PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31335}

Dyktator

The Great Dictator
8,0 37 691
ocen
8,0 10 1 37691
8,5 27
ocen krytyków
Dyktator
powrót do forum filmu Dyktator

Film ewidentnie krystalizujący polityczne sympatie Chaplina, nie! to film przedstawiający obawy społeczeństw zachodnich tym co działo się w Europie. Chaplin użycza im tylko swoich ust do wykrzyczenia ich pokojowego manifestu i wyrażenia niepokoju który urósł w ich sercach. Finałowa przemowa mnie poruszyła, Charles w pełnym zapale wygłasza credo na którym opiera się cywilizacja nam współczesna, wyrosła niestety dopiero na doświadczeniach drugowojennych. W tym momencie film już mało go obchodzi jako artystyczna całość; korzystając z tego że stoi na scenie w centrum kadru MÓWI to co uważał za słuszne w imieniu eksterminowanego narodu i ludzkości w ogóle. Chaplin zyskał moją dozgonną sympatię i uznanie. Reżyser świetnie trafił w czas swoim obrazem, w dodatku zrobił to brawurowo i odważnie wyśmiewając upiornego dyktatora! Zadziwił mnie ten film. Mniej tu komedii, a więcej dramatu narodu żydowskiego i patologii władzy totalnej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones