymy wcześniej"?

To opóźnienie pozwoliło Jacksonowi na oczyszczenie głowy, przemyślenie sprawy i - wreszcie - inspiracja przyszła.

Czy uważacie, że burzliwy etap zdjęciowy odbił się na efekcie ekranowym? "

ocenił(a) film na 4
S_T_P

Tak uważamy, że burzliwy etap zdjęciowy może tłumaczyć, czemu ta trylogia jest spartaczona, a scenariusz nie trzyma się kupy.

użytkownik usunięty
S_T_P

potwierdzam, ale to że mówi że nie wiedział co robi na planie Hobbita to zwykłe wykręcanie się. On już doskonale wiedział co robi... kłamliwy grubas i tyle...

ocenił(a) film na 4

Trudno jednoznacznie powiedzieć:

W licznych videoblogach widać było spokojny etap planowania, narady itd...
To świadczy o tym, że czas był..

Z drugiej strony, delegował Serkisa i jednego ze swoich asystentów do reżyserowania niektórych scen, co świadczy o braku czasu i pracy w biegu...

użytkownik usunięty
S_T_P

no może jednocześnie tak.

Właśnie był czas, a planować szło i podczas kręcenia filmu. Skoro miał czas by zaplanować bzdurne sceny na wersję kinową to jednak coś jest nie tak.

też prawda ale czy to go usprawiedliwia hmmm?

ocenił(a) film na 8
S_T_P

Nie dopisałam tam w komentarzu, ale ja w jego słowa nie wierzę. Dowodem jest na to wersja rozszerzona, która zamiast poprawić błędy w postaci Legolasa, Alfrida i Tauriel ; jeszce dodał im sceny.

użytkownik usunięty
paula0fm

dokładnie, niestety szkoda. Wersja rozszerzona pustkowia poprawiła odbiór filmu a wersja rozszerzona BPA to po prostu dno. Zwykły kłamca.

ocenił(a) film na 4
paula0fm

Bardzo dobre spostrzeżenie.

ocenił(a) film na 8
paula0fm

O co Wam chodzi z tym Legolasem? On tam powinien być i kropka!
Filmu nie robi się w oderwaniu od poprzednich filmów, a Legolas jest jednym z łączników pomiędzy Hobbitem a WP.
Sam, gdybym kręcił Hobbita, to pokazałbym w nim Lego, nawet jeśli nie ma go w książce - choć jego rola byłaby znacznie mniejsza.

Ja Jacksonowi wierzę.
Del Toro miał półtorej roku na pre produkcje i nagle zrezygnował. Jackson zajął jego miejsce, choć wcześniej nie chciał z powodu konfliktu o wpływy z WP. W końcu dał się namówić i wszedł z marszu do nie swojego projektu.
Cała praca nad trylogią wyglądała tak, jak kładzenie nowych torów na dwie sekundy przed wjazdem na nie pociągu.
Ok, możecie pisać, że Jackson kłamie, ale czy reszta ekipy też kłamie?
Oglądaliście dodatki do wydań EE? Wiecie, ze na ok. cztery miesiące przed premierą Pustkowia zdecydowano o podziale dwóch filmów na trzy i trzeba było na poczekaniu wymyślić ok. 20 minut filmu z głowy, aby jakoś zakończyć film.
Prace montażowe, nad efektami specjalnymi, dźwiękowymi i muzyką trwały do ostatniego dnia, gdy trzeba było oddać gotowy film! Ekipa cały czas goniła terminy i wielki szacun dla nich, że w ogóle się wyrobili. Pierwotnie bitwę miano nakręcić w dwa miesiące, a sama obrona Helmowego Jaru we WP liczyła sobie ok. 20 godzin materiału.
Skoro reżyser nie miał scenariusza, który znał, nie miał storybordów i czasu na pre produkcję, szukanie lokacji, itp. to nie dziwota, że improwizował na planie i że tak wiele scen powstała w CGI, bo nad takim materiałem łatwiej jest zapanować.

użytkownik usunięty
lelen_lis

to że legoś zabiera czas ważniejszym postaciom... na przykład Beornowi

ocenił(a) film na 8

Beorn jest postacią drugoplanową, a Lego lubią widzowie ;0
Ja dałbym Legolasa w Mrocznej Puszczy, ale także w Bitwie Pięciu Armii, bo to w końcu królewski syn, prawda?

ocenił(a) film na 3
lelen_lis

Beorn postacią drugoplanową? Aha, postać która ZMIENIA LOSY BITWY jest drugoplanowa. A postaci których w ogóle nie ma (Legs i idiota Alfrid) dostają masę czasu antenowego.

użytkownik usunięty
JBridges

Dlatego właśnie u mnie, na Blogu, Beorn pojawia się w chwili, gdy Thorin postradał zmysły na punkcie złota i Beorn pomaga mi cały czas. I na szczęście wykasowałam te wszystkie popisy Legolasa, bo to już była lekka przesada. Od dłuższego czasu prowadzę już drugi blog i mam osoby, które twierdzą, co mnie po prostu rozbawiło, że PJ powinien poprosić mnie o radę co do scenariusza :) Oczywiście to jest opinia czytelników, nie moja :)

użytkownik usunięty
lelen_lis

Beorn jest postacią drugoplanową ale według głupiego wymysłu Jack$$ona a nie Tolkiena

ocenił(a) film na 4
lelen_lis

Tak, Legolas powinien pojawić się, ale jako lekkie nawiązanie do WP, na jakieś 2 minuty w Mirkwood. Tymczasem zastępuje Beorna w idiotycznych scenach. Sporo lepszy scenariusz dałoby rade napisać spokojnie w miesiąc. Jackson nie miał czasu, dlatego postanowił zastąpić ważne sceny idiotyzmami? Wciskać na siłę postacie, których nie było w książce? Nikomu nie potrzebny romans?

ocenił(a) film na 4
Joecrou

No, nawet jeszcze podczas bitwy, w końcu był elfickim książątkiem, nie? Na zasadzie MIGAWKI, że był. Typu ujęcie, że stoi gdzieś obok ojca, czy tam zwija się w walce. Kilkusekundowego ujęcia, tyle, żeby zaakcentować, że "był".

ocenił(a) film na 4
Carmina

Racja. Gdzieś pod Ereborem, wypuszczając ze 2 strzały, a potem wymachując swoimi sztyletami przez jakieś 15 sekund. Wtedy byłoby to fajny smaczek dla fanów WP, takie małe nawiązanie. No ale zrobili komedie..

Joecrou

To napisz lepszy w miesiąc bo w Polsce mamy widzę zawsze najwięcej ekspertów....

ocenił(a) film na 4
hantos

Oczywiście że bym napisał.

Joecrou

Czekamy wszyscy niecierpliwie na to dzieło sztuki

ocenił(a) film na 4
hantos

I co, myślisz że będe dla Ciebie pisać scenariusz filmu? ... Wystarczyłby spokojnie miesiąc by napisać scenariusz, który ZAWIERA najważniejsze sceny z książki, zamiast wymyślać jakieś romanse i dodawać postacie o których słowem w powieści nie ma.

Joecrou

To Beorna dużo było w książce ? Bo właśnie widziałem w filmie (wersja rozszerzona) , że ciekawa postać, tylko troche mało go było, myślałem, że w książce też za wiele go nie ma lub w ogóle. Kto wie, może jego wątek jest zapowiedzią, do filmu gdzie Beorn będzie głównym bohaterem :)

ocenił(a) film na 4
Pijany_Mistrz

W książce Beorn miażdży dowódcę orków, i razem z orłami wygrywa bitwę. To co zrobiono z tą postacią w 3 części, to zwykła kpina. A jeszcze większa, kiedy wiesz, że mieli sporo więcej animacji z nim, ale nie wiedzieć czemu, dali aż całe 10 sekund (LOL) kilka więcej w EE. Fani domagali się Beorna w tej wersji filmu, a Jackson postanowił dać mu jakieś 6 sekund więcej. Przykre że taki Alfrid, o którym słowem w książce nie jest wspomniane ma więcej czasu. Tak samo Legolas.. Aż szkoda wracać do tych dyskusji :D

Joecrou

Kurczę szkoda, bo liczyłem po drugiej części, że trzeciej będzie Beorna więcej.

ocenił(a) film na 4
S_T_P

"Jak się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy".
Oczywiście że się odbiło, gołym okiem widać niedociągnięcia i dziury w scenariuszy, film wygląda jakby został sklecony na szybko, bo twórców goniły terminy, teraz mamy tylko potwierdzenie tego. Szkoda, bo wychodzi na to że liczył się jak najszybszy zysk i dolary zamiast jakość filmu. Naprawdę szkoda...

S_T_P

No to nieźle...

S_T_P

Pewnie zaraz zostanie nasłana prokuratura na autora tego newsa. :P
"Zgłoszone"

S_T_P

A jak było przy Powrocie Króla? Ledwo zdążyli.

"Czy uważacie, że burzliwy etap zdjęciowy odbił się na efekcie ekranowym? " - logiczne, że musiał się odbić. Całe szczęście, ze pozytywnie.

ocenił(a) film na 4
kamilxxx09

Nie chodzi wyłącznie o kręcenie w pośpiechu, ale też rozpoczęcie bez przygotowania.
To tłumaczy, czemu chaotycznie dobierali sceny: nie wiedzieli co kręcić.
Sam PJ tak rzecze więc...

S_T_P

Peter tak rzecze, bo to prawda. Akurat wczoraj zabrałem sie za oglądanie dodatków i wiem, jak to wszystko było napięte. Chwała PJ za to, że po tym, jak del Toro zrezygnował z krecenia, sam sie za to zabrał, wiedząc, że nic nie jest gotowe i jak jest mało czasu. Człowiekowi, który chodzi od montażowni do montażowni, od planu do planu, poświęcając dziennie 21 h i sypiając 3h nalezy sie szacunek. Ja go podziwiam.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Nie myl szacunku z pobłażliwością.

To nie myl.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Dlaczego mylisz?

Nie spamuj.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

To było pytanie.
"lingwistyczne wyrażenie będące prośbą uzyskania informacji lub jako sama ta prośba."

Już nie szpanuj tą wikipedią i się nie popisuj, bo ani to śmieszne, ani inteligentne.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Myślę, że wikipedia szpanuje sama w sobie, więc nie kieruj do mnie pretensji. Co zrobić, kiedy ma rację?

Próbować samodzielnie myśleć, bez wikipedii.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Dobrze, że się w porę opamiętałeś, bo to dla ciebie zamieściłem cytat.

Zamieściłeś cytat, bo myslisz, że te twoje ironiczne zachowania są zabawne. Rozczaruję cię - nie są.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Nie ma w nim cienia ironii. W takim wypadku wikipedia do niczego by się nie przydawała.

Ale w twoim zachowaniu jest.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Lepiej wiem czy jest czy nie. Cytat miał za cel przytoczenie ci prostej definicji "pytania", bo źle zinterpretowałeś mój komentarz.

No nie wiem czy wiesz, skoro sie tak dalej zachowujesz. Wnioskuję, że dalej nie wiesz.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Znowu coś kręcisz, a przecież to ty mylisz szacunek z pobłażliwością.

Ja? CHyba coś ci sie pomyliło.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Czarno na białym widać. A spam z pytaniem o to pierwsze.

To pytanie czy stwierdzenie?

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Stwierdzenie.

To odpowiedź na spam.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Dlaczego spam? To odpowiedź ściśle związana z twoim postem do S_T_P.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones