PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10015514}

Dobrzy nieznajomi

All of Us Strangers
7,4 14 962
oceny
7,4 10 1 14962
7,3 41
ocen krytyków
Dobrzy nieznajomi
powrót do forum filmu Dobrzy nieznajomi

Blok to czyściec

ocenił(a) film na 8

Film wzruszający, fantastycznie zagrany, zwłaszcza przez Andrew Scotta skłania do refleksji oraz myślenia również w trakcie filmu. To film, którego z pewnością nie da się jednoznacznie zinterpretować.

Według mnie, scena na początku filmu z pożarem oraz alarmem, świadczyć o tym mogą słowa Adama, który mówi że alarm kiedyś może okazać się prawdziwy, nie reagując na faktyczne zagrożenie.
Ich blok to coś w rodzaju czyśćca, gdzie została „wygnana” społeczność queer. Ogromny blok, w którym mieszka tylko Adam i Harry może symbolizować nietolerancję społeczeństwa w stosunku do osób innej orientacji oraz ich wyizolowanie (nawet po śmierci). Przyczyny śmierci bohaterów stanowią także dwa ówczesne problemy, które wtedy głównie dotykały społeczność queer - Adam reprezentuje ofiarę AIDS - ciągła gorączka oraz jego obawa przed niezabezpieczoną bliskością, a Harry izolację osób innej orientacji, którego pokonała samotność oraz uzależnienie.

Pomimo że film na pierwszy rzut oka może wskazywać że to film skupiający się na relacji męsko-męskiej, jest to przede wszystkim film o relacji z rodzicami, bliskimi, nieznajomymi oraz samym sobą. Postacie w filmie są od siebie znacznie różne i prezentują różne modele postaci, które możemy spotkać w społeczeństwie - ich motywy, obawy oraz uczucia.
Bliskość, szczerość oraz troska o innych stanowi podstawę zamknięcia rozdziałów, a także odnalezienia spokoju przez postacie w filmie. Rodzice, którzy widzą że syn ma kogoś na kim może polegać, oraz Adam i Harry, którzy dzięki sobie i swojej trosce odnaleźli spokój.

Chętnie poczytam Wasze interpretacje na ten film. myślę, także ze że obejrzenie go po raz drugi dałoby także inne spojrzenie na fabułę.

justfra

Przyczyny śmierci bohaterów? Jakich bohaterów? Chyba bohatera. Skąd pomysł, że Adam reprezentuje ofiarę AIDS?

ocenił(a) film na 8
patrice_filmweb

Przecież dokładnie wytłumaczyłam wyżej moja interpretacje. Bohaterami nazwałam Adama i Harrego, an Adam reprezentuje ofiarę AIDS ze względu iz występowała u niego ciągła gorączka oraz wspominał także o obawie przed niezabezpieczoną bliskością.

ocenił(a) film na 8
justfra

Jako argument za chorobą dodałabym jeszcze scenę w pociągu, kiedy Adam ma atak kaszlu i wygląda jakby miał zwymiotować.

Czy blok to czyściec? Czy finalnie niebo skrojone pod dwóch bohaterów? Bo na końcu wydaje się jakby rozpoczynali jednak związek i jakby wszystko zmierzało do dobrego "życia".

ocenił(a) film na 10
patrice_filmweb

a skąd pomysł że nie? to interpretacja autora/autorki wątku. też uważam, że ta ciągła gorączka może symbolizować aids. nie wiadomo co do końca jest prawdą, a co nie. również dobrze to Adam może być w czyśćcu czyli umarł. rozmowa z matką na temat hiv/aids to duża część ich pośmiertnej relacji. stąd pomysł.

ocenił(a) film na 8
justfra

Ciekawa interpretacja. Moim zdaniem to film o depresji Adama, blok to po prostu symbol tego jak izoluje się od wszystkich. Pewnie chciałby nawiązać jakieś relacje ale zamiast tego wyobraża je sobie bo tak po prostu jest bezpieczniej. Dla mnie jest to bardzo prawdziwy obraz przeżywania depresji. Bardzo smutny film.

ocenił(a) film na 10
justfra

Nie myślicie że odkrycie Harrego rodziców Adama przez szybkę , może oznaczać coś w rodzaju obnażenia Adama ? Takiego pełnego zaufania, pozwolenia wejścia do swojej głowy i Harry tego nie dźwiga , ucieka ?

ocenił(a) film na 7
MichalSkrzekowski

Nie myślę, że Harry tego nie dźwiga, przecież też był już martwy wtedy. Moim zdaniem ucieka żeby się nie identyfikować ze zmarłymi, wypiera, że nie żyje, a z drugiej strony sam mówi do Adama, że jego rodzice nie żyją

ocenił(a) film na 7
MichalSkrzekowski

Nie myślę, że Harry tego nie dźwiga, przecież też był już martwy wtedy. Moim zdaniem ucieka żeby się nie identyfikować ze zmarłymi, wypiera, że nie żyje, a z drugiej strony sam mówi do Adama, że jego rodzice nie żyją

ocenił(a) film na 9
justfra

Tytuł wątku trochę spoileruje - do takich wniosków fajnie jak by każdy miał okazję dojść sam po seansie

ocenił(a) film na 8
justfra

Ciekawa interpretacja, choć trzeba pamiętać, że film powstał w oparciu o opowiadanie z 1974 roku i tam chodziło o to, że postępująca choroba była skutkiem tego, że kontakt z duchami (bodajże była to para, która przypominała mu jego rodziców, nie było chyba wprost podane, że to jego rodzice) odbierał mu energię i wywoływał właśnie takie objawy. W filmie faktycznie zostało to lekko pominięte i wątek się przewija, ale nie jest wyjaśniony - niemniej im dłużej Adam spotyka się z rodzicami tym bardziej jest chory, dlatego podejrzewam, że reżyser przyjął podobne założenie jak w pierwowzorze :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones