PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30649}

Grek Zorba

Alexis Zorbas
7,8 13 796
ocen
7,8 10 1 13796
7,4 11
ocen krytyków
Grek Zorba
powrót do forum filmu Grek Zorba

Liczy się taniec, wino, budowanie tartaku. Kobiety niech giną. Są tylko rodzajem, wciągającej niekiedy, rozrywki. Ale szybko się o nich zapomina. I znowu można tańczyć, budować tartak...

Film jest sprawnie zrealizowany, ALE...

ocenił(a) film na 7
khedes_ona

Ale? :)

ocenił(a) film na 7
aplauz

Utożsamiałam się z żeńskimi bohaterkami, więc niestety nie było mi dane poczucie satysfakcji z finału. Raczej gorzki posmak pozostawił po sobie film o Greku Zorbie

ocenił(a) film na 7
khedes_ona

kolejna sfrustrowana sfeminizowana facetka :D

ocenił(a) film na 7
dubbelvla

owszem, jest to smutne i frustrujące, że wszystkie kobiety w filmie giną i że nie tańczą z radości na plaży.

potrafisz sobie wyobrazić scenariusz z odwrotnością tej sytuacji?

społeczność, w której rządzą kobiety, wioska, gdzie nieliczni faceci mają trudności z godnym życiem i przeżyciem, co jednak ostatecznie i tak nie ma znaczenia.

ocenił(a) film na 7
khedes_ona

Ty widzisz ten film przez jakiś wypaczony pryzmat relacji damsko-męskich.
Jeśli się dobrze przyjrzysz to zobaczysz że kobiety brały taki sam udział w scenie "ukamienowania" wdowy jak mężczyzni. Kobiety też się w tym filmie bawią, jak dostają się w ich ręce ciuchy i inne rzeczy po zmarłej Francuzce.

ocenił(a) film na 7
dubbelvla

wypaczony pryzmat? czy wypaczone relacje?

czy jeszcze coś innego, co sprawia, że łatwo jest przeoczyć oczywiste okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość?

film i postacie są tak skonstruowane, że widzowi płci męskiej, jak mi się wydaje, łatwo jest - w kontekście finałowej celebracji życia - puścić w niepamięć nieprzyjemne wątki.

kobiety (te, których imiona/pseudonimy mamy szanse poznać, a zatem te, które nie stanowią tła) nie docierają do "mety", gdyż podczas sceny finałowej już nie żyją. nie zostają nawet wspomniane.

nawet biorąc poprawkę, że to film o męskiej przyjaźni, wciąż nie kręci mnie taka zabawa i taka celebracja życia.

co tak bardzo mierzi Cię w takiej perspektywie?

"Kobiety też się w tym filmie bawią, jak dostają się w ich ręce ciuchy i inne rzeczy po zmarłej Francuzce."
-nie pamiętam tej sceny, wypowiem się (być może), gdy odświeżę sobie film.

ocenił(a) film na 7
khedes_ona

Spring Breakers to film dla ciebie :D

ocenił(a) film na 7
dubbelvla

Dorzucam do listy zatem ;) Pozdrawiam

khedes_ona

Z zainteresowaniem przeczytałam Twoją opinię. Też odczułam sporo negatywnych emocji, ale ostatecznie film pozostawił we mnie poczucie pewnego optymizmu. Może takiego bez sensu, nie wiadomo dlaczego, absurdalnego - ale ... jednak. Życie jest gorzkie, bywa bardzo trudne, ludzie potrafią być okrutni i bezwzględni, itd. , ale ... może tym, co nam pozostaje, co mamy może czasem tylko przez chwilę poczuć jest po prostu "radość z życia". Tak odebrałam tak ważną końcową scenę filmu. Sama fabuła jest poruszająca - historie kobiet, o których wspominasz szczególnie. Też nie wyobrażam sobie odwrotnego przedstawienia historii bohaterów danej płci, ale chyba film miał przejmować realnością wydarzeń, stąd płeć żeńska została tak brutalnie potraktowana - tak było, niestety, realnie - przynajmniej ja to tak odczułam. Natomiast ogólnie odebrałam przedstawione w filmie tzw. "życie", jako trudne, niesprawiedliwe, bezwzględne. Ze wspomnianą na początku mojego komentarza nutką "bezpodstawnej" radości z życia :) Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
meczys

co wy macie z tym użalaniem się nad płcią kobiecą ? to nie jest film o ciężkiej doli kobiet w życiu

dubbelvla

Film oglądałam ok. rok temu. Nawet nie pamiętałam, że tam w ogóle były jakieś damsko-męskie sceny. Przypomniałam sobie - po przeczytaniu opinii khedes_ona. Film odebrałam tak, jak napisałam powyżej - pierwszych 5 zdań - bez rozróżniania płci i potem kolejne zdanie odnosząc się do wypowiedzi khades_ona. Nie zarzucając jej "coś" lub wytykając, lecz ze zrozumieniem do jej odbioru. Nie zdawałam sobie sprawy, że film można zapamiętać także w ten sposób. Tak, wiem, że to nie film o "ciężkiej roli kobiet ...", wynika to z powyższego. Podobnie jak Ty, nie zauważyłam, nie użalam się (zresztą nigdy) nad płcią kobiecą. Ludzie najczęściej mają kłopoty, jak się sami w nie pakują lub pozwalają na to. Nawet w poprzednim zdaniu stoi "ludzie", bo to dotyczy wszystkich. Pozdrawiam.

khedes_ona

W pewnym sensie takim filmem jest "Et maintenant on va ou" gdzie w Libanskiej wiosce kobiety ze strony katolickiej i muzulmanskiej, z pomocą Ukrainek, postanawiają wrocic rozum swoim facetom. Piekny film o kobiecej solidarności i o tym jak łatwo żyjący obok siebie w pomoju ludzie zmieniają sie nagle we wrogów. Tez jest taki slodko-gorzki, a taniec i muzyka odgrywaja w nim duza role, chocby początkowa procesja cmentarna.

khedes_ona

Napisałaś ten temat dawno, więc nie wiem, czy wciąż masz takie zdanie.
Całkowicie zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami na temat kobiet i mężczyzn w tym filmie. Ale skąd się bierze to Twoje "ALE"? Przecież "Zorba" opowiada o wielu złych cechach ludzi: zawiści, nienawiści, małostkowości, okrucieństwie, nieuczciwości, chciwości itd. Chyba każdy z głównych grzechów został pokazany w tym filmie w postaci bohatera zbiorowego - mieszkańców wioski. Mając feministyczne nastawienie naturalnie sprzeciwiasz się temu, ale nie rozumiem dlaczego jest to Twoją obiekcją - czy myślisz, że twórcy filmu mieli pozytywne zdanie o takich sytuacjach?

khedes_ona

Filmu jeszcze nie widziałam, chciałam najpierw przeczytać książkę i, jeżeli nęci Cię ta kwestia, to polecam do niej zajrzeć. Tam właśnie dobrze jest wyjaśniona kwestia kobiet w historii Zorby, a mianowicie ich pozycja w ówczesnym społeczeństwie. Stosunki pomiędzy kobietami, a mężczyznami były mniej (a może tak naprawdę bardziej) skomplikowane, a granice kobiecości i męskości były jasno wyznaczone. Wypowiedzi Zorby na temat kobiet bardzo dobrze tłumaczą role społeczne w tamtych czasach, a naturalistyczny charakter powieści pokazuje ten świat bez zbędnych upiększeń, więc nie możemy tego oceniać naszą współczesną miarą. Musimy przyjąć za fakt to, że w taki, a nie inny sposób się wtedy traktowało kobiety - choć mi się to nie podoba, to i tak uważam, że nie ma się co z tym kłócić, bo takie po prostu były wtedy realia. Naprawdę warto sięgnąć po papierową wersję historii i się tym nie zrażać. To na pewno znacznie bardziej rozjaśni tę sprawę, niż moja wypowiedź :D

ocenił(a) film na 9
khedes_ona

W sumie masz rację, jednak pamiętaj, że facet facetowi nie równy. Zorba i jego kompan mieli klasę i serce i zasłużyli na taniec...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones