PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31335}

Dyktator

The Great Dictator
8,0 37 682
oceny
8,0 10 1 37682
8,5 27
ocen krytyków
Dyktator
powrót do forum filmu Dyktator

Przyznam szczerze że filmu nie widziałem ale myślicie że oglądał go Adolf hitler :p bo jak tak ciekawe jaka była jego reakcja hehe

ninja_4

W którejś biografii A. Hitlera czytałem (nie jest to pewne, bo kawałek czasu temu to już było i nie pamiętam tytułu), że oglądał i nawet mu się podobał.

acidrain84

To nie dobrze że mu sie podobało bo wolałbym już wkur>>> hitlera .

ninja_4

Właśnie był w... Chciał nawet zabić Chaplina za to.

KLAssurbanipal

Pdobało mu się nie pier... głupot.

harry123_fw

Grzeczniej nie można? Gdy rozmawiasz w pracy, urzędzie czy nawet przy zakupach, a z kimś się nie zgadzasz to też mówisz w ten sposób? Gratuluję. Są różne domysły na ten temat. Stało się to legendą popkultury.

ocenił(a) film na 10
KLAssurbanipal

No ja też gdzieś czytałem że Hitler wydał za "Dyktatora" wyrok śmierci na Chaplina.

ocenił(a) film na 6
Sanderus

Po prostu uznawał go za Żyda.

ocenił(a) film na 10
RAC_79

A sam nim był w 1/4 bodajże.

ocenił(a) film na 6
Sanderus

Na każdego znalazłaby się teczka. Oficerom niemieckim (biorąc pod uwagę przyszłościowe szantaże w stosunku do Hitlera) każda możliwa skaza na autorytecie Austriaka była bardzo ważna. Przecież nie oszukujmy się, nie każdy tam ślepo wierzył w to co proponował Adolf. Zresztą jak wielu było żołnierzy żydowskiego pochodzenia, już nie wspominając o oficerach.

ocenił(a) film na 10
RAC_79

Podobno nawet sam Reinhard Heydrich był nie do końca "rasowy".

ocenił(a) film na 6
Sanderus

Oni tam wszyscy mieli "za uszami".

ocenił(a) film na 10
RAC_79

No i to bardzo.

Sanderus

Ja z kolei gdzieś kiedyś słyszałem, że planowali - w razie wygranej wojny - powiesić Chaplina na latarni.

KLAssurbanipal

Już grzeczniej nie można.

ninja_4

Podobno Chaplin miał pomysł, aby premierę filmu zrobić w Berlinie i zaprosić samego Hitlera, ale to nie wypaliło. Ówczesna wiedza na temat II WŚ i holocaustu w USA była marna, świadczą o tym chociażby takie fakty, że Chaplin chciał konsultować rolę Mussoliniego z samym Mussolinim (lepiej chyba dla samego Chaplina, że do tego nie doszło), oraz: Charlie po wojnie przyznał (kiedy większość tajemnic III Rzeszy została wyjawiona), że gdyby wiedział tak wiele na temat holocaustu przed kręceniem filmu, nigdy by nie doszło do jego utworzenia.

groznybambosz

Z tego co mi wiadomo, to Hitler widział ten film i tak mu się spodobał, że wydał wyrok śmierci na Chaplina!!!:)

silenthill4

Mój ojciec czytał, że Hitler stwierdził, iż osobiście powiesi Chaplina na suchej gałęzi;)

ocenił(a) film na 10
silenthill4

Zgadza się podobno Hitler widział film i wydał wyrok śmierci na Chaplina... Swoją drogą ciekawi mnie fakt, że film nakręcony został w 1940 roku, a jest scena, w której wniebowzięty Goering oświadcza z radością Hitlerowi, że wymyślili trujący gaz. W 1940 roku obozy jeszcze istniały tylko na terenie Niemiec i w tym wczesnym stadium truli spalinami - gaz cyklon x został odkryty i wprowadzony do użytku przez przypadek w późniejszych latach. Po za tym eksterminacja ludzi była utrzymywana w tajemnicy nawet przed niemieckim rządem, wiedzieli tylko najbardziej zaufani fanatycy, a po wojnie większość amerykanów nie wierzyła w istnienie obozów zagłady.

Pafcio79

Nie do końca rozumiem ale czy słyszałeś że już podczas I wojny światowej w działaniach zbrojnych używano na masową skalę np. gazu musztardowego? Przed wybuchem II wojny światowej w wielu krajach prowadzono szkolenia cywilów jak mają się zachować w razie ataku gazowego. Na szczęście z tego co mi wiadomo III Rzesza raczej nie używała gazu bojowego ( nie licząc eksperymentów i zastosowania w obozach zagłady ) Natomiast w filmie chodziło o to że wynaleźli nowy rodzaj śmiercionośnego gazu bojowego.

ocenił(a) film na 10
chrabo

Wydawało mi się że na filmie Goering powiedział do Hitlera, że wynaleźli trujący, a nie bojowy gaz.... mniejsza o to, tak czy inaczej Chaplin w filmie dogłębnie przeanalizował i świetnie sparodiował Hitlera i rządy III Rzeszy.

Pafcio79

możliwe bo film oglądałem parę lat temu ; ) "trujący, a nie bojowy gaz" nie znam się na broni militarnej ale w tym przypadku nie ma różnicy. A sam Chaplin genialnie sparodiował Hitlera i z tego powodu przez pewien czas unikał podroży do Europy bo Hitler miał wydać na niego wyrok śmierci a hitlerowskie tajne służby miały długie ręce...

chrabo

Jest różnica...

Suchodola

kolejny polaczek złapany...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
chrabo

Złapany na czym?

użytkownik usunięty
Pafcio79

Nie lubię kiedy ktoś wypowiada się na tematy o których nie ma pojęcia. Małe sprostowanie:
Cyklon B został wynaleziony w 1918 roku, notabene przez żyda. Nie było to stricte gaz - gazem był cyjanowodór, odkryty jeszcze wcześniej, to co nazywamy "Cyklonem B" to po prostu sposób jego przechowywania i wykorzystywania - granulki nasączone płynnym gazem w puszkach. Gaz był uwalniany po otworzeniu puszek, najczęściej tak to właśnie wyglądało - w "łaźniach" zbierano żydów pod pretekstem kąpieli, a przez otwory w suficie wrzucano do środka przebite puszki z Cyklonem B. Po krótkim czasie pomieszczenia wietrzono i usuwano zwłoki.

Co do wykorzystania gazów bojowych w trakcie II WŚ był on wykorzystywany na całkiem dużą skalę przez każdą ze stron, jednak ze względu na brak dobrej techniki używania nie był jakąś specjalnie śmiercionośną bronią.

Co do utrzymywania holocaustu w tajemnicy - bzdura, że brała w nim udział tylko garstka fanatyków. Przedsięwzięcie było ogromne i ogromna liczba ludzi brała w nim czynny udział - w większości zupełnie normalnych żołnierzy. Faktem jest, że wielu spośród wysoko postawionych członków NSDAP nie wiedziało o eksterminacji, ale wielu doskonale zdawało sobie sprawę co jest grane.

Natomiast co do wyroku śmierci na Chaplina - brak wiarygodnego źródła tych rewelacji. Osobiście nie chce mi się wierzyć, że Hitlerowi - bądź co bądź człowiekowi obdarzonemu sporym poczuciem humoru chciało się bawić w jakieś wyroki śmierci na komikach ze Stanów Zjednoczonych. Jak na moje mit i to dość naiwny.

ocenił(a) film na 9

Dobry komentarz. A co do wyroku śmierci na Chaplin-a to racja, Hitler taką decyzją tylko by się ośmieszył i to bardziej niż w filmie.
Zresztą jest pewne, że oglądał ten film dwa razy, więc raczej nie wywołał w nim jakiegoś wielkiego wstrętu czy nienawiści.
Ponadto przywódca III Rzeszy bardzo lubił amerykańskie kino, szczególnie zachwycił go King-Kong, Metropolis, Królewna Śnieżka i Myszka Miki. Inna ciekawostka - z aktorek najbardziej podziwiał Apolonię Chałupiec (pseudonim Pola Negri)

ocenił(a) film na 10
OmniModo

Metropolis to niemiecki film.

Pixihead

Zgadza się.

ocenił(a) film na 9
silenthill4

Tez to slyszalem wiec to moze byc prawda /oby/

groznybambosz

Holokaust taki jaki znamy dziś zaczął się w 1941, a film powstał w 1940 to jaką wiedzę na ten temat miano mieć? Może chodziło Ci o prześladowanie, agresywnyt antysemityzm, ale na pewno nie o holokaust.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Endl%C3%B6sung_der_Judenfrage

groznybambosz

Mussolini nie był wcale taki zły.

ninja_4

Adolf Hitler z pewnością widział film, gdyż zakazał go oglądać wszystkim obywatelom niemieckim.

ocenił(a) film na 10
Emily_L

Gdyby Hitler przeczytał i obejrzał wszystko czego zakazał, byłby z pewnością światłym człowiekiem :P Ale ten film akurat oglądał :/

ocenił(a) film na 7
anatra

kiedyś w telewizji był dokument o Chaplinie i Hitlerze. Jako ciekawostkę napiszę, że obaj panowie urodzili się w tym samym tygodniu. Z tego co pamiętam to Hitler obejrzał 2 razy "Dyktatora" ale czy mu się podobał to już nie było powiedziane. Za to wiadomo, że jednym z ulubionych filmów Hitlera był "King Kong"

ocenił(a) film na 10
zulombo

King Kong? To by się zgadzało - dominacja, siła, uczucie bycia niezrozumianym, wzbudzanie strachu i wyraz twarzy głównego bohatera mogły poruszać czuły punkt :)

anatra

Świetne podsumowanie :)

ninja_4

Hitler bardzo lubił twórczość Chaplina aż do 1940 kiedy został wydany do kin Dyktator i kiedy Adolf zobaczył swoją podobiznę - podobno chciał zabić Charlesa za tą rolę.

ninja_4

Dzisiaj miałam okazję oglądać program o tym filmie i rzeczywiście Chaplinowi zależało żeby film mial premierę w Berlinie. Pomysł nie wypalił a Hitler zakazał go w całej Europie. W 1945 roku podczas procesów norymberskich jeden że śledczych natrafił na listę filmów po które posłał Adolf. Film Chaplina znalazł się ns listach wielokrotnie. Tak więc możemy przypuszczać że film mu się podobał. Jako ciekawostkę dodam że w Belgradzie dokonano sabotażu zmieniając niemiecki film propagandowy na Dyktatora. Widownię stanowili esesmani i po jakiś 40 minutach seansu jeden widz wstał i zaczął strzelać do ekranu. Wszyscy natychmiast opuścili sale. Niestety nie wiem czy za to kogoś zastrzelono. Pewnie tak. Samych sabotazystow SS jednak nie złapali.

ocenił(a) film na 10
Emily_L

Może oglądał z czystego masochizmu?Czytałem że Hitler po obejrzeniu "Dyktatora" nazwał Chaplina swoim osobisty wrogiem.

LeoRex

W sensie, ze Hitlera podniecalo to jak Chaplin go poniża w tym filmie. Hm..Niewykluczone.

Emily_L

Gdzie obejrzałaś ten film? Chętnie bym też obejrzała, proszę o podanie źródła. :)

ntx

Widziałam w tv. Może spróbuj wrzucić w wyszukiwarkę. Chociaż w sumie od zamknięcia megavideo nie jest łatwo. Sprawdź na zalukaj może będzie.

ntx

Cześć. jest na nitro.to . Pozdrawiam. Sam obejrzę z dziką rozkoszą)

ninja_4

oglądałem już parę lat temu dokument o Hitlerze w którym był wątek więźnia będącego operatorem prywatnego kina Hitlera. Oglądał tam filmy przed cenzurą i po oglądnięci "Dyktatora" kazał sobie go wyświetlić ponownie następnego dnia jednak film został zakazany ;)

Erohoz

Powtórzę się: Gdzie obejrzałeś ten film? Chętnie bym też obejrzała, proszę o podanie źródła. :)

ntx

poszukam filmu bo nie pamiętam tytułu ;)

ninja_4

Hitler podziwiał Chaplina do czasu aż się dowiedział, że Chaplin ma żydowskie korzenie. Istnieje wiele analogii w obu biografiach. Jeden i drugi urodził się tego samego roku i miesiąca z różnicą zaledwie kilku dni. No i nie jest tajemnicą, że Hitler skopiował swój wąsik od Chaplina.

giovanna_filmweb

Problem w tym, że Chaplin nie miał żydowskich korzeni. I Hitler nienawidził go już przed Dyktatorem. Podobno dyktator powstał w ogóle dlatego, że Niemcy wydały książkę ze spisem Żydów i był tam też Chaplin z podpisem "wstrętny żydowski akrobata" i gdy się o tym dowiedział postanowił ośmieszyć Hitlera. Jeszcze przed wojną. Chaplin był ubóstwiany w Niemczech i to się bardzo Hitlerowi nie podobało z wiadomych względów, więc postanowiono, że ogłoszą, że Chaplin to Żyd. Niewiele to pomogło.

generalrobert

No i oczywiście Hitler oglądał ten film, a wiadomo to stąd, że odnaleziono dokumenty z zamówień filmów dla Führera i Dyktator był tam dwa razy. Hitler sobie sprowadzał różne filmy i podobno uwielbiał myszkę Miki. Gdybym był Hitlerem to bym mi się ten film nie spodobał. A na pewno nie cały. Te zabawne sceny to może tak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones