PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4886}
7,1 1 468
ocen
7,1 10 1 1468
Dark Harbor
powrót do forum filmu Dark Harbor

Reżyser skonstruował film w taki sposób, aby zachęcić widzów do ponownego obejrzenia. W tym
celu umieścił w filmie co kilka minut różne wskazówki dla widza, których właściwie nie sposób
dostrzec przy pierwszym obejrzeniu filmu, ale kiedy widzimy film kolejny razem objawia się przed
naszymi oczami cała prawda o tym co ma miejsce.

Zebrałam w całość wszystkie wskazówki dostrzeżone wspólnie przez widzów IMDb:

Pierwsza scena kiedy jadą drogą i on uparcie nalega aby żona patrzyła na drogę i aby to ona
zauważyła młodego człowieka na drodze a on mógł udawać niechęć do zatrzymania się nie
wzbudzając podejrzeń, w pewnym momencie zwalnia i zaczyna trąbić (udając że upomina żonę)
co jest znakiem dla wspólnika, że nadjeżdżają.

Scena rano w kuchni, tuż zanim Alexis schodzi na dół, widać swobodne zachowanie obu
mężczyzn, sztuczka z papierosem (widz ma sobie zakodować w jaki sposób grzyby zostaną
podmienione), David szybko odsuwa się od Normana kiedy Alexis schodzi na dół.

Kiedy David woła z kuchni "Kochanie!" Norman reaguje pierwszy i szybko się reflektuje
opuszczając głowę.

To David zaniósł koc śpiącemu Normanowi, żeby go okryć.

Norman nalewa kawę dla Alexis i Davida, pyta się Alexis czy słodzi, natomiast Davidowi podaje
kawę z cukrem automatycznie, nie musi się go pytać, bo wie jaką pije.

Przy śniadaniu Alexis pyta Normana czy był kiedyś zakochany. On z uśmiechem odpowiada "Nie,
w żadnym znaczeniu tego słowa" po czym ukradkiem podnosi przepraszający wzrok na Davida,
widzimy jeszcze urażoną twarz Davida.

Kiedy w dniu planowanego morderstwa Norman i Alexis zostają sami, spędzają razem
popołudnie, przez chwilę kiedy Alexis na huśtawce śmieje się jak szalona widzimy znudzoną
minę Normana. Potem ma miejsce dziwna scena, kiedy Alexis nakłada mu blond perukę a on
się jednak trochę zapomina, zapewne pod wpływem wypitego alkoholu i zaczyna śpiewać Happy
Birthday a'la Marylin Monroe, jest to na maksa przegięte i Alexis ma mocno dziwną minę. Potem
widzimy Normana jak siedzi na ławce z ponurą miną, myśląc zapewne, ze spieprzył sprawę.
Najlepsze jednak, że podczas próby uwiedzenia w lesie widzimy bardzo wyraźnie jak Norman
podmienia grzyby, najpierw grzyb z białą blaszką zostaje zamieniony na ten z purpurową blaszką,
co kamera pokazuje i Norman zbliża trującego grzyba do ust Alexis.

David wraca do domu przekonany, że żona nie żyje. Na jej widok jest w szoku i próbuje to
zamarkować udając zatrucie pokarmowe. Siada załamany przy palenisku, wysyła żonę do
kuchni, kiedy zostają sami David podnosi głowę patrząc na Normana wzrokiem mówiącym "Co
jest do cholery grane?". Norman wyjaśnia ponuro "Masz bardzo lojalną żonę".

Alexis proponuje odwołanie kolacji, na co David odpowiada "Ona ma rację, przełóżmy to"(daje
do zrozumienia Normanowi, że chyba trzeba akcję na razie odwołać). Norman odpowiada, że
jednak chciałby podjąć wyzwanie.

Obaj opuszczają wyspę, David rzekomo odwozi Normana na prom, w rzeczywistości planują
dalsze posunięcia.

Przemowa Davida o miłości kiedy patrzy na Normana, wiemy już że nie dotyczy ona żony.
Dowiadujemy się przy okazji, że obaj kochają nie tylko pieniądze, ale również siebie nawzajem, a
zamordowanie żony ma tu też znaczenie symboliczne "Zrobiliśmy to razem, wybraliśmy siebie
ponad wszystkich innych".

Rano Norman informuje Davida, ze telefony działają, dalej domyślamy się że kabel został po
prostu przez nich przecięty. David zaczyna nerwowo wypytywać żonę czy do kogoś dzwoniła
(ciężko byłoby uwierzyć potem w jej samobójstwo, gdyby dzwoniła wesoła do ludzi i umawiała
się z nimi na spotkania).
Następnie David staje na głowie aby wyglądać i zachowywać się odpychająco, pchnąć Alexis w
ramiona Normana, aby w końcu zjadła te cholerne grzyby. Porównuje małżeństwo z nią do
zamknięcia się w trumnie, o czym wiedział już w dniu ślubu, ale sam siebie oszukiwał (klasyczne
wyznanie kryptohomo).
Potem jest cała akcja z nibybójką, bieganiem i skierowaniem Alexis do lasu gdzie rosną te
grzyby.
Morderstwo, pogrzeb, mroźna zima, Daryl Dixon i Hans Gruber już razem i nie muszą pracować
do końca życia. The End.

Vvenea

Z pierwszym zdaniem zgadzam się całkowicie. Poza tym dzięki wielkie za wszystkie szczegóły których ja nie zauważyłam (plus ta malinka)... Jak dla mnie film ćwiczeniowy dla policjantów. Poza tym piękne malarskie widoki, ale Rickman taki sobie. Ogólnie film bardzo ponury - oraz amoralny.

Vvenea

W scenie w kuchni, gdy Młody jest bez koszulki - David ściąga obrączkę, a dosłownie chwilę wcześniej wygląda, jakby usilnie pilnował się przed zdradzeniem, jak na niego wpłynęła goła klata Normana. Odniosłam wrażenie, że w tym momencie obrączka go uwiera, więc ją ściąga, rozciera palce. Do tego dochodzą oczywiście emocje związane ze zbliżającym się "zwieńczeniem" planu. Podoba mi się taki rozwój akcji - ciągłe oczekiwanie, aż coś się stanie, aż tu nagle... nic. A potem zderzenie z rzeczywistością. Muzyka też dobra.

ocenił(a) film na 2
Vvenea

Daryl Dixon!!!!!
Hahahahaha!!!!!
Nawet nie wyglada jak on no ale coz
Nie lubie tego filmu ale te dwie postacie Norma sie roznia.
Wole zdziczalego kusznika niz jakiegos dziwolaga :p

Pawelczak123

w 98 nikt nie znał tego Normana

ocenił(a) film na 2
domcia14

No akurat nikt go nie znal :)
A teraz....to co innego :3

ocenił(a) film na 6
Vvenea

Dziękuję Ci za napisanie tego tematu. Wszystkie te wskazówki, na które byłam kompletnie ślepa przez cały film, podnoszą moją ocenę.

ocenił(a) film na 6
sylwia2010r

Poza tym to kupił dwa homary bo myślał, że żona już nie będzie żyć hahaha

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones