PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33100}
8,0 1 388
ocen
8,0 10 1 1388
Elmer Gantry
powrót do forum filmu Elmer Gantry

Dialogi i podjęty temat to najmocniejsze atuty tego filmu - handel religią ma się świetnie zwłaszcza wśród nowoczesnych odgałęzień chrześcijaństwa i jest to zjawisko, które w dużej mierze wyrasta właśnie z USA. Mnie w filmie raziła zbyt głośna i efekciarska oprawa - ileż można kadrować modlących się staruszków, śpiewy gospel czy w końcu uśmiechy młodego Lancatsera. Dwa razy wystarczy aby widz wiedział o co chodzi - obraz został nienaturalnie wydłużony i przegadany.

Ale i tak uważam że film godny uwagi - oto bowiem historia religijnych kaznodziejów która uświadamia nam że nie są oni wcale lepsi od popowych gwiazd - zależni od prasy, nastrojów społecznych i tanich sztuczek. Aż dziw bierze że to właśnie Amerykanie wymierzyli taki siarczysty policzek własnej mentalności i pseudo religijności.
Polecam

ocenił(a) film na 9
ariel27

Zawsze powtarzam że zagrożeniem dla ludzkości nigdy nie byli ateiści/agnostycy ani ludzie wierzący w Boga, czy będzie to Jahwe czy Allah nie ma znaczenia, lecz kryptoateiści, czyli ludzie którzy w ogóle w Boga nie wierzą lecz wykorzystują religię dla swoich egoistycznych interesów, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym.

ocenił(a) film na 8
ariel27

Ale jakby nie było, ci kaznodzieje wnoszą do religii coś nowego. Miałem okazję widzieć coś zbliżonego u Zielonoświątkowców i muszę przyznać, że mimo iż nie jestem zbyt religijny, to ludzi w to zaangażowanych jak najbardziej rozumiem. Oni naprawdę pomagają swoim wiernym. Niejednokrotnie ratując życie. Mojego znajomego wyciągnęli modlitwą tak "na pstyk" z poważnego alkoholizmu. Fakt, że został po tym uzdrowieniu fanatykiem. Ale kto na jego miejscu by nie został? Tam jest mnóstwo takich ludzi. Czy są oszukiwani? Myślę że nie są. Człowiek ma potężne zdolności, również uzdrowicielskie i będąc w odpowiednim stanie potrafi je wyzwolić. Czy robi to zatem człowiek czy Bóg? Myślę, że i jedno i drugie. Ale z religią bym tego nie mieszał, bo to co jest rzeczywistym Bogiem z religią raczej ma nie wiele wspólnego. Myślę że na pewnym etapie człowiek wyzbywa się tego "co dziecięce" i zaczyna widzieć jak takie procesy przebiegają.

ariel27

7 nie oznacza świetny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones