PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4357}

Brudny Harry

Dirty Harry
7,7 82 336
ocen
7,7 10 1 82336
7,7 20
ocen krytyków
Brudny Harry
powrót do forum filmu Brudny Harry

Dlaczego?
Bo to psychol inny od wszystkich innych.
W każdym filmie psychopata to mądry, szalenie inteligentny człowiek (np. Hannibal, Joker - pierwsi mi przyszli do głowy), którzy mają za duże ego. Uważają się za nadludzi i sądzą, że moga wymierzać karę za złe przewinienia. Często mają też "dzikie" spojrzenie i charakterystyczny śmiech. Przy tym ich zachowanie jest powodowane jakimiś konkretnymi zawodami w życiu, często dotyczącymi ludzkości. Potrafią świetnie się ukrywać i mylić policję, działać za krat więzienia, odczytują ruchu dobrego głownego bohatera- po prostu idealni.

Ale właśnie skorpion jest inny - bo totalnie normalny. NIe ma jakieś powodu dla którego strzela sobie do ludzi z dachu, po prostu strzela. Nie jest też urodzonych spryciulą, który potrafi bez trudu zmylić trop i uciec policji (wraca też w to samo miejsce). Z Harrym chce się zabawić jak rasowy morderca( a raczej typowy) - informuje, że jeżeli w czasie tej podróży od budki do budki ktoś go będzie śledził, wszystko bedzie zaprzepaszczone, okazuje się, że to był tylko blef.
Gdy zostaje złapany - nie smieje się pewny siebie Harremu w twarz, albo nie siedzi spokojnie z lekkim usmieszkiem na twarzy wiedząc, że i tak wygra - tylko krzyczyi płacze żałośnie, że ma swoje prawa - muszą one mu zagwarantowane.

Na mnie wywarł największe wrażenie spośród wszystkich takich morderców za swoją pewnego rodzaju normalność.

ocenił(a) film na 8
Lukaszek

Tak, ciekawa postać i udana rola, zapadajaca w pamięć. Kiedyś mnie irytował, dziś patrzę na Skorpiona podobnie jak Ty. Dla mnie królem świrów jest jednak Gary Oldman w Leonie Zawodowcu.

kalakatakimuru

Tak Oldman też był niezły, podobnie zresztą też fajnie zagrał De Niro w Przylądku strachu. Wracając do filmu, okazuje się, że scenarzyści bazowali na ówczesnych tropach seryjnego mordercy w okolicach San Francisco, jak na ironie miał swoją ksywę Zodiak, może któryś z Was śledził te wydarzenia, a jeśli nie, to polecam, też dobry film właśnie tytułem Zodiac. Pozdrawiam.

Stolkinson

Dla mnie jednak niedoścignionym wzorem psychola jest Anton Chigurh z "To nie jest kraj dla starych ludzi".

Co się zaś tyczy Skorpiona, to chyba twórcy po prostu chcieli przedstawić psychopatę, jakiego powinniśmy się wystrzegać-bez fascynowania takimi zachowaniami. Cóż, dosyć już pod tym kątem popuścili z Harrym.

ocenił(a) film na 9
Ketosz

Lata 2007-2008-2009 to lata najlepszych, oscarowych i największych czarnych charakterów w historii kina:
-Anton Chigurh z No Country for old men
-Joker z Dark Knight
-Hans landa z Inglourious Basterds

ocenił(a) film na 9
kalakatakimuru

U mnie bardziej (SPOILER!!!)


































































John Doe w Siedem.

użytkownik usunięty
Lukaszek

"którzy mają za duże ego", raczej za duże id, bo skoro robią i tak co chcą.

Lukaszek

Według mnie na silę chcieli zrobić z niego największego zwyrola jakiego się da, zrobili z niego morderce, gwałciciela, pedofila, rasistę i antykatolika, działał schematycznie, był idiotą i nie potrafił myśleć trzeźwo. Trochę mnie irytowała ta wpompowana w niego bombonierka.

ocenił(a) film na 8
Lukaszek

Tyle było w historii kina "wspaniałych" psychopatów i psychopatek, że aż nie wypada tak pisać. Ale rozumiem o co Tobie chodzi, ci normalniejsi mają gorzej, bo nikt ich nie pamięta.

ocenił(a) film na 9
Lukaszek

Cholera nie pomyślałem o tym. Bardzo ciekawe spostrzeżenie

ocenił(a) film na 7
Lukaszek

To nawet nie jest psychol. To 'bezmózg'' do kwadratu. Dlaczego? Bo jest w dużej mierze tak jak piszesz.

ocenił(a) film na 8
Lukaszek

Psychol pierwszej wody - dopisuję się do wątku, bo mam to samo wrażenie po wczorajszym odświeżeniu sobie tego filmu. Podczas oglądania, aż się "podśmiałem", mówiąc pod nosem "niezły świr" - no robi wrażenie - nie ma co gadać.
Szukam w pamięci filmowych "psycholi" i tak na szybko mi się przypomniała Kathy Bates z "Misery" - twarda psycholica!!

Lukaszek

Cóż, trudno żeby nie był tak dobrze napisaną postacią, skoro Skorpion jest bardzo mocno wzorowany na Zodiaku, film wykorzystuje nawet jego oryginalne listy

Lukaszek

No, rzeczywiście - totalnie normalny...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones