PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10034787}

Dama

Damsel
5,5 13 581
ocen
5,5 10 1 13581
4,3 6
ocen krytyków
Dama
powrót do forum filmu Dama

Zabrakło karła

ocenił(a) film na 2

Do szczęścia i pełni poprawności politycznej zabrakło w tym gniocie tylko karła albinosa-hermafrodyty

ocenił(a) film na 5
jarus_85

Straszne, niezależna kobieta i czarni. W ciasnej polskiej glowie się nie mieści.

ibs11

W Nowym Yorku to najzupełniej normalne, ale w feudalnym europejskim państwie? Niby skąd ci Murzyni i to jeszcze na wysokich dworskich posadach.

ocenił(a) film na 5
phoebe_Freja

To jest baśń i tak należy ten film odczytywać.

ocenił(a) film na 6
ibs11

Osobiście wolę jak w takich osadzonych w średniowiecznej scenerii filmach się trzymamy jakiegoś kanonu. Dużo bardziej odpowiadałoby mi gdyby np. bogate królestwo było czarnoskóre a biedne nordyckie. Taki misz masz ala Bridgertonowie, mnie osobiście kłuje w oczy. Poza tym jakiejś poprawności to się nie doszukałem. Nie pierwsza to pannica Rambo, w Lotrze też była i to nawet księżniczką.

ocenił(a) film na 5
Emgiem

Co jest kanonem.w bajce?

ibs11

Tu nie chodzi o "kanon bajki", bo ten film raczej aspiruje to młodzieżowego fantasy. To nie jest film dla dzieci, bo ja bym go swojej 7-latce nie puścił ze względu na pewną brutalność. Ja rozumiem, że można trochę podkoloryzować historię, ale jednak ta czarna macocha trochę kłuje oczy (i nie tylko ona). Jeśli jest odwołanie do czasów średniowiecza, to choć trochę przydałoby się urealnić historię, zamiast robić papkę z mózgu młodzieży, gdzie dorośli pokiwają tylko dobrotliwie głowami. Spójrz na czarne elfy we "Wiedżminie" - no są jakieś granice jednak. Poza tym te nowoczesne makijaże młodych książątek i dam dworu też nie wyglądają za fajnie. Oczywiście pokrzywdzonymi w tej opowieści są kobiety, a faceci to słabeusze, tchórze albo zdrajcy (patrz książę, król czy ojciec głównej bohaterki). Ja nie mam nic przeciwko heroinom, ale nie wciskajmy ballshitu, że całą męska płeć to chuje, a tylko kobiety potrafią być mądre i silne. No razi to jak cholera..
To rzekłszy wystawiłem ocenę 6/10:) Ano wystawiłem, bo pomimo wciskaniu pewnego crapu byłem w stanie dobrze się bawić podczas seansu. To nie jest ambitne kino, to nie jest mądre kino (no jakieś pozytywne rzeczy można z filmu wyciągnąć..), to nie jest kino realistyczne i tak naprawdę sam nie wiem co to jest (choć wiem do czego aspiruje), ale dojrzały widz, przy odrobinie wyrozumiałości jest w stanie czerpać przyjemność płynącą z oglądania filmu wybaczając temu obrazowi pewne uproszczenia i wtrącenia poprawności czy filozofii woke;-P

ocenił(a) film na 3
ibs11

W afryce się kocą na potęgę i ściągają ich tony co roku statkami , więc to będzie kwestia czasu , gdy w historycznych filmach będzie pół na pół. Dziś baśń za kilka dekad każdy "historyczny" film. W końcu nasza kultura będzie ich, więc te są zabiegi na przyszłość. Nie o żadną wartość artystyczną im chodzi. Europa będzie bajzlem jak usa.

ocenił(a) film na 5
Wolfman_PL

Gdyby babcia miała wąsy....

ocenił(a) film na 3
ibs11

dzis to nie problem i sa babcie z wasami

ocenił(a) film na 6
jarus_85

Niestety ludzie mają sprane mózgi i uznają to za w pełnie normalne. Nie dostrzegają , że Twórcy zostali pozbawieni wolności artystycznej. Chcesz dostać Oskara upewnij się, że zatrudnisz ludzi nie przez ich umiejętności a pochodzenie.

ocenił(a) film na 5
jarus_85

A to stwierdzasz po czym? Bo w KSIĄŻCE nie było żadnych karłów XDDD

ocenił(a) film na 5
jarus_85

Lepsze jest to, że księżniczka na początku filmu rąbie drewno. Pamietajcie drogie kobiety, tylko męskie zajęcia są ważne i musicie udawać mężczyzn żeby was ktoś szanował

jarus_85

I twojej starej na dokładkę.

ocenił(a) film na 5
jarus_85

Prychłem. Czego się szanowny widzu spodziewałeś po produkcji netflixa? Tak naprawdę jeszcze sporo mogli tutaj wrzucić, ale miał to być film dla 13+ więc powstrzymali się pewnie.

jarus_85

Dlaczego świat fantasy nie może być dla każdego? Tylko w naszej percepcji jest to wzorowane na średniowiecznej Europie, równie dobrze może to być inna planeta.

lil_heresy

bo fantasy osadzone w klimacie/stylu europejskim powinno tak wygladac. alladyn to fantasy w stylu i klimacie bliskiego wschodu, mulan to ekranizacja chinskiej legendy. mowi ci to cos czy trzeba zbudowac wiecej przykladów?

oczywiscie ta historia z filmu nie jest "klasykiem" jak alladyn czy mulan, ale jesli osadzasz cos w pewnej konwencji to zadbajmy by sie tego trzymać.

samo slowo fantasy nie powinno byc słowem wytrychem dla kazdego pomyslu, kazdej niedbalosci czy niekonfekwencji stylistycznej czy tez fabularnej.

jarus_85

Czekaj czekaj nie było wątku homo...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones