PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=526137}

Czarny łabędź

Black Swan
7,7 367 724
oceny
7,7 10 1 367724
6,5 42
oceny krytyków
Czarny łabędź
powrót do forum filmu Czarny łabędź

Nina mimo, że była piękna i zdolna nie żyła normalnie, jej własna matka zgotowała jej taki straszliwy los. Dziewczyna w jej wieku powinna mieć przyjaciół, chłopaka... Ona nie miała. Jej matka zabrała jej życie, robiąc z niej emocjonalną kalekę. Film porusza niezwykle ciężki temat znęcania się rodziców nad własnymi dziećmi. O przemocy psychicznej się nie mówi, nikt na nią nie reaguje... Nina no właśnie. Była dorosła a zachowywała się strasznie inflantylnie, nie była w stanie wyzwolić się z pod wpływu matki. Poczucie winy normalnie nie powinna czuć się winna w scenie gdy nie miała ochoty zjeść tortu... Nina była ofiarą psychicznego manipulowania. Ktoś napisł, że 30 letnia kobieta powinna być w stanie obronić się przed matką. Tak może myśleć tylko osoba, która nie została skrzywdzona. Świat osoby skrzywdzonej wygląda zupełnie inaczej. Scena z Thomasem. Ewidentnie czuła do niego wstręt, ale nie potrafiła się obronić przed molestowaniem, gdyż miała stępione mechanizmy obronne. Normalna dziewczyna dała by przecierz splaskacza... Ostatnia scena symbolizuje wyzwolenie. Tylko śmierć mogła ją wyzwolić od wpływu matki. Myślę że w ostatniej scenie była świadoma swojego zmarnowanego życia. Ta świadomość z jednej strony wyzwoliła ale jednocześnie zabiłą Ninę. Film strasznie smutny i dołujący. Pokazuje, że osoba pozornie najbliższa(matka), która miała obowiązek ją chronić, sama okazała się dla Niny najgorszym katem

ocenił(a) film na 7
Kicia_Kicia

Owszem, zgadzam się, ale myślę, że przydałby Ci się też słownik :)

ocenił(a) film na 8
nataliax10

Dokładnie, zwłaszcza "splaskacz" mnie szczerze rozbawił ;)

ocenił(a) film na 9
Kicia_Kicia

No i gdzie to drugie dno? Opisałaś fabułę.

użytkownik usunięty
Kicia_Kicia

Wiesz, tak się zastanawiałam i doszlam do wniosku, że to nie była wina Niny. Sama mowiła, że miała paru chłopaków, a żadnego na poważnie... Podejrzewam, że faceci się raczej bawili w podryw, a którym nic nie szło - więc jak david zaczął jej mówić, że jest piękna... Zaczęła się śmiać, bo pewnie słyszłą to parę razy. Przyjaciele pewni uznawali ją za "drętwą" i omijali. Lily pełniła rolę zanurzenia jej w świecie "Czarnego", więc robiła to samo co Lily i dlatego tamta ją akceptowała... Film porusza głębszy problem - nie tyle złych rodziców, co w ogóle ludzi, dla których perfekcja jest... Nudą.

ocenił(a) film na 10

Nina kłamała, bo wstydziła się przyznać, że nigdy nikogo nie miała. Ja odpowiadam tak samo na pytanie, czy kiedykolwiek miałam kogoś - kłamię, bo wstydzę się powiedzieć prawdę. Nina poświęciła całe życie dla tańca, nie było miejsca w jej życiu na tzw. "zwykłe" życie młodej dziewczyny.

ocenił(a) film na 5
Kicia_Kicia

To dlaczego pocałowała Thomas'a jako czarny łabędź jeśli czuła do niego wstręt? :S Nie czaje.

karakoko

Bo tak bardzo chciała tej roli, że się przełamała, a później nie wytrzymała i go ugryzła

ocenił(a) film na 9
Kicia_Kicia

Ugryzła go na początku filmu,kiedy przyszła do jego gabinetu prosić o główną rolę.Potem już z premedytacją się do niego dossała ;)

ocenił(a) film na 10
dziu69

Po prostu "zatraciła się" w swojej kreacji.

ocenił(a) film na 9
Bonnie_filmweb

Dokładnie:)I tak jak patrzę na twoją 10tkę to się zastanawiam czy też nie dać max za ten film.Uważam,że genialny!Wybitna Portman i świetny Cassel:)

ocenił(a) film na 10
dziu69

daj 10, daj :P

ocenił(a) film na 9
karakoko

Czuła wstręt do Thomasa jako ona sama, czyli Biały Łabędź, natomiast w momencie pocałunku była swoją mroczną wersją, bardziej perwersyjną, czyli Czarnym Łabędziem.

ocenił(a) film na 10
Kicia_Kicia

Ja zrozumiałam film zupełnie inaczej, ale to też ciekawa interpretacja. :)

ocenił(a) film na 8
KoraKara

można spytać Jak?

ocenił(a) film na 8
Kicia_Kicia

ja uważam, że widzimy je przemianę w filmie z "białego łabędzie" w "czarnego łabędzia". Nina na końcu filmu, to już nie ta sama osoba.

Natomiast podoba mi się Twój wpis na temat przemocy psychicznej. To bardzo zaniedbany temat. Sam sie nim od dawna interesuję. Ciesze się, że poświęcasz takim sprawom uwagę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones