PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1288}
7,6 13 278
ocen
7,6 10 1 13278
6,9 8
ocen krytyków
Gandhi
powrót do forum filmu Gandhi

ale po jego oglądnięciu go całego uważam że nie jest to byle jaka biografia

ocenił(a) film na 8
StormS

Przynudzał, bo taką miał formę, ponadto to film z 1982 roku i w tamtych czasach sztuka filmowa nie była jeszcze tak rozwinięta. Ja zawsze jak oglądam stary film nastawiam się na to, że trochę będzie 'przynudzał'. To zupełnie naturalne.

W sumie największą zaletą reżysera jest to, że nie schrzanił tego filmu ale też - niestety - nie 'podkręcił' formą (to niezwykle trudno, jedynie wyśmienici reżyserzy to potrafią, tak aby nie raziło sztucznością), starał się raczej tak 'oschle' przedstawić życie Gandhie'go i dzięki temu film się broni po latach, bo pewnie jakby chciał podkręcić to nie starczyłoby mu talentu, podobnie jest z aktorami - najważniejsze że nie rażą złą grą aktorską, a główny bohater udźwignął trudną rolę, widać w nim godność (w przeciwieństwie do filmów o Janie Pawle II, wszystkie jakie widziałem tak rażą dosłownością i drętwym aktorstwem że się niedobrze robi). Takie filmy powinni puszczać na lekcji historii, bo film ma też duże walory historyczne - ja przynajmniej dowiedziałem się trochę o historii hinduskich Indii i mahometańskiego Pakistanu. Bardzo mądrze dialogi, takie wyciągnięte perełki z tego co pisał i mówił Gandhi. Zapisałem sobie nawet kilka:

1. "Walczyć aby coś zmienić a nie kogoś UKARAĆ, karanie zostawmy Bogu."
2. "Chcę zmienić ich mentalność a nie zabijać za ułomności, które wszyscy posiadamy."
3. "Stawiać opór - nie przemocą, która ich zapali do walki [agresja budzi agresje], a nieugiętością która otworzy im oczy.'
4. "Celem obywatelskiego nieposłuszeństwa jest sprowokowanie reakcji, będziemy ją prowokować aż ją uzyskamy albo zmienią prawa. Nie oni tu panują ale my. Hindusi i mahometanie muszą się zjednoczyć na zawsze."
5. "Pokojowe NIEPOSŁUSZEŃSTWO, bez przemocy."
6. "Sprytny argument, ale nie prowadzi do celu." [inteligentna riposta]
7. "Aby zdobyć niepodległość musimy być jej warci."
8. "Oko za oko i cały świat oślepnie"


----------
"- Napisano: <<jeśli ktoś uderzy Cię w prawy policzek nadstaw mu drugi>>. -Może to przenośnia?
- [Gandhi] Nie jestem pewny. Dużo o tym myślałem. Podejrzewam, że chodzi o to, żeby mieć odwagę przyjąć cios i kilka ciosów I NIE ODDAĆ ALE TAŻ NIE USTĄPIĆ. Wtedy coś w ludzkiej naturze sprawia, że nienawiść ustępuje szacunkowi. Chrystus to rozumiał, ja widziałem jak to działa. "

Inny przekład tekstu powyżej:
- "Jeśli cię nieprzyjaciel uderzy w prawy|policzek, nadstaw mu i drugi"?
- Te słowa zostały użyte metaforycznie. - Nie myślę, że nasz Pan...
- Nie jestem tego pewien. Myślałem nad tym dużo. Podejrzewam, że miał na myśli potrzebę okazania odwagi... do przyjęcia uderzenia, kilku uderzeń, tak, aby pokazać... że nie masz zamiaru oddać ciosu, ani że nie uciekniesz. Kiedy tak postąpisz odwołujesz się do ludzkiej natury,...powoduje to, że jego nienawiść słabnie a szacunek rośnie. Myślę, że Chrystus zrozumiał to i według mnie to skutkuje."


"Proszę abyście walczyli z ich agresją ale jej nie prowokowali. Nie będziemy zadawali ciosów. Będziemy je przyjmowali. WIDZĄC NASZE CIERPIENIE ZROZUMIEJĄ SWOJĄ NIESPRWIEDLIWOŚĆ. To będzie bolało jak każda walka ale nie możemy przegrac i nie przegramy. Mogą torturować moje ciało, łamać mi kości, nawet zabić, będą mieli moje zwłoki, ale nie będą mieli mojego posłuszeństwa."

" - Ale pan będzie przestrzegał prawa?
- [Gandhi] Istnieją prawa niesprawiedliwe, tak jak niesprawiedliwi ludzie.
- Jak mniejszość może walczyć z rządem i z imperium?
- [Gandhi] nawet jeśli mniejszość stanowi jeden człowiek, prawda pozostaje prawdą. "

[trochę patetycznie:]"Kiedy jestem w rozpaczy, przypominam sobie, że w historii świata zawsze zwyciężała droga prawdy i miłości. Zawsze pojawiali się tyrani i mordercy i przez jakiś czas wydawali się nie do pokonania. Jednak w końcu zawsze upadali. Myśl o tym. Zawsze."

"Kiedy machacie tymi|flagami i krzyczycie... wzmagacie STRACH w sercach swoich braci. To nie są Indie, których chcę. Przestańcie! Na miłość boską, przestańcie."

" - Naprawdę jedziesz do Pakistanu? Jesteś upartym człowiekiem.
- [Ghandhi] Po prostu chcę udowodnić. Hinduistom tutaj i muzułmanom tam, że jedyny diabeł na świecie to ten. tkwiący w naszych SERCACH. I właśnie to jest to miejsce, w którym powinniśmy toczyć bitwy."

[tolerancja religijna, ekumenizm] "w naszej świątyni, duchowny czytywał... z muzułmańskiego Koranu...i hinduskiej Gita, poruszając się od jednej do drugiej... jak gdyby nie miało znaczenia,|którą księgę się czyta... dopóki [pamięta się o Bogu] wielbi się Boga."

ufff trochę tego było:)




ocenił(a) film na 8
kyle_reese

Też zwróciłam uwagę na prawie wszystkie cytaty, które wypisałeś...

ocenił(a) film na 7
StormS

Bo to dobry film

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones