PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=716749}

Eksperymentator

Experimenter
6,4 5 372
oceny
6,4 10 1 5372
6,2 5
ocen krytyków
Eksperymentator
powrót do forum filmu Eksperymentator

Tylko dobry

ocenił(a) film na 7

Wartościowy film przypominający dokonania Stanleya Milgrama. Opowieść o tym, w jaki sposób wyzwala się w nas sadyzm i jak często ulegamy złym bodźcom, by skrzywdzić innych. Obraz byłby bardzo dobry, ale nie spodobała mi się konwencja - takie dość egocentryczne mędrkowanie, słonie w tle, dzikich węży zabrakło. Film - ostrzeżenie. Dla każdego człowieka. W każdych czasach. Jesteśmy marionetkami, ale - co wyraża narrator - mamy jednak swoją świadomość. W niej nadzieja na to, by nie powtarzać ludzkich okrucieństw. Choć one i tak wciąż się powtarzają.

ocenił(a) film na 6
JaCze

"nie spodobała mi się konwencja - takie dość egocentryczne mędrkowanie," - dokładnie tak, jakieś takie neurotyczne mędrkowanie, te durne ujęcia dr Miligrama, gdzie w tle jest głowa słonia itp. Brrr
Temat wartościowy ale wykonanie mogłoby być lepsze. Polecam film "Więzienny eksperyment" (2015) - mimo, że to rzemieślnicza robota filmowa (opisująca eksperyment dr Zimbardo), to jednak na dużo wyższym poziomie niż w filmie "Eksperymentator".
ps. Napisałem komentarz po przeczytaniu pierwszego Twojego zdania. Potem doczytałem cały i okazało się, że również Tobie słonie w tle przeszkadzały:).
ps2. Eksperyment i mowa o "marionetkach" czy "osobowości wykonawcy" z której możemy się wyzwolić, przypomina mi trochę Matrixa, gdzie Neo wyzwalał ludzi podłączonych do Matrixa. Przy czym tym matrixem tutaj jest "ludzka" (biologiczna) natura i trzeba się z niej wyzwolić by stać się człowiekiem.

ocenił(a) film na 6
kyle_reese

- by stać się człowiekiem samodzielnie myślącym i biorącym odpowiedzialność za SWOJE czyny, bez zrzucania winy na innych, bo "taki był rozkaz".

ocenił(a) film na 7
kyle_reese

Dzięki za polecenie, ale chyba mam dość takiej tematyki. Świadomości tego, że jednak mamy możliwości, ale w rzeczywistości jesteśmy dość beznadziejnymi i podłymi istotami.

ocenił(a) film na 6
JaCze

"chyba mam dość takiej tematyki" - zapewne psycholog powiedziałby na to: typowa reakcja obronna - wyparcie :)
"Świadomości tego, że jednak mamy możliwości, ale w rzeczywistości jesteśmy dość beznadziejnymi i podłymi istotami." - cóż, tyle o nas wiem ile nas sprawdzono. Jednak byli ludzie, którzy odmawiali kontynuacji eksperymentu i oni niosą nadzieje i nadają sens i smak życiu.

ocenił(a) film na 3
JaCze

Może jednak w 1 os. l.p.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones