PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10015514}

Dobrzy nieznajomi

All of Us Strangers
7,4 14 962
oceny
7,4 10 1 14962
7,3 41
ocen krytyków
Dobrzy nieznajomi
powrót do forum filmu Dobrzy nieznajomi

Jeśli uważasz, że jakikolwiek aspekt filmu został "wciśnięty na sile" pod presja aktualnych czasów, to ewidentnie masz jeszcze coś do przepracowania. Motyw homoseksualności bohaterów jest fundamentem do zrozumienia ich cierpienia, zrozumienia poczucia wykluczenia, którym film kipi od samego początku i na którym, moim zdaniem, w całości się opiera. Film nie miałby tego samego sensu gdyby bohaterami była para heteronormatywna.

Nie musisz należeć do społeczności lgbt+, żeby poczuć emocje z romantycznych i erotycznych scen miedzy dwoma mężczyznami, sam jestem na to żywym dowodem. Nie zostały one nakręcone, żeby cię szokować czy przypodobać komukolwiek. Zostały nakręcone, żeby zobrazować uczucia dwóch osób, właśnie tak, jak to robią od zawsze i wszędzie. Moja wizja idealistycznego świata, do którego naiwnie mam nadzieję, że dążymy, nie rozdziela miłości na podkategorie. Nie widzę tego filmu jako dramatu o miłości gejowskiej, widzę go jako przesmutną historie dwóch wykluczonych przez społeczeństwo jednostek, z którymi możesz się utożsamić z kompletnie innych powodów.

Skupiłem się wyłącznie na tym aspekcie, bo czytam dyskusję i widzę, że jeszcze długa droga przed nami, zanim zaczniemy się skupiać na tym, na czym powinniśmy w dziełach podobnych do tego.

Od siebie dodam, że nie płakałem tyle na filmie prawdopodobnie nigdy, aż trochę żałuję, że go widziałem, bo pewnie zostanie mi w głowie na długo i dalej będę smutny hahaha.

ocenił(a) film na 9
Pesto_Genovese

Chciałem edytować tytuł na mniej agresywny, ale filmweb nie pozwala ani na edycje, ani na usunięcie postu, tak więc przepraszam z góry. Bardzo głupia polityka.

ocenił(a) film na 10
Pesto_Genovese

Nie jest tytuł zbyt agresywny, nie ma co się patyczkować z putinowskimi trollami wiecznie anty LGBT.

ocenił(a) film na 7
Pesto_Genovese

Ale to Ty dzwonisz.

Pixihead

+1 :D Typ ostro przedawkował LPG i szuka atencji.

Pesto_Genovese

Niby nie rozdzielasz miłości na kategorie, nie widzisz tego filmu jako dramatu o miłości gejów, a jednak w swoim poście piszesz o tym, że film nie miałby sensu w przypadku pary hetero. Dodatkowo wyzywasz ludzi, którzy się z Twoimi wnioskami nie zgadzają od homofobów. WTF?

ocenił(a) film na 8
klomers

"film nie miałby sensu w przypadku pary hetero" --> "film nie miałby TEGO SAMEGO SENSU gdyby bohaterami była para heteronormatywna"

Pesto_Genovese

Do kogo ta przemowa była?! Ale dzięki za opis, bo z oficjalnego nie wynika że to geje, teraz wiem że nie pójdę na to sam, może z dziewczyną jak znajdę, wystarczy że w ciekawie zaczętym serialu netflixa Ciała bez sensu dali scenę homoseksualnego seksu, nie dziękuję, jeśli już to film z lesbijkami poproszę, jestem hetero. Ale na lesbijki sam też bym raczej nie poszedł bo na romanse nie chodzę samemu

ocenił(a) film na 9
GalaQXus

Była właśnie do ciebie. Powodzenia z dziewczyną, może ona coś zdziała. ;- )

GalaQXus

Zgadzam się

Pesto_Genovese

"Film nie miałby tego samego sensu gdyby bohaterami była para heteronormatywna" właśnie na tle obecnych czasów dojdzie do takiego paradoksu że wyjdzie na to że pary hetero nie cierpią ani nie można ukazać ich piękna emocji. Czytałeś Shakespeare? Ja się nie uważam za homofoba bo to źle określenie. Uważam że mowie co myślę i nie obrażam się na każdego komu ja bym się nie spodobał. I tak mi np przeszkadza wizualnie para facetów którzy się całują. Nie że są jacy są. Tylko mam prawo na wybór co mi się podoba a co nie. To tak jak by Ci nie smakowała zupa pomidorowa bo byś wymiotował po niej. Jesteś kulinarnie nietolerancyjny? Jeśli Tobie się film spodobał i wyniosłeś z tego emocje i dreszczyk podniecenia. To cieszę się. Może warto pójść w kierunku przeżyć na żywo ;)

Pesto_Genovese

"Nie musisz należeć do społeczności lgbt+, żeby poczuć emocje z romantycznych i erotycznych scen miedzy dwoma mężczyznami, sam jestem na to żywym dowodem."
Jesteś homo i tyle. Reszta przydługiej wypowiedzi to bezsensowna filozofia.

Pesto_Genovese

Dobrze, że wyjaśniłeś,iż jesteś heterofobem, już wiemy z jak chorym psychicznie pomiotem mamy doczynienia, jeszcze chciej aby mówić do ciebie jak do księżyca i będzie pełny obraz.

Pesto_Genovese

Hehe chłopie oglądaj sobie co tam chcesz.... wciskasz ludziom coś na siłę, coś o co nikt nie prosił - Dorośnij.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Pesto_Genovese

Jestem, no i? Każdy normalny człowiek powinien wiedzieć, że to nie jest normalne. Nie znaczy to, że ma się nie szanować kogoś z tego powodu.

ocenił(a) film na 9
cygiBC

Twoja twarz też nie jest normalna, co nie znaczy, że mamy Ciebie nie szanować - mniej więcej na tym poziomie jest Twój komentarz. 

cygiBC

używanie pojęć normalne nienormalne definiują prymitywny typ osobowości -co to w ogóle znaczy normalny lub nienormalny?w jakiej normie ma mieścić się coś lub ktoś normalny?co to do cholery znaczy?czy to jest normalne?iMyśl.

Pesto_Genovese

Efekt twojej opinii jest zupełnie odwrotny. Brzmi to jak reklama lewicowego simpa, w sumie smutne. Plus taki, że filmweb też jest lewicowy, tudzież prawda ich boli, także ten komentarz zniknie lada moment. Podłe czasy.

ocenił(a) film na 10
rjak

Filmweb nie jest lewicowy, to homofoby są średniowieczne.

Ffulla5667

a czy nie jest tak, że homofobia występuje dlatego, że ci homo publicznie obnoszą się z pokazywaniem tego, że są homo? czy hetero robią jakieś parady, trąbią na lewo na prawo, że facet bzyka laskę a laska, że bzyka faceta i w każdym miejscu podkreślają, że są hetero?

ocenił(a) film na 9
fajera

Nie, skądże, wcale nie trąbią. Wyjdź z domu może.

ocenił(a) film na 10
fajera

Ale to hetero obnaszą sie przecież przez cały rok. A homo tylko raz w roku.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Pesto_Genovese

Ale wykluczenia, gdzie, przez kogo? Sam Adam kilka razy w rozmowie z matką podkreśla, że teraz związki homoseksualne nie są nikogo niczym dziwnym, że nikogo to nie interesuje, że nie ma wykluczenia a on nie wstydzi się mówić o swojej orientacji (na ulicy).

Pesto_Genovese

Jedyną osobą która ma coś "ewidentnie do przepracowania" jesteś właśnie Ty.

Pesto_Genovese

Ok...Wyłozyłes używając mocnej terminologii i zazpominając, że poza homo, querr i innych współczesnych "wykluczanych" od X lat istnieją ludzie, żyjący w wykluczeniu, choć w żaden sposób nie leca na "modzie" na dany temat. Ludzie zyjący w nieładnie brzmiacym konkubinacie, osoby niepełnosprawne, niekoniecznie dysfunkcyjne, nawet tacy introwertycy bywają wykluczeni w miejscach pracy tylko dlatego, że nikt nawet nie ma ochoty ich spróbowac rozumieć, bo łatwiej jest nazwać dziwakiem i po prostu wykluczyć...Tak więc...Dla mnie taki film to nadal smieciowa produkcja oparta na aktualnie nośnym temacie. Niestety porusza temat dotyczący niewielkiego procentu ogółu, nawet w ujęciu tych, których wymeiniłem zamiast ho,o i querr...

Pesto_Genovese

Filmu jeszcze nie widziałem, z chęcią zobaczę. Jednak nie znoszę słowa homofobia, bo jest ono nieprawidłowe. Poprawny termin to homoawersja.
 Fobia – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie.

zonk_2

Podoba mi się arbitralne stwierdzenie z tego tematu - coś jak w tym starym dowcipie - " nie masz akwarium? To jesteś pedałem!";) I kit tam z cudzymi odczuciami estetycznymi.

junior303

A co do filmu - bardzo fajny, miałem wrażenie, że musnął pewne struny. I stawia pewne zagadnienia w kontekście znacznie szerszym i bogatszym, niż orientacja głównego bohatera. Także co dla autora wątku jest fundamentem dla mnie jest co najwyżej jednym z aspektów tej opowieści.

zonk_2

Homoawersja - dobre, warto wypromować.

Pesto_Genovese

film jest po prostu zly.....pretensjonalny, banalny, glupiutki

ocenił(a) film na 6
Pesto_Genovese

Sceny seksu były za pikantne, nie pasowało mi to do stonowanego takiego trochę melancholijnego klimatu filmu. Sam wątek był ok chociaż liczyłem że pójdzie w stronę życia rodzinnego, niemożności wychowywania dzieci czy coś ten deseń a w sumie olał sprawę. Widzenie wszędzie rosyjskich trolli na filmwebie brzmi jak coś z czym należało by się udać do psychiatry.

BestiaAmeba

I to mnie trochę odstręcza, jeżeli faktycznie te sceny są zbyt mocne. Wybierając się na "Tajemnicę Brokeback Mountain" wiedziałem kim są bohaterowie filmu ale film był wspaniały a wątek erotyczny nie był podbijany długimi ujęciami. Po prostu unikam zbyt mocno przedstawianej dosłowności. Z kolei parę dni temu widziałem Andrew Scotta w NT Live "Wanya", monodramie na podstawie "Wujaszka Wani" Czechowa; nieprawdopodobna rola, genialna. I mam dylemat.

Treh

może czas określić nowy gatunek, czyli filmy queer tak jak mamy gatunkowe kino wojenne i od razu wiadomo czego dotyczy film i nikt kto nie chce nie będzie zaskoczony tym co widzi na ekranie...filmu nie oceniam, bo odpadłem w połowie, raz zbyt mocne sceny zbliżeń, dwa film jak dla mnie zbyt snuje się i trzy motyw z rodzicami jest wydumany i nastawiony na podbicie emocji, co osobiście uznałem za tani i niewiarygodny chwyt na całą jego konstrukcję...wszyscy mamy jakieś traumy z rodzicami, choć nie rozumiem dlaczego dorosły facet, który stracił rodziców w dzieciństwie, gdzie kwestia jego seksualności nie miała znaczenia, tak bardzo się fiksuje właśnie na tym kiedy może z nimi pogadać...poza tym przykro to mówić, ale po tylu latach nieobecności w czyimś życiu nie ma już realnej więzi, pozostaje jedynie sentyment...ale może zostało to jakoś fantastycznie spięte na końcu filmu czego już nie doczekałem...

ocenił(a) film na 8
Pesto_Genovese

Ehh...wiem co chciałeś przekazać :) Jak widać w komentarzach jeszcze dużo wody musi upłynąć...
Jasne pary hetero też mają swoje problemy. Tylko podstawą akurat tego filmu jest przeczywająca samotność, wykluczenie które jest częste dla osób lgb (oczywiście nie zawsze). Ale tak, nawet jak się ma to szczęście i rodzina przyjmie to w miarę ok do wiadomości to i tak często jest się tym ,,gorszym".  Do tego w społeczeńśtwie, gdzie jest lepiej ale nie można na pewno nazwać tego, że jest pełna tolerancja, często się te braki odczuwa. A jedyną rzeczą, która nie była potrzebna w tym filmie był epizod z narkotykami, bo i tak o środowisku lgbt jest wystarczająco stereotypów, a z drugiej strony w którym filmie teraz nie ma takich elementów :) 

ocenił(a) film na 10
Pesto_Genovese

❤️❤️❤️ nic dodać nic ująć. Odebrałam film dokładnie tak samo.

ocenił(a) film na 7
Pesto_Genovese

Mam takie same odczucia. Mega płakałam i czuję wewnętrzny smutek po tym filmie. Ale też cieszę się, że film może mnie tak dotknąć i że mam w sobie tę wrażliwość, której niestety wielu osobom brakuje...

Pesto_Genovese

Sam masz dużo do przepracowania. Wyzywasz od homofobów, szukasz atencji, a potem pierwszy będziesz krzyczał o tolerancji. Tak, ona ciebie również obowiązuje infantylny człowieku.

Pesto_Genovese

Nie wiem, czy sceny seksu między oboma panami zostały wciśnięte na siłę do filmu pod presją czasôw, jednak uważam, że nie musiały być pokazywane z taką intensywnością, bo we mnie wywołują niesmak i zażenowanie. Nie żebym miał coś przeciwko osobom nieheteronormatywnym, ale takie sceny raczej kłócą się z moją estetyką. Abstrahując od całej tej otoczki to jednak obejrzałem bardzo dobry film, nie z gatunku tych wesołych i pozytywnie nastrajających, traktujący o samotności, melancholijny i niespieszny. Bardzo cenię sobie takie kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones