PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34876}

Dziwolągi

Freaks
7,6 8 944
oceny
7,6 10 1 8944
7,3 15
ocen krytyków
Dziwolągi
powrót do forum filmu Dziwolągi

Cenzura to zbrodnia 

ocenił(a) film na 8

W filmie wprost niesamowicie brakuje wyciętych fragmentów, pomijając całe
zakończenie (w tym transformację Cleopatry w kobietę-kurczaka dokonaną przez
dziwolągów) - w pozostałych scenach cięcia także rzucają się w oczy. Widać, że brutalnie
poharatano całą taśmę.

Ten film w całości jest potrzebny światowej kinematografii - to historyczna, pierwsza tak
odważna próba wykorzystania przez reżysera tematu tabu.

Nie jesteśmy w stanie poczuć więzi, jaka łączy artystów cyrkowych. Solidarności tak
silnej, że bez wahania zdecydowali się stanąć w obronie przyjaciela i ukarać jego
oprawców.

Nie wiem jak bardzo krytycznie widzowie odnieśli się do oryginału, aczkolwiek można
było urządzać osobne pokazy wersji skróconej, a tę w całości pokazywać tylko śmiałkom,
którzy wyrazili na to zgodę.

Być może gdzieś, w jednej z wytwórni MGM, leży w sejfie taśma z nieocenzurowaną
wersją filmu. Być może też kiedyś będzie nam jeszcze dane ją zobaczyć.


Co do zmielonej przez cenzorów kopii, która jako jedyna jest dla nas dostępna, trochę
mało scen z Johnny'm Eckiem. Był to artysta bardzo wszechstronny, a bieganie na
rękach było tylko jednym z jego licznych talentów.

nezumi1

Cenzura jest zła pod każdą postacią. Obejrzę ten film na pewno nawet w wersji skróconej.

ocenił(a) film na 7
kamil_zawada1984

co do mitycznej sceny okaleczenia - po obejrzeniu filmu mam wrażenie, że nigdy nie było jej w filmie, a historie o jej wycięciu powstały po to, żeby narobić jeszcze więcej szumu. wydaje mi się, że przeskok od motywu 'frików' goniących Cleopatrę do sceny, w której jest pokazana po transformacji miał spotęgować efekt i pokazać jak to się z nią okrutnie rozprawiono bez pokazywania flaków. ju noł, zaskoczenie, szok i te sprawy :)

ocenił(a) film na 9
nezumi1

Też uważam, że cenzura tylko kaleczy filmy, a "Freaks" już na pewno. A co do sceny transformacji też myślę, że jej akurat mogło nigdy nie być, ale przyznam że bardzo chciałbym takową zobaczyć. W końcu film powstał na początku lat '30 ubiegłego wieku więc byłaby niesłychanie trudna do nakręcenia bez efektów. Ale w innych scenach cięcia są rzeczywiście, aż nadto rażące.

mattbuyek

Legendy głoszą że ta scena istniała zawsze mnie zastanawiało co się stało z Herkulesem bo nie ma go w przed ostatniej scenie widzimy tylko Kleopatrę dziewczynę kaczkę jak ktoś wie to napiszcie na dole.

ocenił(a) film na 8
venus_851

Herkules podobno został wykastrowany i śpiewał sopranem w ostatnich, usuniętych scenach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones