PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=477935}

Długi weekend

Long Weekend
5,0 3 939
ocen
5,0 10 1 3939
Długi weekend
powrót do forum filmu Długi weekend

Nie oglądałem tego filmu od początku, ale zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. To jeden z tych horrorów, które można policzyć na palcach jednej ręki, których "straszność" opiera się na przemyślanej fabule, a nie na wyskakiwaniu z za szafy krzywych mord. Dzika natura, śmierć i zamordowanie nienarodzonego dziecka - świetne połączenie, a przekaz jest dość prosty - największa zbrodnia przeciw naturze, jaką jest zabicie własnego dziecka, doprowadziła do zemsty tejże natury. Warto jednak podkreślić, że dzika natura nie ma wcale decydującego wpływu na losy bohaterów, ma go natomiast ich własna głupota i nieodpowiedzialność, zwłaszcza męża głównej bohaterki. Generalnie "Długi weekend" można potraktować jako charakterystykę współczesnego człowieka Zachodu - zdegenerowanego egoisty. Ta pełzająca krowa morska przypomina mi agonię (straszną, powolną i karykaturalną) kultury zachodniej, opartej na nieograniczonym konsumpcjonizmie, egoizmie i głupocie.
Wystarczyło tak naprawdę wykorzystać motywy, które wzbudzają od zawsze jakiś pierwotny strach w człowieku - czyli noc, dziką zwierzynę, siły natury i las - żeby stworzyć budzący grozę film. Obyło się bez wywołujących śmiech straszydeł, które nagle wyskakują z ciemności, gdy przysypiamy.
PS: warto dodać, że przyroda pełni tutaj rolę greckiej Konieczności - sprzeciwienie się wobec praw natury, powoduje nieuchronną katastrofę; bez względu na to, jak się starasz, fatum, które nad tobą ciąży i tak wypełni Konieczność.

Adrianos7

zasnęłam na nim! bardzo żałuję ... :(

ocenił(a) film na 9
Adrianos7

ciesze sie, ze sa jeszcze ludzie ktorzy rozumieja ten film bo juz go tutaj kilkakrotnie bronilem przed bezsensownymi komentarzami ludzi ktorzy oceniaja nie wiedzac o co chodzi :)

Adrianos7

Popieram założyciela wątku wątku w całej rozciągłości. Wiele osób niestety nie dostrzega symboliku filmu i za wszelką cenę próbuje w sposób logiczny rozwikłać niektóre celowe niedopowiedzenia zamiast skupić się na poruszającym, zmuszającym do myślenia przekazie.

Inesita

Jak się zakończył bo nie dotrwałem do końca,oglądałem do moment jak Clara powiedziała Piterowi że jego psa zakopała

ocenił(a) film na 5
janosik_filmaniak

SPOJLER==============SPOJLER=============================SPOJLER===========
Psa nie zakopała.Powiedziała tak,żeby go szukał sam i ona odjechała.W nocy widzimy,że ona próbuje wrócić do niego,ale ciągle kręci się w kółko.Potem uderza autem w ptaka i wysiada.Rankiem jej mąż budzi się,a ta krowa morska jest przy nim,przy obozowisku.Ucieka z psem i znajduje puste auto,a potem martwą żonę.Przerażony trafia na szosę.Nadjeżdża ciężarówka i jakaś ptaszyna zasłania kierowcy widok.Mąż wpada pod samochód i ginie.KONIEC

wazka16

dzięki

Adrianos7

Rzeczywiście, ekologiczne przesłanie filmu - WIEEELKI PLUS. Co prawda nasuwa się kilka pytań, na które trudno odpowiedzieć, jednak w filmie najlepsze jest to, że tych dwoje na początku niszczy wszystko wokół jak ostatnie freony ( tzn. śmiecą, strzelają do zwierząt, rozbijają ptakom jajka.XD itd), wkurzając co poniektórych widzów swoim - najłagodniej ujmując - aroganckim zachowaniem wobec natury, lecz potem zostaje im za to wymierzona należyta kara , tj. kara śmierci. XD Chociaż horrory raczej rzadko wywołują u widza uczucie katharsis na koniec seansu, ,,Długi weekend'' zapewnia takie uczucie skutecznie :):). Zaś scena na koniec - z tą ciężarówką - THE BEST !!!!!!!!

ocenił(a) film na 9
Adrianos7

Zgadzam się, że film jest ciekawy i pełen symboli, których nie każdy jest się w stanie doszukać i stąd taka niska ocena. Jeden z lepszych w swoim gatunku. Wart zobaczenia przez osoby, które nie szukają horroru, w którym trup ściele się gęsto, a szukają za to filmu z drugim dnem. Do tego przepiękna sceneria. Film oceniam na 9/10.

ocenił(a) film na 5
dziamdziam20

Jak dobrze, że trafiłam na wątek Adrianosa i odpowiedzi do niego, bo tak czytam i czytam te starsze komentarze na forum, i już się wystraszyłam, że nikt nie załapał, co jest prawdziwym przesłaniem tego filmu. (Ufff, ulżyło mi, bo już myślałam, że tą całą symbolikę dotyczącą aborcji to sobie zmyśliłam....)Większość widzów skupia się na zupełnie nieistotnych rzeczach, aż mam się ochotę postukać w głowę, a nie wydaje mi się, żeby przekaz filmu był bardzo zagmatwany i utajniony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones