PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=857962}
8,0 64 693
oceny
8,0 10 1 64693
6,9 45
ocen krytyków
Chłopi
powrót do forum filmu Chłopi

Jestem świeżo po wyjściu z kina. Film mnie urzekł pięknymi kolorami, grą aktorską, i oprawą muzyczną (ahh te polskie śpiewy ludowe - miód na moje uszy bez żadnej ironii). Aktorka grająca główną bohaterkę była nieco drewniana ale reszta na duży plus.

Najbardziej się wkurzyłem na postać Antoniego Boryny. Kompletny łajdak.
Otóż gościu mając żonę zdradza ją z panną z sąsiedztwa, gdy ta wychodzi za mąż za jego ojca to wyzywa ją od rozpustnic, dostaje za to łomot od swojego ojca i następnie ojciec go wyrzuca z domu. Mieszka u swojego teścia, tam jego dzieci głodują, a jego żona którą zdradzał regularnie wychodzi w zimę po chrust, jednocześnie przychodzi do żony swojego ojca regularnie po seks, i zabrania swojej żonie brać jakiekolwiek pomocy w postaci jedzenia od swojego ojca. Ba, nawet wzbrania się przed pracą w młynie bo jego honor jest ważniejszy niż głodujące dzieci.
W środku filmu Antek chce zastrzelić swojego ojca, ale coś mu się odwidziało ratuje swojego ojca zabijając faceta który zatlukł na śmierć jego ojca.
I co? Siedzi parę miesięcy w więzieniu, jego żona którą zdradzał regularnie dostaje pieniądze na jego wykup, wykupuje go z więzienia. I co? Przychodzi po kolejny seks do Jagny, ta go odrzuca, i co? Gwałci ją.
Ludzie na koniec filmu zastanawiają się co zrobić z Jagną. Ten mógł powiedzieć by dać jej święty spokój. Na początku filmu zapewniał o miłości do niej. Ale nie, ten dał zielone światło by ją wygnąć, ale przedtem ludzie z wsi zamordowali jej matkę, obrzucali błotem, i mocno pobili.

Jeden wielki ANTYBOHATER.

Nie czytałem książki, nie oglądałem poprzednich ekranizacji Chłopi. Mam chyba świeżo spojrzenie na tą powieść. Ale aż mnie złość brała na tego skurczybyka jakim był Antoni Boryna.


Jagna też nienajmądrzejsza dziewczyna, nie wiem czy zasłużyła na swój los, może w okrutny sposób została potraktowana, nie łudźmy się kobiety w tamtych czasach nie miały łatwo, z reguły urodziwe dziewczyny tak jak Jagna były sprzedawane przez rodzinę starym wdowcom. Ale ona mając męża regularnie go zdradzała, przychodziła do Wójta który już wcześniej dał znać że zależy mu na seksie, i tak do niego przyszła, i była zdziwiona że ten chciał ją zgwałcić. Urodziwe dziewczę, ale nie najmądrzejsze. W dzisiejszych czasach też by była szkalowana przez takie zachowanie. Choć szkoda mi się ją zrobiło, myślałem że spalą ją na stosie, a na koniec że umrze z wychłodzenia, i chyba na logikę tak się powinno stać. Nie wiem jak to się zakończyło w powieści Chłopi, czy zakończenie oryginalnych Chłopów było takie same czy kompletnie inne.


Przede wszystkim film pokazuje że kiedyś kobiety miały gorzej, przesłanie jest proste - kobieta na wsi była niczym, tylko dobytkiem, jeśli za dużo sobie nagrabiła to mogła zostać wypędzona z wioski, ale facet który zdradzał swoją żone regularnie był pierwszym gospodarzem. Choć najpewniej Reymont pisał powieść Chłopi z innym przesłaniem. (poprawcie mnie jeśli się mylę).

ocenił(a) film na 7
Raboosce

A i moja ocena to 7/10. Jeden z lepszych polskich filmów, jakich obejrzałem. Z lepszych nie najlepszych. Pewnie moja ocena byłaby wyższa gdyby inaczej przedstawiliby postać Jagny, uwypuklili jej motywy, uczucia - może film nie musiał być nakręcony w technice malarskiej, może wystarczyłoby po prostu zekranizować chłopów. Dobry, ale nie jakiś mega świetny. Ot powyżej solidności.

ocenił(a) film na 8
Raboosce

W książce Antek to jeszcze większy łajdak, ale przechodzi pewną przemianę pod koniec. To złożona postać, ale w powieści 90% bohaterów ma głębokie wady charakteru - bijatyki do krwi, zdrady, gwałty to codzienność w powieści. Przy tym filmowy Antek to grzeczny amant.
Co do reszty to film jest zasadniczo wierny książce, która jest jednak znaaaaaaaacznie dłuższa i bardziej złożona i ma więcej bohaterów. Jagna w wersji książkowej zostaje wypędzona podobnie, ale nikt jej nie rozbiera. Dostaje za to wiele razy po głowie, dlatego coś jej się przestawia i jest w oryginale w stanie podobnym do umierającego Macieja.

ocenił(a) film na 7
Cesarz_OLX

Nie czytałem książki, na pewno przeczytam. W filmie Antek Boryna to mega łajdak, nie wyobrażam sobie co mógł zrobić w filmie by być jeszcze większym łajdakiem. Może takie to były czasy gdzie niewykształceni chłopi żyjący w czasach zaboru rosyjskiego pod rosyjskim butem nie byli specjalnie dżentelmenami.

Naprawdę dawno nie widziałem w filmie/serialu tak negatywnej postaci. Nawet Pablo Escobar z serialu Narcos wydaje się przy nim jako dżentelmen.

Jagna na koniec film bankowo umiera, nie pokazano momentu śmierci, ale jeśli nikt jej nie pomógł (a jest to więcej pewne niż jak w banku) to umiera na mrozie.

Gdyby ona i jej matka miały oleju w głowie mogły się po prostu przeprowadzić. Znaleźć męża parę wsi dalej z taką urodą to nie byłby problem. Dlatego Jagna na swój sposób, może niezdarny może przez takie czasy była również negatywną postacią. Taka ofiara losu która kipi od braku zaradności i oleju w głowie.

ocenił(a) film na 8
Raboosce

Na koniec filmu Jagna nie umiera, nie ma też mrozu, bo jest lato ;)
W książce też nie umiera, ale ewidentnie jest ciężko ranna i być może coś jej się dzieje z mózgiem.
A co do Antka to moim zdaniem to taki trochę pikuś. Szapiro z "Króla" to dopiero jest skończony cham. Nie abym polecał twórczość Twardocha, ale tam jest grubo.

ocenił(a) film na 8
Raboosce

Nie widziałam jeszcze nowych "Chłopów", ale w książce Jagna z całą pewnością nie umiera, natomiast nie może dojść do siebie psychicznie i fizycznie po linczu, jaki ją spotkał. Choruje od miesięcy. Nikt nie zabija jej matki, Dominikowej. Z tego co pamiętam, pod koniec książki obie kobiety odwiedza Hanka, ale Jagna nie nadaje się do spotkań towarzyskich.

Raboosce

Przeprowadzka, w czasach kiedy „morgi gruntu” to bylo cale zycie na cale pokolenia, ludzi wycenialo sie wg wartosci w ziemi (posagi, spadki)? Ziemia byla dla chlopow wszystkim, miara statusu, bogactwa, szczescia, roliw spoleczenstwie i droga do zycia wiecznego> Przeprowadzic sie i zaczynac wszystko od nowa w miejscu, gdzie wszyscy znaja sie od pokolen? To bylaby najgorsza kara. Przeciez sama Jagna tez za grunt byla Borynie oddana, gdyby nie jego prestiz najbogatszego gospodarza we wsi matka nie oddala by staremu ukochanej corki. Polecam ksiazke, tam jest o wiele wiecej niuansow, postc Jagny tez jest troszke bardziej wielowymiarowa.

Cesarz_OLX

Niekoniecznie Antek w książce jest gorszy

Raboosce

W filmie jedynym mężczyzną zasługujących na to miano jest ten były adorator, cieśla, który do końca coś próbował pomóc. Reszta to świnie, a młody Boryna najgorsza z nich. W książce męskie postacie były bardziej złożone, tu są kompletnie czarno-białe.

Joanna_7

W książce Mateusz to też kawał gnoja - romansował z Tereską, i jeszcze z niej pokpiwał przy innych facetach, ze chetnej to żal nie brać, a kiedy Jasiek niespodziewanie wrócił z wojska, najbardziej bał się o własne gnaty niż o bezpieczeństwo dziewczyny. A tam przemoc domowa była na porządku dziennym, mężowie bili żony, gospodarze parobków, rodzice dzieci, a dzieci rodziców, i sąsiedzi między sobą bez względu na płeć.

Raszefka

W książce mąż wybaczył Teresie zdradę i dziecko uznał za swoje. Żal miał tylko do Mateusza. A cała wieś podziwiała go za szlachetność.

Joanna_7

W ksiazce Mateusz tez ma swoje za pazurami ;)

Raboosce

Wiesz to tak trochę nie wypada przyznawać się, że się kompletnie nie zna Chłopów..jak już nie czytałeś książki ani nawet streszczenia, nawet poprzedniej adaptacji..to raczej ukryłabym ten fakt siląc się na komentarz tutaj, bo to jednak ciężki wstyd.

ocenił(a) film na 5
LolaS5

Hahaha, każdy ma prawo do swojego życia. Może żałosny program nauczania go zniechęcił do czytania tego typu książek

LolaS5

U mnie na maturze Chłopi nie byli lekturą obowiązkową więc też nie czytałam. Są inne które warto i trzeba zgłębić jak Potop czy Zbrodnia i kara.

LolaS5

Wstyd bo się nie czytało książki? To ja się podpisuje pod tymi osobami, które nie czytały i nie mam zamiaru nawet nadrabiać zaległości. Nieważne dla mnie jakim kto był wielkim poetą w swoich czasach jak dobrze pisał wtedy. Niestety czytać, omawiać lektury sprzed xx czasu było zawsze czymś ciężkim, nudnym itd. Już dawno powinni uwspółcześnić wykaz lektur. A takie "perełki" zachować dla kogoś kto chce.

ocenił(a) film na 9
Raboosce

Tak naprawdę to wszyscy byli antybohaterami

ocenił(a) film na 9
Raboosce

Ja się kompletnie z Tobą zgadzam!!! To samo chciałem napisać, ale zostałem przez Ciebie wyręczony. Bo o ile stary Boryna korzystał z należnych swojej pozycji przywilejów, jak m.in. młoda dziewczyna za żonę - co jest dzisiaj nie do pomyślenia - to jeszcze w tym jakiś honor był; Antek tymczasem leciał po bandzie, a jak już się wydarł na zdradzaną żonę dbającą o jedzenie dla dzieci, to myślałem, że po prostu eksploduję ze złości...

ocenił(a) film na 3
Raboosce

Przeczytaj książkę. To po pierwsze. Nie jest to łatwa książka, dużo tam gwary ludowej więc polecam wydanie z przypisami. Po drugie, chyba zdecydowanie za mało wiesz o prawdziwym życiu i o wyborach jakie się podejmuje. Dużo się zmieniło, ale takie Jagny, Antki i Hanki są wśród nas także dzisiaj

Raboosce

Obie panie wcielające się w Jagnę i w Hankę jakoś nie bardzo kojarzą się z chłopkami... To współczesne modelki - szczupłe, delikatne, w żadnym razie NIE "dziewuchy jak rzepa"....
Poza tym u Jagny widać french (francuski manicure), w scenie, gdy Jagna pomaga żuczkowi przekręcić się z grzbietu na odnóża (gdy Antek wraca z więzienia i wita się z Hanką), mniej więcej 84 minuta filmu... Potem scena przechodzi jeszcze bardziej wanime i paznokcie już się rozmywają... W każdym razie nie są to paznokcie wiejskiej kobiety...

ocenił(a) film na 8
Raboosce

W powieści jeszcze mocniej jest zaakcentowane to, że kobiety w tamtych czasach były traktowane jak "dobytek ruchomy", a najgorsze jest to, że takie określenia wciąż padają z ust wielu kretynów i to nie w formie żartu – ktoś mi mówił, że Korwin całkiem poważnie wyrażał się tak o kobietach na jakimś spotkaniu ze swoimi akolitami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones