PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31892}

Doktor Żywago

Doctor Zhivago
7,4 16 227
ocen
7,4 10 1 16227
6,7 10
ocen krytyków
Doktor Żywago
powrót do forum filmu Doktor Żywago

7/10

ocenił(a) film na 7

Film, który w 66' otrzymał ponad 5 Oscarów (scenariusz, muzyka, scenografia, kostiumy, zdjęcia), spośród 10 kategorii, do których był nominowany, i 5 Złotych Globów. Stworzony został na podstawie nagrodzonej Noblem powieści Pasternaka. Znajduje się na 8 miejscu na liście największych hitów amerykańskiego box office i... nikt nic na jego temat nie wie. Nie wymądrzam się, bo i ja kojarzyłem tylko tytuł i nic więcej. Pewnie kwestia pokolenia. Teraz ogląda się terrorystów u amerykańskich "męczenników-bohaterów" na bliskim wschodzie, a nie upadek caratu i powstanie dyktatury komunistycznej w Rosji z początku XX wieku. W każdym razie Doktor Żywago opowiada o latach poprzedzających i będących następstwem obu rewolucji rosyjskich 1917 roku, których bezpośrednim świadkiem i w zasadzie uczestnikiem jest lekarz i poeta Jurij Żywago. W ciągu 3 godzin trwania przeplata się tam tyle wątków, że trzeba jednak być czujnym widzem aby czerpać przyjemność z oglądania tego filmu. Nie da się nawet pokrótce nakreślić scenariusza aby nie zniechęcić, zachować sens i przy okazji nie spoilerując filmu. Najważniejsze jednak to przetrwać pierwsze pół godziny pozwalające nam poznać bohaterów i wczuć się w symbolikę zarówno ich jak i świata przedstawionego. Odrobina wiedzy w temacie ówczesnej historii również okaże się przydatna w odbiorze. No i ten niepowtarzalny temat muzyczny :)

ocenił(a) film na 7
pachomir

- Są dwa rodzaje mężczyzn. Ten młodzieniec należy do tego pierwszego. Jest idealistą, jest czysty. Należy do ludzi, których świat niby podziwia, ale w rzeczywistości nimi gardzi. Tacy ludzie sprowadzają nieszczęście, zwłaszcza na kobiety. Rozumiesz?
- Nie.
- Myślę, że rozumiesz. Drugi rodzaj to mężczyźni, którzy nie bujają w obłokach. Nie są święci, ale żyją.

pachomir

Super to opisałeś. Możesz wyjaśnić wspomnianą symbolikę? :)

ocenił(a) film na 7
rockystallion

Pokrótce i trochę chaotycznie, bo na biegu. Mówiąc o symbolice miałem na myśli ogół symboli, alegorii i metafor. Długo szukać nie trzeba, bo choćby powyższy cytat dotyczący - jeszcze wtedy - Antipowa opisuje rewolucjonistów i rządzących. Skoro już mowa o Antipowie to jego przemiana w Strielnikowa również daje do myślenia. Wskazuje moim zdaniem na beznadzieję niesioną przez oba stany rzeczy. Gwałt na Larze - zastanawiam się nad tym odkąd obejrzałem film - na bank mniej pośrednio wskazuje na politykę. Może Lara jest Rosją? Masa zbiegów okoliczności, nieprawdopodobnych spotkań to na pewno też nie przypadek - musi symbolizować boga, i to w czasach gdy w zasadzie go być nie mogło, i nie było. Zresztą Żywago to męczennik jak Chrystus. Przeludnienie w jego domu symbolizuje ludzkie jednoczenie się w biedzie, jakkolwiek wrodzy wobec niego się nie stawali. Wrogość w biedzie nie jest też niczym dziwnym. Tory kolejowe, czy w ogóle kolej - symbol wszelkich nieszczęść i śmierci. W zasadzie można by siedzieć z otwartym notatnikiem i podczas trwania filmu co chwilę coś zapisywać...

pachomir

Dzięki wielkie! Szykuję się powoli do kolejnego obejrzenia tego filmu i na pewno chcę go jeszcze lepiej zrozumieć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones